rysuj

Zapraszamy do uczestnictwa w projekcie – Łacina wśród nas. Jest to kurs języka łacińskiego, podczas którego słuchacze nie tylko poznają podstawy języka, lecz także będą mieli okazję wyśledzić jego obecność w polszczyźnie oraz językach obcych, w terminologii, której uczą się w szkole, w literaturze i filmie, a przede wszystkim w życiu codziennym: w imionach, w, najnowszej technologii, w prawodawstwie, medycynie, w polskiej historii, warszawskiej przestrzeni miejskiej, w europejskiej kulturze.  W trakcie zajęć uczniowie poznają także aspekty starożytnej i nowożytnej kultury, nauki i sztuki, takie jak początki państwa rzymskiego i jego rozwój, bogowie rzymscy i ich świątynie, wybrane rzymskie święta, dom rzymski i życie rodziny rzymskiej, rola łaciny w rozwoju cywilizacyjnym Europy przez wieki, medycyna (specjalizacje lekarskie, niektóre zabiegi i leki), astronomia starożytna, słownictwo wywodzące się z łaciny związane z Bożym Narodzeniem i Wielkanocą, prowincje i rzymskie centra urbanizacyjne a współczesna mapa Europy, łacina i antyk w kulturze polskiej i w Warszawie. Projekt ma charakter interdyscyplinarny, łącząc takie dziedziny wiedzy jak historia, archeologia, językoznawstwo.

Warto uczyć się łaciny, ponieważ:

•    ułatwia ona naukę nowożytnych języków obcych (języki hiszpański, francuski włoski wywodzą się z łaciny, ponad 60% słownictwa j. angielskiego pochodzi z łaciny) oraz wzbogaca znajomość polszczyzny,

•    poprawia umiejętność koncentracji i czytania ze zrozumieniem: uczniowie uczący się łaciny, nawet 20 minut tygodniowo, wypadają lepiej w testach pisania i czytania,

•    uczniowie, którzy uczą się łaciny mają zazwyczaj wysokie wyniki z matematyki, ponieważ zgłębiając łacińskie struktury gramatyczne uczą się myśleć analitycznie i holistycznie,

•    znajomość słownictwa łacińskiego ułatwia także naukę fizyki. Dla ucznia znającego łacinę takie pojęcia jak transformator czy konwertor nigdy nie będą czymś obcym.

Ponadto:

•    Łacina jest wszędzie wokół nas: w życiu codziennym, szkole, terminologii naukowej, na pomnikach i… na kosmetykach,

•    Łacina przez wieki stanowiła bardzo ważną część polskiej kultury,

•    Łacina jest wspólną platformą kulturową naszej europejskiej cywilizacji, która ukształtowała naszą mentalność,

Szczegóły organizacyjne:

Łacina wśród nas trwać będzie cały rok szkolny 2017/18. Odbędzie się 15 spotkań 60 minutowych.Spotkania odbywać się będą w soboty, średnio co dwa tygodnie (możliwe są częstsze spotkania np. z powodu świąt, ferii), o godzinie 14.00 na terenie Kampusu Głównego Uniwersytetu Warszawskiego. Zajęcia odbywać się będą w grupach ok. 20 osobowych.Zajęcia przewidziane są dla uczniów klas 4-7 szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Autorem programu zajęć i prowadzącą spotkania będzie mgr Anna Zawadzka – historyk i archeolog. Prowadzi m.in. kursy „Łacina żywa” w ramach Uniwersytetu Otwartego UW , zajęcia o łacinie w ramach Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii oraz kółka i projekty popularyzujące łacinę i antyk dla gimnazjalistów i licealistów.

Jak się zapisać? Mailowo: dziekanat@duch.edu.pl

Udział w zajęciach jest płatny. Cena kursu (15 spotkań) wynosi 250 złotych.UWAGA! SPECJALNA PREFERENCYJNA CENA KURSU DLA SŁUCHACZY DUCHa (dotyczy grup Badaczy, Podróżników, Odkrywców, Twórców): 120 ZŁ (8 ZŁ ZA ZAJĘCIA!)

Ilość miejsc ograniczona!

szukaj nas na www.duch.edu.pl

385 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent

Fundacja Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii

Fundacja Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii powstała, aby przekazywać dzieciom i młodzieży wiedzę z zakresu historii Polski oraz historii świata w ciekawy i nowoczesny sposób. Fundacja prowadzi liczne projekty edukacyjne, największym z nich jest DZIECIĘCY UNIWERSYTET CIEKAWEJ HISTORII …

Adres:
ul. Zielna 39 (Budynek PASTy)
pokój 902, IX piętro, domofon 6.
00-108, Warszawa

Kontakt:

uniwersytet@duch.edu.pl
http://www.duch.edu.pl
facebook