Konkurs cieszy się w Gdyni bardzo dużą popularnością. Dotychczas wzięło w nim udział ponad półtora tysiąca uczestników.
Po zakończeniu konkursu budki lęgowe i karmniki są rozdawane wszystkim chętnym pod warunkiem, że zobowiążą się zawiesić je na swoim terenie i dbać o nie. Na działkach, na drzewach przy szkole czy przedszkolu, w parkach, w lasach także. Żywot budki to dwa, trzy sezony, zatem nasz konkurs to niekończąca się historia.
Prace na 12. edycję konkursu należy składać w Archiwum Miejskim przy ul. Armii Krajowej 44 (budynek przychodni) od 28 stycznia do 11 lutego 2010 r. w godz. 13.00-15.00 (od poniedziałku do piątku). Będą one oceniane w dwóch kategoriach: budka lęgowa i karmnik. Uczestnik może złożyć w konkursie tylko jedną pracę. Autorzy tych najlepszych, a także szkoły, których uczniowie dostarczą najwięcej prac spełniających warunki konkursu, otrzymają nagrody rzeczowe.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w marcu 2010 r.
W załączniku instrukcja wykonania typowej budki lęgowej oraz regulamin konkursu.
Zwaracamy uwagę na to, że ptaki nie lubią budek ozdobnych i z materiałów uszlachetnionych przez człowieka: ze sklejki, malowanych, rzeżbionych itp. Najlepsze jest surowe drewno.
Szczegółowe informacje o konkursie można uzyskać w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Gdyni, tel. 58 668 84 82 oraz na stronie internetowej www.gdynia.pl