Weleda

Kaszubskie bajania – festyn

📅 niedziela 16.09.2012
Kaszubskie bajania – festyn

Serdecznie zapraszamy na Bajkowy Festyn Rodzinny, który odbędzie 16 września (niedziela) na rynku w Kościerzynie. Oficjalnie zainauguruje on kampanię społeczną Kaszubskie Bajania.

Z myślą o wszystkich członkach rodziny w programie zaplanowaliśmy szereg atrakcji.

Dla dzieci: możliwość spotkania z bohaterami kaszubskich bajek oraz wysłuchania opowieści z nimi związanych, gry i zabawy na świeżym powietrzu, ciekawe konkursy z nagrodami, bajkowe malowanie, występy zespołów dziecięcych.

Dla rodziców: stoiska regionalnych twórców i rzemieślników, wyroby ludowe, kaszubska kuchnia, stoiska z interesującą książką.

Dla wszystkich zaśpiewają reprezentanci Kaszub z programu Bitwa na Głosy!

Kolejną z atrakcji festynu będzie promocja drugiej płyty, na której usłyszymy głosy kaszubskich aktorów, piosenkarzy, dziennikarzy oraz przedstawicieli Kościoła i nauki czytających bajki po kaszubsku. W tym roku będziemy mogli zapoznać się z interpretacją kaszubskich bajek w wykonaniu m.in. Rudiego Schubertha, Krzystofa Skiby, czy Angeliki Cichockiej. Ilustracji dźwiękowej bajek podjął się znany akordeonista Paweł Nowak. Warto przypomnieć, że w ubiegłorocznej edycji swojego głosu użyczyli m.in. Danuta Stenka, Maciej Miecznikowski czy prof. Jerzy Treder.

Płyta ta wraz z zaplanowanymi spotkaniami będzie głównymi elementem kampanii Kaszubskie Bajania, która ma na celu podniesienie naszej świadomości o roli czytania dzieciom.

{image _x0000_i1244 0}

Kampania ma zachęcić rodziców, opiekunów i wychowawców do czytania dzieciom bajek po kaszubsku! W ramach ubiegłorocznej edycji Kaszubskich Bajań odbywały się m.in spotkania z dziećmi w przedszkolach, domach dziecka i szpitalach, podczas których lektorzy (członkowie ZKP, nauczyciele, uczniowie) czytali dzieciom bajki, a także opowiadali o zwyczajach i obrzędach kaszubskich.

Kampania ma również promować naszą piękną kaszubską twórczość: bajki, podania, baśnie i legendy.

Zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy!

Na Bajkowy Festyn zapraszają: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Radio Gdańsk, Burmistrz Miasta Kościerzyna, Centrum Kultury i Sportu im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie, początek o godz. 14.00.