Akademia tańca
Kosiniakowe: 1000 zł dla rodziców

📅 poniedziałek 21.12.2015 do poniedziałek 11.01.2016
Kosiniakowe: 1000 zł dla rodziców

Forma zatrudnienia, często przecież od nas niezależna, nie może decydować o tym, czy po urodzeniu dziecka mamy pieniądze na podstawowe wydatki. Od nowego roku wszyscy rodzice będą mieli zagwarantowane minimum bezpieczeństwa finansowego – mówi prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który jako minister pracy wprowadził nowe świadczenie.

Nowe świadczenie, od nazwiska jego pomysłodawcy nazwane kosiniakowym, wyniesie 1 tys. zł miesięcznie. Rodzice będą je otrzymywać przez rok lub dłużej w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka – max. 71 tygodni.

Kosiniakowe dostaną m.in. studenci, osoby bezrobotne (niezależnie od tego, czy są zarejestrowane w urzędzie pracy) oraz pracujące na umowach o dzieło. Również osoby opłacające składki na ZUS, których zasiłek macierzyński byłby niższy od Kosiniakowego, otrzymają wyrównanie do 1 tys. zł. Dotyczy to zarówno zatrudnionych na część etatu, pracujących na umowach zlecenie, jak i przedsiębiorców.

W sumie z kosiniakowego skorzysta w przyszłym roku ponad 126 tys. rodziców. – To także dobra zmiana dla rolników. Do tej pory otrzymywali oni 3,5 tys. zł jednorazowego zasiłku macierzyńskiego. Od przyszłego roku dostaną w sumie 12 tys. zł na rękę w pierwszym roku życia dziecka – mówi poseł PSL Krystian Jarubas.

Wniosek o Kosiniakowe rodzice mogą składać w swojej gminie od 2 stycznia 2016 roku (1 stycznia jest dniem wolnym od pracy). Wniosek będzie można przesłać także przez internet. Formularze zostaną udostępnione na Portalu Informacyjno-Usługowym "Emp@tia" https://empatia.mpips.gov.pl/. Aby móc z nich skorzystać (wysłać drogą elektroniczną) konieczne będzie posiadanie albo bezpiecznego podpisu elektronicznego, albo tak zwanego profilu zaufanego.

5 pytań o kosiniakowe

Co to jest kosiniakowe?

To nowe wsparcie finansowe dla rodziców, którzy z powodu swojej sytuacji zawodowej, nie mogą skorzystać z rocznych urlopów rodzicielskich. To nawet 125 tys. osób! Od 2016 roku otrzymają 1000 zł miesięcznie przez pełny rok po urodzeniu się dziecka. A nawet dłużej! W przypadku urodzenia bliźniaków – przez 65 tygodni, trojaczków – 67 tygodni, czworaczków – 69 tygodni. Maksymalnie przez 71 tygodni gdy urodzi się pięcioro lub więcej dzieci. Pieniądze będą przysługiwały niezależnie od dochodu rodziny.

Kto może dostać kosiniakowe?

Wszyscy nieubezpieczeni rodzice, którym urodzi się dziecko. Są to m.in. studenci, osoby bezrobotne (niezależnie od tego, czy są zarejestrowane w urzędzie pracy) oraz pracujące na umowach o dzieło.

Również rodzic opłacający składki na ZUS, którego zasiłek macierzyński byłby niższy niż od kosiniakowego, otrzyma wyrównanie do 1000 zł. Dotyczy to zarówno zatrudnionych na część etatu, pracujących na umowach zlecenie, jak i przedsiębiorców.

Powody do zadowolenia mają także rolnicy. Do tej pory po urodzeniu dziecka otrzymywali ok. 3500 zł jednorazowego zasiłku macierzyńskiego. Dzięki kosiniakowemu dostaną 12 tys. zł na rękę w pierwszym roku życia dziecka.

Oznacza to, że od nowego roku żadna rodzina, której urodzi się dziecko, nie dostanie niższego wsparcia niż 1000 zł miesięcznie! W sumie dodatkową pomoc finansową otrzyma ponad 125 tys. rodziców.

Kiedy może wystąpić o kosiniakowe?

Wnioski o kosiniakowe będą przyjmowane od 2 stycznia 2016 roku (to dlatego, że 1 stycznia jest dniem wolnym od pracy). Można je składać w instytucjach gminnych (m.in. w powiatowych centrach rodziny i w ośrodkach pomocy społecznej) oraz przez internet. Zgłaszać się po nie należy w ciągu 3 miesięcy od porodu. Jeśli ten termin minie, pieniądze będą przysługiwały od momentu złożenia wniosku.

Występować o kosiniakowe mogą wszyscy rodzice, których dzieci urodzą się w 2016 roku lub później. Ale nie tylko! Także rodzice dzieci, które przyjdą na świat przed 1 stycznia 2016 roku, mogą liczyć na wsparcie. Będą oni otrzymywać 1000 zł miesięcznie do momentu ukończenia przez dziecko pierwszego roku.

Przykład: Agnieszce i Mateuszowi córeczka urodziła się we wrześniu 2015 roku. Oni również otrzymają kosiniakowe. Będą mogli je pobierać do końca sierpnia 2016 roku – czyli przez 8 miesięcy. Łącznie otrzymają dodatkowe 8 tys. zł.

Czy tylko rodzice dostaną 1000 zł?

Kosiniakowe przysługuje matce lub ojcu, ale nie tylko. Może o nie wystąpić także faktyczny opiekun dziecka (np. dalsza rodzina, która się nim zajmuje), rodzina zastępcza (ale nie zawodowa), osoba, która przysposobiła dziecko nim ukończyło 7 lat.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw.