V Dni Węgierskie na Białołęce – Warsztaty muzyczne godz. 17:00
Joszko gra na kilkudziesięciu instrumentach ludowych z rejonu Karpat (od 4 roku życia, muzyki uczył się w domu). To np.: zwykły liść, kawałek słomki czy trzciny, gliniane okaryny, drewniane fujarki (od 10 cm do 2m), drumle, dudy , gajdy czy zwierzęce rogi, czterometrowej długości trombita i wiele innych instrumentów. Muzyk podtrzymuje tym samym tradycje rodzinne i pokazuje ogromne bogactwo kultury Karpackiej , w której muzyka zajmuje szczególne miejsce wśród innych jej wytworów. Muzyka brzmi wieloma kolorami i potrafi zaskoczyć nawet osłuchanego odbiorcę.
Warsztaty artystyczne Joszko Brody skierowane są zarówno do dzieci i młodzieży, jak i dorosłych słuchaczy. Zatem warsztaty to okazja, by zainspirować się brzmieniami niezwykłych instrumentów: liścia, słomki, trzciny, fujary (jednootworowej, pięciootworowej, sześciootworowej, sałaskiej). Inne instrumenty, o bardziej intrygujących nazwach, to: gajdzica, dudy, koza podhalańska, gajdy istebniańskie, okaryna (z kamienia, z gliny), drumle, drewniany róg pasterski, szofar (z barana, z antylopy), róg węgierski. Prawdziwe dzieła sztuki to grające rzeźby Józefa Wilkonia – kopia ligawki kurpiowskiej i metalowy smok, natomiast swoim rozmiarem imponuje trąbita beskidzka prawie czterometrowej długości! Uczestnicy warsztatów mogą zapoznać się z budową, brzmieniem i sposobem gry na tych instrumentach.
V Dni Węgierskie na Białołęce – Koncert Joszko Brody g. 19:00
Koncert Joszko Brody jest wydarzeniem pokazującym różnorodność, bogactwo i siłę muzyki etnicznej, która w połączeniu z nowoczesnymi, jazzowymi brzmieniami, wydobytymi przez muzyków, tworzy niezwykłe zjawisko, dostarczające niezapomnianych przeżyć estetycznych. Koncert jest projektem otwartym – na muzyków, na różne gatunki i style muzyczne, a przede wszystkim na publiczność i jej oczekiwania. Joszko zaprasza na koncerty różne składy muzyczne, od duetu przez trio i kwartet aż do trzydziestoosobowego zespołu. Gości na scenie również muzyków z Węgier i innych krajów. Joszko zaprosił do wzięcia udziału w tym wydarzeniu wykonawców, dla których muzyka etniczna jest inspiracją i wyzwaniem. Z udziałem muzyków z Polski i Węgier powstały płyty Joszko Brody:„Posłóchejcie kamaradzi“, „Halo,halo“, „Na dunaj. Kolędy ze Wschodu“, „Potwory wyłażą z nory“ oraz „Debora“. Utwory wykonywane podczas koncertu to przede wszystkim opracowania tematów z kręgu kulturowego Karpat, w szczególności z Beskidu Śląskiego, obszaru przenikania się wielu kultur: polskiej, węgierskiej, czeskiej, słowackiej, żydowskiej, cygańskiej, niemieckiej; regionu o trudnej historii, gdyż (jako część Śląska Cieszyńskiego) znajdował się ponad 600 lat poza granicami Polski. Jest to miejsce, gdzie Joszko wychował się i rozpoczął swoją muzyczną drogę. Owocem tego spotkania kultur jest dziś także koncert Joszko Brody.
Białołęcki Ośrodek Kultury
Jaki jest Białołęcki Ośrodek Kultury? Otwarty na inicjatywy oddolne. Różnorodny. Nie zamykający się na jedną dziedzinę sztuki. Uruchomiliśmy pierwsze, nowoczesne kino na Białołęce, skupiamy grupy teatralne, zainaugurowaliśmy scenę impresaryjną, organizujemy koncerty.
03-188 Warszawa
22 884 46 25
sekretariat@bok.waw.pl
http://www.bok.waw.pl
facebook