Konferencja – Żałoba dzieci

📅 czwartek 05.11.2015
Konferencja – Żałoba dzieci

Po śmierci bliskiej osoby nic już nie jest takie, jak było. Program „Tumbo Pomaga" powstał, by pomóc dzieciom

i młodzieży w żałobie oraz ich rodzicom, opiekunom i nauczycielom, którzy towarzyszą im w tych trudnych chwilach. Program składa się z m.in. portalu www.tumbopomaga.pl oraz szkoleń skierowanych do pedagogów i psychologów pracujących w placówkach oświatowych. Ich celem jest przybliżenie problemu osierocenia i żałoby młodych ludzi, pokazania możliwych działań szkoły w sytuacji śmierci członka społeczności szkolnej oraz uwypuklenia niezwykłej roli nauczyciela w procesie wsparcia dziecka w żałobie.

Cele edukacyjne

• wprowadzenie w zagadnienia związane ze śmiercią i żałobą,

• przedstawienie podstawowych, codziennych sposobów wsparcia ucznia i nauczyciela w żałobie,

• wypracowanie strategii postępowania szkoły w sytuacji kryzysowej jaką jest śmierć w społeczności szkolnej, a w szczególności poruszenie tematyki:

– przekazywania trudnych informacji pracownikom, uczniom i rodzicom,

– uczczenia pamięci o zmarłym,

– krótkoterminowego i długoterminowego wsparcia dla uczniów i pracowników.

• uwypuklenie różnic w postępowaniu w sytuacji żałoby w wyniku śmierci nagłej (wypadek, samobójstwo) oraz śmierci w rodzinie ucznia i śmierci dotyczącej całej społeczności szkolnej.

Po ukończeniu tego modułu uczestnicy będą:

• lepiej rozumieli rolę szkoły i zadania osób wspierających osierocone dzieci i nastolatki w żałobie,

• umieli zaproponować odpowiednie formy reagowania w sytuacji śmierci w społeczności szkolnej adekwatne do sytuacji i wieku w jakim są uczniowie,

• potrafili stworzyć bezpieczny i wspierający kontakt z osobami w żałobie,

• bardziej świadomi własnych kompetencji i ograniczeń w pomaganiu osobom osieroconym.

Cykl szkoleniowy przeznaczony jest dla kadry kierowniczej szkoły oraz dla nauczycieli, którzy będą odpowiedzialni za zarządzanie w placówce sytuacją kryzysową związaną z żałobą. Obejmuje wykłady i warsztaty, które pozwolą pogłębić wiedzę na temat żałoby dzieci i młodzieży oraz rozwinąć praktyczne umiejętności komunikacji i współpracy z osieroconymi dziećmi i młodzieżą oraz z nauczycielami w sytuacji kryzysowej. Partnerem merytorycznym szkoleń jest Uniwersytet Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej. Są one realizowane dzięki środkom Gminy Miasta Gdańsk.

Wszystkich chętnych prosimy o zgłoszenia na stronie