Księżniczka Sara

📅 środa 10.09.2014
Księżniczka Sara

Sara Crewe, tytułowa bohaterka, znana młodej widowni ze szkolnych lektur i filmu animowanego, po śmierci matki zostaje umieszczona w Londynie na „Wzorowej Pensji dla Panien", gdzie początkowo jest traktowana jak księżniczka. Kiedy roznosi się wieść o śmierci jej ojca, dziewczynka zostaje zepchnięta do roli pomywaczki wyzyskiwanej bezlitośnie przez właścicielkę pensji. Sara musi mieszkać na poddaszu i ciężko pracować na swoje utrzymanie. W tym trudnym okresie zachowuje się godnie i dzielnie. Jej historia, intrygująca i niezwykła, uczy, że to człowiek i jego wewnętrzna siła czynienia dobra, a nie zewnętrzne okoliczności, decydują o kształcie świata, który go otacza.

Na widzów czekają niezapomniane chwile z rozśpiewanym i roztańczonym zespołem Teatru Muzycznego TINTILO. Nie zabraknie tańca musicalowego, poruszających piosenek, klasycznego jazzu, a nawet… klimatu Bollywood.

Czas: spektakl trwa 2 godziny z przerwą

O spektaklu: http://tintilo.com/ksiezniczka-sara.html

Recenzenci o spektaklu:

Twórcy musicalu „Księżniczka Sara" postawili przed sobą niełatwe zadanie: przenieść na scenę kanoniczną powieść o staroświeckiej pensji dla dziewcząt z dobrych domów w formie, która bawiłaby współczesne dzieci, jednocześnie ubarwiając ją piosenkami i układami tanecznymi. Zadanie to zostało jednak zwieńczone spektakularnym sukcesem: barwny, pełen energii, a przede wszystkim mądry spektakl zebrał huczne owacje, wielu momentom towarzyszyły salwy śmiechu, nie brakowało też chwil, w których niejedna mama lub wychowawczyni ukradkiem ocierała łzy wzruszenia.

Głównym atutem przygotowanej przez TINTILO inscenizacji  jest doskonały poziom artystyczny młodych aktorów wcielających się w role dziecięce. Nie sposób przejść obojętnie wobec kreacji przeuroczej Julii Komorowskiej, która w roli małej Sary czuła się doskonale, prezentując nadzwyczajną sceniczną dojrzałość. Dodatkowo, jej aparycja – niczym żywcem wyjęta z ilustrowanej książki z bajkami – pozwala na chwilę zanurzyć się w świecie, w którym, aby być księżniczką, wystarczy mocno w to uwierzyć. (…).

– Karolina Kolinek-Siechowicz, „Księżniczka Sara – spektakl Teatru Muzycznego TINTILO", meakultura.pl (http://meakultura.pl/recenzje/ksiezniczka-sara-spektakl-teatru-muzycznego-tintilo-889)

Księżniczka Sara" to spektakl pełen humoru i dobra, a jednocześnie skłaniający do refleksji. Sara zna swoją wartość, ponieważ ktoś tę wiarę w niej zaszczepił. Okrutnej opiekunce mówi o tym, że każda dziewczynka jest księżniczką, niezależnie od majątku, zdolności i urody. Tego nauczył ją kochający tata. Kapitan Crewe, traktując córkę jak piękną, silną i wyjątkową kobietę, dał jej siłę do przezwyciężania przeciwności.

– Iwona Świerżewska, Mała księżniczka, „Idziemy" nr 4 (2014), (http://www.idziemy.com.pl/kultura/mala-ksiezniczka/)

Na motywach „Małej Księżniczki" powstał widowiskowy spektakl muzyczny, gdzie jak zwykle pierwsze skrzypce grają dziecięcy aktorzy. I trzeba od razu dodać: znakomici dziecięcy aktorzy! Są zaskakująco profesjonalni, świetnie poprowadzeni muzycznie i choreograficznie (chapeau bas przed nauczycielami śpiewu i tańca!), a przy tym wciąż nie tracą swojej dziecięcej naturalności.

– Krzysztof Ratnicyn, Tatusiu wróć…, czyli „Księżniczka Sara" Teatru TINTILO, Teatr dla Was

(http://teatrdlawas.pl/teatr/tdw/index.php?option=com_content&task=view&id=36893)

Twórcy

adaptacja, teksty piosenek, reżyseria: Teresa Kurpias-Grabowska