Festiwal Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET’S DOC będzie gościł w dwóch warszawskich kinach: Atlantic i Elektronik w dniach 21-29 października 2023 oraz na platformie VOD Warszawa w dniach 30 października – 10 listopada 2023.
Filmy wybrane do programu zostały podzielone na cztery sekcje. Dwie z nich to sekcje konkursowe: YOUNG DOCS 10+ oraz YOUNG DOCS 14+, w których zostaną pokazane najlepsze filmy dokumentalne z dwóch ostatnich lat walczące o Nagrodę Ostrowidza. Dwie kolejne sekcje to panoramy: POLSKIE PODWÓRKO oraz OKNO NA ŚWIAT, w których będzie można obejrzeć najciekawsze produkcje z ostatnich lat zrealizowane w Polsce oraz zagranicą. Projekcje będą dostępne zarówno dla widzów indywidualnych, jak i dla szkół.
PROGRAM
Filmy wybrane do programu stawiają w centrum problemy i potrzeby bohaterów będących rówieśnikami widzów. Film dokumentalny jest bardzo efektywnym narzędziem do pracy edukacyjnej i pretekstem do poruszania ważnych tematów, takich jak relacje rodzinne i rówieśnicze, stereotypy kulturowe, wyzwania związane z niepełnosprawnością, migracją, kryzysem klimatycznym. Każda z takich rozmów daje młodym poczucie wspólnoty i tego, że rzeczywistość, mimo że bywa trudna i złożona, można zmieniać i kształtować.
Każdej projekcji filmowej w kinie będzie towarzyszyła rozmowa dotycząca aspektów związanych z tematem filmu i sposobem jego powstania lub spotkanie z twórcami.
Program festiwalu i bilety są dostępne na http://letsdoc.pl.
OFERTA DLA SZKÓŁ
Szkoły mogą wziąć udział w pokazach specjalnie wyselekcjonowanych filmów dokumentalnych, które zostały odpowiednio dobrane do etapu nauczania i podstawy programowej różnych przedmiotów (języka polskiego, godziny wychowawczej, etyki, geografii, wiedzy o społeczeństwie itd.).
Szkoły z Żoliborza i Bielan mogą wziąć udział w pokazach filmowych w kinie Elektronik. Dzięki wsparciu Urzędu Dzielnicy Żoliborz są one dla nich nieodpłatne. Szkoły z pozostałych dzielnic Warszawy i innych miast mogą wziąć udział w pokazach w kinie Atlantic (cena biletu szkolnego dla jednej osoby: 10 zł).
Ponadto w Studiu U20 w Warszawie będą odbywały się warsztaty dla klas dotyczące m.in. emocji, relacji, poznawania siebie i swoich talentów. Nie zabraknie też zajęć dotyczących tworzenia filmów, narracji i opowieści.
Oferta szkolna jest dostępna tutaj:
https://ckf.waw.pl/public/wp-content/Oferta_dla_szkol_lets_doc_2023.pdf
Informacje / rezerwacje miejsc na pokazach:
Izabela Wyciszkiewicz, iwyciszkiewicz@ckf.waw.pl, tel. 789 277 137
Informacje o warsztatach w Studiu U20:
Monika Górska, mgorska@ckf.waw.pl, tel. 797 936 336
WARSZTATY RODZINNE
W weekendy festiwalowe w Studiu U20 opiekunowie z dziećmi będą mogli wziąć udział w specjalnych warsztatach rodzinnych z cyklu Trampolina do kina.
Poprowadzą je reżyserki: Ewa Martynkien i Katarzyna Lesisz oraz trener umiejętności psychospołecznych Marcin Majkut. Uczestniczki i uczestnicy warsztatów będą mogli zapoznać się z tajnikami tworzenia filmów dokumentalnych, porozmawiają o rozpoznawaniu i przekazywaniu emocji oraz o relacjach rodzinnych.
Więcej informacji: https://ckf.waw.pl/letsdoc/group/1699/warsztaty-rodzinne
STREFA LET’S TALK
W czasie festiwalu, w kinie Atlantic, we współpracy z Fundacją GrowSpace zostanie uruchomiona niepowtarzalna strefa informacyjna dla młodych ludzi, którzy będą mogli poruszyć w niej ważne tematy dobrostanu, edukacji o zdrowiu psychicznym, emocji oraz dowiedzieć się, gdzie i jak szukać fachowego wsparcia i pomocy psychologicznej. W strefie LET’S TALK prowadzone będą działania psychoedukacyjne, organizatorzy nie udzielają porad psychologicznych.
28 października 2023 o 15:00 w Studiu U20 odbędzie się wydarzenie specjalne „Mapa psychozdrowia”, organizowane we współpracy z Fundacja Unaweza. Młodzi ludzie razem z prowadzącymi opracują postulaty i rozwiązania w zakresie zdrowia psychicznego. Wspólnie stworzą mapę psychozdrowia. Spotkanie poprowadzi Dominik Kuc z Fundacji GrowSpace.
