Pochodzący z Górnego Śląska zespół muzyczny zaprezentuje pieśni z okresu powstań, których w tym czasie powstało wiele. Śląski lud wyjątkowo umiłował sobie śpiew, lecz wiele z tych dawnych utworów jest dziś zapomnianych. Usłyszymy pieśni mówiące o poświęceniu, miłości czy stracie bliskich.
Wydarzenie towarzyszy wystawie „Niezapomniane. Kobiety w czasie powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku”.
Grupa Chwila Nieuwagi pochodzi z Górnego Śląska i wykonuje muzykę stanowiącą mieszankę folku śląskiego w nowoczesnym wydaniu, jazzu, ballady i piosenki poetyckiej. Wśród autorów wierszy śpiewanych przez zespół są m. in. Jan Kasprowicz, Maria Konopnicka, Bolesław Leśmian, Julian Tuwim, ks. Jan Twardowski, Adam Ziemianin i in. Grupa wykonuje także teksty autorskie, w tym piosenki napisane po śląsku. Do tego nietypowego „miszungu” zespół dodaje element rozrywki, dowcipu i młodzieńczej fantazji, dzięki czemu zyskuje świetny kontakt z publicznością.
Chwila Nieuwagi to zespół nagradzany na najbardziej prestiżowych festiwalach piosenki folkowej i poetyckiej w Polsce (Festiwal Piosenki Studenckiej w Krakowie, dwukrotny udział w finale Folkowy Festiwal Polskiego Radia Nowa Tradycja, YAPA w Łodzi, Festiwal im. Wojtka Bellona i kilkadziesiąt innych). W 2017 roku Chwila Nieuwagi została wytypowana do reprezentowania Polski na Międzynarodowym Festiwalu Folkowym Czech Music Crossroads w Ostravie.
15.11 / piątek / godz. 19.00
Kurs online - Jak zachęcić dziecko do nauki
Czy i jak motywować dzieci
Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!
Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego / audytorium
wstęp 15 zł, 10 zł (ulgowy)/
Muzeum Śląskie
W ciągu ostatnich 20 lat w Muzeum Śląskim w Katowicach zgromadzono ponad 75 tys. eksponatów. Najcenniejsza kolekcja to Galeria Malarstwa Polskiego (233 obrazy) z przełomu XIX i XX wieku. Poszczególne działy merytoryczne (archeologii, etnografii, historii, …
ul. T. Dobrowolskiego 1
32 213 08 11
dyrekcja@muzeumslaskie.pl
https://MuzeumSlaskie.pl