Koncert i warsztaty z Joszko Brodą

Białołęcki Ośrodek Kultury (van Gogha 1)
🗺 mapa
📅 sobota 03.10.2020
Koncert i warsztaty z Joszko Brodą
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Na warsztaty muzyczne oraz koncert Joszko Brody z zespołem „Polsko – Węgiersko” obowiązuje rezerwacja miejsc w kasie BOK pod adresem mailowym: kasa@bok.waw.pl, numerem telefonu (22) 300 48 00 wew. 1, bądź osobista. Wydarzenia odbędą się w reżimie sanitarnym. Uczestnicy zobowiązani są do zasłaniania ust i nosa.  

V Dni Węgierskie na Białołęce – Warsztaty muzyczne godz. 17:00

Joszko gra na kilkudziesięciu instrumentach ludowych z rejonu Karpat (od 4 roku życia, muzyki uczył się w domu). To np.: zwykły liść, kawałek słomki czy trzciny, gliniane okaryny, drewniane fujarki (od 10 cm do 2m), drumle, dudy , gajdy czy zwierzęce rogi, czterometrowej długości trombita i wiele innych instrumentów. Muzyk podtrzymuje tym samym tradycje rodzinne i pokazuje ogromne bogactwo kultury Karpackiej , w której muzyka zajmuje szczególne miejsce wśród innych jej wytworów. Muzyka brzmi wieloma kolorami i potrafi zaskoczyć nawet osłuchanego odbiorcę.

Warsztaty artystyczne Joszko Brody skierowane są zarówno do dzieci i młodzieży, jak i dorosłych słuchaczy. Zatem warsztaty to okazja, by zainspirować się brzmieniami niezwykłych instrumentów: liścia, słomki, trzciny, fujary (jednootworowej, pięciootworowej, sześciootworowej, sałaskiej). Inne instrumenty, o bardziej intrygujących nazwach, to: gajdzica, dudy, koza podhalańska, gajdy istebniańskie, okaryna (z kamienia, z gliny), drumle, drewniany róg pasterski, szofar (z barana, z antylopy), róg węgierski. Prawdziwe dzieła sztuki to grające rzeźby Józefa Wilkonia – kopia ligawki kurpiowskiej i metalowy smok, natomiast swoim rozmiarem imponuje trąbita beskidzka prawie czterometrowej długości! Uczestnicy warsztatów mogą zapoznać się z budową, brzmieniem i sposobem gry na tych instrumentach.

V Dni Węgierskie na Białołęce – Koncert Joszko Brody g. 19:00

Koncert Joszko Brody jest wydarzeniem pokazującym różnorodność, bogactwo i siłę muzyki etnicznej, która w połączeniu z nowoczesnymi, jazzowymi brzmieniami, wydobytymi przez muzyków, tworzy niezwykłe zjawisko, dostarczające niezapomnianych przeżyć estetycznych. Koncert jest projektem otwartym – na muzyków, na różne gatunki i style muzyczne, a przede wszystkim na publiczność i jej oczekiwania. Joszko zaprasza na koncerty różne składy muzyczne, od duetu przez trio i kwartet aż do trzydziestoosobowego zespołu. Gości na scenie również muzyków z Węgier i innych krajów. Joszko zaprosił do wzięcia udziału w tym wydarzeniu wykonawców, dla których muzyka etniczna jest inspiracją i wyzwaniem. Z udziałem muzyków z Polski i Węgier powstały płyty Joszko Brody:„Posłóchejcie kamaradzi“, „Halo,halo“, „Na dunaj. Kolędy ze Wschodu“, „Potwory wyłażą z nory“ oraz „Debora“. Utwory wykonywane podczas koncertu to przede wszystkim opracowania tematów z kręgu kulturowego Karpat, w szczególności z Beskidu Śląskiego, obszaru przenikania się wielu kultur: polskiej, węgierskiej, czeskiej, słowackiej, żydowskiej, cygańskiej, niemieckiej; regionu o trudnej historii, gdyż (jako część Śląska Cieszyńskiego) znajdował się ponad 600 lat poza granicami Polski. Jest to miejsce, gdzie Joszko wychował się i rozpoczął swoją muzyczną drogę. Owocem tego spotkania kultur jest dziś także koncert Joszko Brody.

 

809 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent