UD

Konserwacja to też sztuka – Wawel zaprasza na zajęcia dla dzieci

Zamek Królewski na Wawelu
🗺 mapa
📅 sobota 08.09.2018
Konserwacja to też sztuka - Wawel zaprasza na zajęcia dla dzieci

Konserwacja to też sztuka – zajęcia i wydawnictwa dla dzieci towarzyszące wystawie Sztuka Konserwacji – Konserwacja Sztuki. Dokonania Konserwatorów z Zamku Królewskiego na Wawelu w Ostatnim Ćwierćwieczu.

Udział w spotkaniach umożliwi uczestnikom zapoznanie się z tajnikami pracy konserwatorów dzieł sztuki. Ile wysiłku wymaga praca nad danym dziełem, aby można go było zaprezentować w muzeum? Pracując z tak różnymi materiałami, jak porcelana, papier, skóra, tkanina, drewno, jakich metod trzeba użyć, by zapewnić eksponatom świetny wygląd? Specjaliści z poszczególnych działów opowiedzą o swojej pracy, udowadniając, że konserwacja to też sztuka.

Najważniejszym przykazaniem obowiązującym w konserwacji jest: po pierwsze nie szkodzić. Poznaj inne zasady postępowania konserwatorskiego. Dowiedz się, co to jest dublaż i retusz. Przekonaj się, jakie metody stosują konserwatorzy opiekujący się zabytkowymi obiektami.

„Konserwacja to też sztuka”
Zajęcia dla rodzin z dziećmi (8–12 lat)

godz. 10.30; wystawa czasowa i sale edukacyjne
opłaty: 10 zł dziecko, 5 zł opiekun; obowiązuje rezerwacja*
koordynacja i część merytoryczna: Agnieszka Pytel

28 kwietnia 2018       Okiem konserwatora – tajemnice tkaniny
Karolina Szlęk – Pracownia Konserwacji Tkanin

19 maja 2018             Okiem konserwatora – tajemnice papieru i skóry
Ewa Pietrzak – Pracownia Konserwacji Papieru i Skóry

9 czerwca 2018          Okiem konserwatora – tajemnice porcelany i rzemiosła artystycznego
Jan Kostecki – Pracownia Konserwacji Rzemiosła Artystycznego

8 września 2018         Okiem konserwatora – tajemnice obrazu
Oliwia Buchwald-Zięcina – Pracownia Konserwacji Malarstwa

*rezerwacja: zgłoszenia przyjmowane od poniedziałku poprzedzającego spotkanie tel.: 12 422-51-55 wew. 290, poniedziałek-piątek: 9.00-12.00, 14.00-15.00

Więcej o wystawie:

Opieka nad dziełami sztuki i wysiłki podejmowane na rzecz przywrócenia ich do stanu możliwie najbliższego pierwotnemu pozostają zazwyczaj w cieniu i rzadko przedostają się do świadomości publicznej. Działania te decydują tymczasem o kondycji zbiorów muzealnych, a równocześnie stanowią integralną i często pasjonującą część dziejów kolekcji i poszczególnych obiektów.

Wystawa przedstawia dokonania konserwatorów z Zamku Królewskiego na Wawelu w latach 1995–2018. Ekspozycja ukazuje szeroki wachlarz działań konserwatorskich podejmowanych wobec bardzo różnorodnych dzieł sztuki – tak jak różnorodne są zbiory wawelskiego muzeum. Osiemdziesiąt cztery prezentowane obiekty i towarzysząca im dokumentacja pozwalają na prześledzenie całej drogi ratowania zabytku: począwszy od stanu wyjściowego, poprzez materiał analityczny pozyskany w trakcie badań fizykochemicznych i ukazanie warsztatu pracowni konserwatorskich, aż do efektu końcowego – odrestaurowanego dzieła. Wybranym muzealiom towarzyszą prezentacje multimedialne, dzięki którym można zapoznać się ze specyfiką prac konserwatorskich prowadzonych przy konkretnych zabytkach. Dopełnieniem ekspozycji jest film przedstawiający działalność wszystkich siedmiu pracowni wawelskich.

 

747 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent