Kiermasz Wielkanocny w Krakowie

📅 piątek 26.03.2010 do poniedziałek 05.04.2010
Kiermasz Wielkanocny w Krakowie

Organizatorzy starają się, aby przed samymi świętami punkty małej gastronomii oferowały przynajmniej jedno danie związane ze Świętami Wielkanocnymi.

W dniu 27.03.2010r. o godz. 12:00 nastąpi otwarcie Targów Wielkanocnych, oraz akcji „Kraków wspiera UNICEF” w ramach „Reszta w Twoich rękach”, która rozpoczęła się w połowie stycznia tego roku. Zostaną zaprezentowane tzw. Dobre Dukaty.

Dobre Dukaty to cegiełki pomocy na rzecz UNICEF. Mają równowartość 4 złotych i są wydawane w formie reszty w wybranych placówkach m.in. na terenie Krakowa, w tym także na Targach Wielkanocnych. Całkowity dochód z akcji przeznaczony jest na cele statutowe UNICEF tzn. na zakup niezbędnych produktów dla dzieci z krajów rozwijających się lub dotkniętych klęską.

Podczas otwarcia Targów Marszałek Województwa Małopolskiego otworzy „Wielkanocny Małopolski Smak”. W „Wielkanocnym Małopolskim Smaku” bierze udział 12 laureatów Festiwalu Smaku.

To doskonała okazja, żeby po raz kolejny posmakować Małopolski oraz zrobić świąteczne zakupy na wielkanocny stół.

Przez cztery dni na stoiskach producentów żywności z całej Małopolski prezentowane będą świąteczne dania i produkty tradycyjne, charakterystyczne dla okresu Świąt Wielkiej Nocy. Będzie można kupić m.in.: żurek tradycyjny, zupę chrzanową, wielkanocne jaja serwowane na różne sposoby, smakowite wędliny i pieczywo oraz wiele innych regionalnych świątecznych przysmaków. Nie zabraknie również wielkanocnych ciast takich jak mazurki i piaskowe baby.

Akcja ta będzie trwała w dniach 26 – 29.03 w godzinach otwarcia Targów.

W dniu 28.03.2010r. jak zwykle Stowarzyszenie Folklorystyczne „Teatr Regionalny” prezentował będzie obrzędy regionalne i pokaz palm w wykonaniu zespołów regionalnych i grup obrzędowych. Prezentować się będzie 12 autentycznych amatorskich zespołów folklorystycznych.

Zespoły spotkają się jak zwykle pod Barbakanem o godz. 11:30 i cały korowód palmowy przejdzie ul. Floriańską, koło kościoła Mariackiego pod kościółek Św. Wojciecha, gdzie o godz. 11:45 nastąpi poświęcenie palm. Następnie zespoły prezentować się będą na estradzie w Rynku Głównym.

1 kwietnia 2010r. o godz. 13-tej odbędzie się impreza pt. „Wielkanocne malowanie pisanek” Imprezę tą organizuje Radio Kraków. Zaproszone zostaną znane postacie ze świata mediów i kultury.

W Wielka Sobotę, tj. 3 kwietnia o godz. 12-tej odbędzie się pokaz wielkanocnych stołów regionalnych. Uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy, najlepszy otrzyma puchar. Stoły oceniane będą pod względem wrażeń wizualnych oraz sposobu powitania gości np. przyśpiewkami. Jak zawsze na tę imprezę zaprasza Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Wszyscy biorący udział w imprezie, krakowianie jak również turyści zostaną zaproszeni
do tradycyjnego stołu wielkanocnego, przy którym ks. Infułat B. Fidelus poświęci przyniesione ze sobą koszyczki wielkanocne.

W Lany Poniedziałek, tj. 5 kwietnia 2010r. o godz. 11:00 zapraszamy na tradycyjnego „Śmigusa – Dyngusa”.
Obecni na Rynku goście będą delikatnie skropieni wodą kolońską (ma to być przeciwwaga oblewania wiadrami z wodą, które odbywa się na tradycyjnym Emausie).