Lalki japońskie to nie zabawki. Nihon ningyō mają duszę. Towarzyszą Japończykom od chwili narodzin aż do śmierci jako amulety chroniące swojego właściciela, przedmioty magiczne związane ze światem duchowym, ale i kunsztowne obiekty kolekcjonerskie. Niemożliwe jest zrozumienie znaczenia nihon ningyō bez znajomości historii Japonii, japońskiej mitologii i obyczajowości. Ich egzotyka, wielość typów i niezwykła uroda ilustrują rolę, jaką odgrywały i nadal odgrywają w życiu codziennym mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni.
Na wystawie zostały zgromadzone najciekawsze przykłady tradycyjnych japońskich lalek. Zobaczymy strojne zestawy lalek hina, wystawiane w domach z okazji Dnia Dziewczynek zwanego także Świętem Lalek. Poznamy obyczaje związane z Dniem Dziecka i lalki musha towarzyszące celebrowaniu Dnia Chłopców. Przyjrzymy się dostojnym lalkom ishō, ukazującym życie codzienne okresu samurajskiego i bohaterów legend japońskich. Na ekspozycji znajdą się również popularne wśród Japończyków i turystów kokeshi i lalki daruma.
Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program wydarzeń – koncertów, prezentacji i wykładów, projekcji filmowych, warsztatów plastycznych – przybliżający fenomen japońskiej kultury i sztuki, tej tradycyjnej i tej współczesnej.
Obiekty pochodzą z kolekcji Muzeum Lalek w Pilźnie.
Współpraca merytoryczna: dr Jacek Splisgart, Zakład Etnologii i Antropologii Kulturowej UG.
Aranżacja wystawy: Grupa Gdyby
Opracowanie graficzne: Welldonegan
Wernisaż: 02.03.2018
Muzeum Narodowe w Gdańsku - Oddział Etnografii Spichlerz Opacki
Oddział Etnografii przy ówczesnym Muzeum Pomorskim w Gdańsku powstał w 1958 r. Głównym obszarem zainteresowań Oddziału Etnografii jest region Pomorza Gdańskiego. Zgromadzone z tego terenu przedmioty zapewniają możliwość prowadzenia badań nad kulturą ludności autochtonicznej, społeczności …
(+48) 0 58 552 12 71 do 75 / 0
http://mng.gda.pl/oddzial-etnografii/