Fisher Price
rysuj

Lalki japońskie. Magia, obyczaje, legendy – Warsztaty

Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Etnografii (Spichlerz Opacki), ul. Cystersów 19, 80-330 Gdańsk
🗺 mapa
📅 sobota 03.03.2018 do wtorek 01.05.2018
🎫 120zł
Lalki japońskie. Magia, obyczaje, legendy

Zapraszamy do udziału w warsztatach przybliżających kulturę, mitologię i sztukę Japonii towarzyszących wystawie „Lalki japońskie: magia, obyczaje, legendy”. Zajęcia przeznaczone są dla grup szkolnych na różnym poziomie edukacji. Stanowią wyzwanie manualne wspierając rozwój kreatywny dzieci, ale także poszerzają wiedzę o Kraju Kwitnącej Wiśni dawniej i współcześnie.

Anima-cje!

film

Animacja poklatkowa w japońskim stylu! Zanimuj anime całą klasą! Świetna zabawa pobudzająca kreatywność i ucząca nowych kompetencji w wykorzystywaniu narzędzi i programów do tworzenia krótkich form animowanych. Zajęcia przeznaczone dla uczniów ostatni klas szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Baśniowa Japonia – papierowe cuda

Dawno, dawno temu w Kraju Kwitnącej Wiśni… Japońska kultura pełna jest fascynujących opowieści i mitycznych bohaterów: walecznych samurajów, pięknych gejsz i baśniowych stworzeń. Na warsztatach posłuchamy najciekawszych japońskich legend, dowiemy się więcej o japońskiej kulturze i sztuce, by na końcu zmierzyć się z japońską sztuką składania papieru – origami. Z tej podróży nikt nie wyjdzie z pustymi rękoma!

Japoński dizajn – polskie inspiracje

Czy można stworzyć japońskie zabawki za pomocą codziennych przedmiotów? Można! Zapraszamy na warsztaty, podczas których z drewnianych łyżek wyczarujemy japońskie gejsze w barwnych kimonach i z wachlarzami w dłoniach oraz samurajskie miecze dla młodych adeptów kodeksu Bushidō.

Japońskie latawce

Latawce przywędrowały do Japonii z Chin i miały znaczenie magiczne, ale służyły także jako narzędzie komunikacji, przenosząc wiadomości. Obecnie tworzenie i puszczanie latawców to jedna z ulubionych zabaw Japończyków. Na warsztatach każdy wykona własny latawiec, inspirowany japońską kulturą. Poznamy także tradycyjne proporce koinobori – latawce w kształcie karpi wywieszane w maju z okazji Dnia Chłopca.

Kolorowe japońskie wachlarze

Składane barwne wachlarze to charakterystyczny element kultury japońskiej. Miały różną wielkość i kształty i używane były podczas ceremonii i obrzędów religijnych, ale także jako kunsztowne uzupełnienie stroju. Zapraszamy do poznania historii japońskiego wachlarza i stworzenia własnoręcznie dekorowanego egzemplarza.

Papierowe laleczki shiori ningyō

Tradycja tworzenia lalek z papieru sięga w Japonii XVIII wieku. Najpopularniejsze są płaskie laleczki, które służą za zakładki do książek lub gustowne podarunki, ale prawdziwi mistrzowie potrafią tworzyć skomplikowane przestrzenne postacie gejsz czy aktorów teatru kabuki. Podczas warsztatów nauczymy się składać proste formy shiori ningyō z kolorowych papierów do origami.

Tabliczki marzeń

Gdy Japończycy czegoś pragną, umieszczają swoje marzenia na tabliczkach wotywnych ema, zawieszanych na drzewach przed świątyniami. Zapraszamy na warsztaty tworzenia własnych drewnianych „tabliczek marzeń” i rozmowę i tym, co sprawiłoby nam największą przyjemność. Marzenia się spełniają!

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Cena za udział w warsztatach: 120 zł

– Uwaga: oprócz opłaty za zajęcia obowiązuje bilet wstępu: młodzież i dzieci od lat 7 do 26 oraz opiekunowie grupy wstęp 1 zł;

Zasady rezerwacji:

– telefonicznie (058) 552-41-3 lub mailowo etnograf@mng.gda.pl najpóźniej 2 tygodnie przed planowaną wizytą
– grupa  – maksymalnie 25 osób, czas trwania warsztatu 1-2 h
– prosimy o wcześniejszą informację w przypadku rezygnacji

674 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent

Muzeum Narodowe w Gdańsku

Siedzibą Muzeum Narodowego w Gdańsku od samych początków jego działalności jeszcze jako  Muzeum Miejskie (Stadtmuseum) oraz Muzeum Rzemiosła Artystycznego (Kunstgewerbemuseum), t.j. od 1872 r. jest klasztor pofranciszkański wzniesiony w XV i na początku XVI w. Kilkakrotnie …

Adres:
Gmach Główny, ul. Toruńska 1, Gdańsk

Zielona Brama, ul. Długi Targ 24, Gdańsk

Kontakt:

Gmach Główny: 058 301 70 61; 0
info@muzeum.narodowe.gda.pl
https://www.muzeum.narodowe.gda.pl