Więcej informacji i zapisy:
https://ckf.waw.pl/letsdoc/post/1631/lets-talk—strefa-zdrowia-psychicznego
IDEA
Jak wynika z obserwacji ekspertek i ekspertów Centrum Kultury Filmowej, film dokumentalny dobrze działa na młodych ludzi. Z jednej strony jest bliski ich codziennym doświadczeniom związanym z mediami społecznościowymi, w których poznają życie swoich rówieśników, mogą identyfikować się z podobnymi do ich własnych problemami, wyzwaniami, radościami, a przede wszystkim wyrażać siebie i tworzyć miejsce, gdzie mogą podzielić się swoimi opiniami, refleksjami i twórczością. Z drugiej strony film dokumentalny jest znacznie bliższy prawdziwej rzeczywistości, czerpie z niej, dąży do pokazania prawdy, a nad całym tym procesem czuwa reżyser, który jest gwarancją tego, by nie koloryzować, nie przekłamywać i nie krzywdzić.
Film dokumentalny pozwala uważnie oglądać otaczający nas świat w prawdziwych kształtach i barwach, bez manipulacji i przekłamań – to jego przewaga nad mediami społecznościowymi. Na niej została oparta identyfikacja wizualna festiwalu. Ryś, nazywany w języku staropolskim „ostrowidzem”, jest doskonałą emanacją tej idei.
Młodzi dziś są bardzo świadomi społecznie, politycznie, widzą, co się dzieje ze światem, wiele z tych rzeczy im się nie podoba, chcą na nie reagować. Festiwal będzie dla nich miejscem do spotkania i da im siłę do działania – mówi Katarzyna Ślesicka.
Festiwal ma na uwadze także potrzeby rodziców, którzy borykają się z niepokojącymi zmianami w systemie edukacji, poszukują dostępu do mądrej, nieodpłatnej lub niedrogiej edukacji pozaszkolnej. Oni przede wszystkim – mając bezpośredni kontakt ze swoimi dziećmi – widzą, jak trudno jest dzisiaj pomóc potrzebującej wsparcia psychologicznego młodzieży, uczącej się świata z social mediów i fake newsów dostępnych w internecie – mówi Joanna Rożen-Wojciechowska.
Autorkami festiwalu są: Karolina Śmigiel – pomysłodawczyni i koordynatorka programu SKOK W DOK. Laboratorium pomysłów dokumentalnych realizowanego przez CKF od 2020 roku, Katarzyna Ślesicka – zastępczyni dyrektorki ds. merytorycznych Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy oraz Joanna Rożen-Wojciechowska – dyrektorka Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.
Autorem identyfikacji Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET’S DOC jest ilustrator i projektant, Dawid Ryski.
Więcej informacji na http://letsdoc.pl
Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy to warszawska instytucja zajmująca się filmem, realizująca ważne zadania związane z upowszechnianiem kultury i edukacją filmową. Organizujemy projekcje i dyskusyjne kluby filmowe, koncerty muzyki filmowej, wystawy, warsztaty dla dzieci i młodzieży, panele i konferencje, tworzymy programy edukacyjne i jesteśmy obecni w internecie poprzez platformę vod.warszawa.pl. Działamy w Alejach Ujazdowskich 20, a za trzy lata otworzymy ponownie kino Tęcza na Żoliborzu.
Zachęcamy twórców do tworzenia filmów dokumentalnych dla dzieci i młodzieży w ramach programu SKOK W DOK. Laboratorium Pomysłów Dokumentalnych, producentów i nadawców telewizyjnych, fundusze filmowe, dystrybutorów, do ich realizacji i wprowadzania na rynek (poprzez pitchingi i Forum Filmu Dokumentalnego dla Młodej Widowni organizowane corocznie podczas festiwalu Millenium Docs Against Gravity), nauczycieli i rodziców do wykorzystywania takich filmów w edukacji (udostępniamy filmy i materiały edukacyjne, organizujemy warsztaty i kursy). Jesteśmy organizatorem Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET’S DOC.
Platforma VOD Warszawa została zaprojektowana z myślą o warszawskich instytucjach kultury i organizacjach pozarządowych, a przede wszystkim – ich publiczności. Jej idea powstała podczas spotkań grupy cyfrowej i jest wynikiem wspólnej pracy wielu osób z warszawskich teatrów, muzeów, fundacji i stowarzyszeń oraz zespołu Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Wspólnota instytucji, organizacji pozarządowych i ludzi kultury, bycie razem pod jednym adresem internetowym, współpraca i efekt skali to tylko niektóre hasła, które za nią stoją. Budowę VOD Warszawa sfinansowało m.st. Warszawa.
Strona www: www.ckf.waw.pl
Platforma VOD Warszawa: https://vod.warszawa.pl
Facebook: https://www.facebook.com/CentrumKulturyFilmowej
Instagram: https://www.instagram.com/ckf_im.andrzejawajdy/
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCucF22F3aBukZ8K7TCPMtvg
Linkedin: https://www.linkedin.com/company/centrum-kultury-filmowej-im-andrzeja-wajdy/
Spotify: https://open.spotify.com/user/wsb85x5614fuqtyxfn12f0i0n