Kiermasz wielkanocny w Muzeum Etnograficznym w Toruniu

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu mapa

niedziela 02.04.2017

bilety: normalny – 5 zł, ulgowy – 3 zł, rodzinny – 10 zł

wielkanoc

W niedzielę 2 kwietnia w Muzeum Etnograficznym odbędzie się kiermasz wielkanocny. Stoiska odwiedzać można w godz. 10.00-15.00. 

Jak co roku na tydzień przed Niedzielą Palmową do Muzeum Etnograficznego zjadą licznie twórcy ludowi z całej Polski. W niedzielę, 2 kwietnia od godziny 10.00 do 15.00 na ponad 100 stoiskach prezentować będą własnoręcznie wykonane wyroby przydatne do ozdobienia wielkanocnego stołu i przygotowania koszyka za święconką.

Na barwnych i bogatych straganach kupić będzie można jajka zdobione różnorodnymi technikami: batikową (z Suwalszczyzny), misternie wydrapywane (z Opolskiego), oklejane wycinanką (z Łowickiego), a także przybrane w koronki, frywolitki i malowane we współczesne artystyczne wzory. Na kiermaszu znajdzie się również szeroki wachlarz tradycyjnych palm: wileńskich, lubelskich, kurpiowskich i pałuckich. Nie zabraknie ręcznie haftowanych obrusów, serwet i serwetek autorstwa twórczyń z Kujaw, Borów Tucholskich, Żywiecczyzny i Kaszub, a także słynnych koronek koniakowskich i kurpiowskich. Gratką dla kolekcjonerów będą na pewno niezwykłe dywany dwuosnowowe przywiezione z Podlasia. Wśród wyrobów z wikliny plecionkarze zaprezentują nie tylko tradycyjne kosze i koszyczki na świecone, ale także współczesne formy o różnym przeznaczeniu.

Jak zwykle gościć będziemy kilkunastu uznanych i cenionych rzeźbiarzy, którzy przyjadą do nas z różnych regionów kraju. Przywiozą m.in. baranki, figurki świętych, piety i drewniane, ręcznie malowane ptaszki. Kiermasz jest doskonałą okazją do nabycia niepowtarzalnych upominków „na zająca”: drewnianych zabawek, szmacianych lalek i ceramicznych cudeniek. Panie zainteresowane będą na pewno oryginalną biżuterią z filcu, lnu i naturalnych surowców. Podczas oglądania i zakupów kusić nas będą wspaniałymi aromatami świąteczne wędliny, wypieki oraz przeróżne smakołyki z ekologicznych produktów. Jak zawsze kiermasz jest doskonałą okazją do osobistych spotkań  z twórcami, daje możliwość zakupu przedmiotów wykonanych ręcznie, osadzonych mocno w tradycji polskiej kultury ludowej.

W trakcie trwania imprezy, o godzinie 11.00, 12.00 i 13.00 pracownicy Muzeum oprowadzać będą chętnych po aranżacjach świątecznych w Parku Etnograficznym (w cenie biletu).

Bilety: normalny – 5 zł, ulgowy – 3 zł, rodzinny – 10 zł.

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Muzeum Etnograficzne

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

Podstawowym zadaniem Muzeum jest gromadzenie, naukowe opracowywanie, przechowywanie, ochrona, konserwacja i udostępnianie dóbr kultury. Muzeum gromadzi także materiały dokumentacyjne dotyczące etnologii oraz nauk pokrewnych. Prowadzi również działalność oświatową i wydawniczą oraz współpracuje z organizacjami posiadającymi …

Więcej

Adres:

Wały gen. Sikorskiego 19
87-100 Toruń


Kontakt:

0-56/ 622 80 91
kontakt@etnomuzeum.pl
http://www.etnomuzeum.pl
facebook