Kalejdoskop. Trójmiejska Szkoła Demokratyczna

📅 niedziela 23.11.2014 do niedziela 14.12.2014
Kalejdoskop. Trójmiejska Szkoła Demokratyczna

CZYM SĄ SZKOŁY DEMOKRATYCZNE?

Szkoły demokratyczne istnieją w setkach miejsc na całym świecie. Funkcjonują w oparciu o założenie, że każdy człowiek ma w sobie ciekawość i wolę, by poznawać świat. Są skonstruowane tak, by każdy miał warunki do zaspokajania swojej ciekawości, rozwijania umiejętności i poznawania siebie. 

We wrześniu 2013 rozpoczęły działalność pierwsze polskie szkoły demokratyczne… Kalejdoskop działa od wrześnai 2014r.

 

UCZĘ SIĘ SIEBIE, WIEM, CZEGO CHCĘ
Absolwenci istniejących szkół demokratycznych zmówią o sobie "wiem, kim jestem, wiem, czego chcę, i wiem, jak to osiągnąć". W szkole mieli możliwość poznania i stosowania najlepszych dla siebie sposobów uczenia się (być może właśnie dzięki temu w szkołach demokratycznych nie obserwuje się zjawiska dysleksji, ADHD i innych tzw. "specyficznych trudności" ). Jeśli tak zdecydowali, z powodzeniem kontynuują naukę na uniwersytetach. (Wśród absolwentów SD w USA jest znacznie większy odsetek uczniów kontynuujących naukę na uniwersytetach niż w zwykłych szkołach).

ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Dziecko uczęszczające do szkoły demokratycznej uczy się przede wszystkim odpowiedzialności za siebie i za swoje wybory. Ma swoje niezbywalne prawa (w tym możliwość wyboru, co robi w szkole, czego się uczy i jak się uczy) i obowiązki (przestrzeganie zasad obowiązujących w szkole, a uchwalanych wspólnie przez wszystkich członków szkolnej społeczności, szanowanie prawa innych do robienia tego, co w danej chwili chcą robić, praca w komitetach i komisjach opiekujących się różnymi dziedzinami szkolnego świata).

WOLNOŚĆ
Nikt nikogo nie zmusza do siedzenia w ławce, do uczenia się w takim samym tempie jak wszyscy, nie stosuje się tu przemocy słownej i psychicznej. Nie porównuje się dzieci z innymi, a oceny są formułowane na wyraźne życzenie dziecka. Wszyscy – i uczniowie, i pracownicy szkoły – mogą czynnie kształtować środowisko, w którym razem przebywają. Wielu praktyków zgodnie twierdzi, że własnie dlatego w szkołach demokratycznych nie ma agresji – dzieci nie muszą odreagowywać swoich niepowodzeń, niesprawiedliwych ocen, niezrozumiałego przymusu. Mają wpływ na to, co ich otacza. Jeśli coś im nie pasuje, wiedzą, jak to zmienić. Z dnia na dzień budują poczucie własnej wartości i odpowiedzialności za własne wybory. Rosną na pewnych siebie, spełnionych ludzi.

NAUKA
W szkole demokratycznej każdy przyjmuje odpowiedzialność za swoją wiedzę – nie jest "uczony", a uczy się. Przebywa w w środowisku, gdzie każdy może odkryć siebie, swoje możliwości i swoje zainteresowania. Może je bez przeszkód zgłębiać, z pełną pomocą i wsparciem pracowników szkoły.

Baza wiedzy na temat demokratycznego modelu nauki: http://www.edukacjademokratyczna.pl/

 

Jak zapisać dziecko do Kalejdoskopu: 

1. Kontakt z nami – info@kalejdoskop.edu.pl, 889143814; 796 385 991
2. Zapoznanie się z przekazanymi materiałami na temat szkół demokratycznych 
3. Dwugodzinna rozmowa indywidualna 
4. Zapisanie dziecka w do szkoły tradycyjnej trybie edukacji pozaszkolnej.

5. Popisanie umowy oraz uiszczenie wpisowego (możliwość płatności ratalnej; wpisowe = równowartość czesnego).
6. Możliwość skorzystania z dodatkowych konsultacji dla rodziców.

Tu rozmawiamy na FB: 
https://www.facebook.com/groups/647873495228499/

527 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent