JURI – spektakl lalkowy dla dzieci

📅 niedziela 10.05.2015
JURI – spektakl lalkowy dla dzieci

Szanowni Państwo, drodzy Widzowie i Przyjaciele!

Za pośrednictwem platformy wspolnyprojekt.pl rozpoczęliśmy zbiórkę funduszy na realizację nowego przedstawienia pt. JURI.

Dołączcie do projektu i pomóżcie spełnić dziecięce marzenie!

Celem projektu jest realizacja spektaklu dla młodych widzów pod tytułem „Juri".

Jest to przedsięwzięcie niezwykłe, ponieważ przedstawienie powstaje w oparciu o tekst młodej autorki – dwunastoletniej Barbary Szafraniec.

Basia została zwyciężczynią ogłoszonego przez Teatr Gdynia Główna konkursu na napisanie baśni lub bajki „Z notatnika na scenę". W nagrodę opowiadanie autorki zostanie przeniesione na deski teatralne.

Nie narzucaliśmy młodym twórcom tematu, granice wyznaczała wyłącznie ich własna wyobraźnia – która okazała się nieograniczona.

Powstanie spektaklu opartego na opowiadaniu młodego widza, który dotąd był jedynie odbiorcą sztuki daje niezwykłą szansę stworzenia dzieła jemu bliskiego. Dzieci opowiadają o tym, co same chciałaby zobaczyć na scenie. Wspólnie budujemy od podstaw świat, który do tej pory funkcjonował jedynie w sferze wyobraźni. Jedna z autorek w swoim opowiadaniu napisała: „Och jak cudownie byłoby zobaczyć swoje dzieło w prawdziwym teatrze… grane przez najprawdziwszych aktorów!" – dzięki temu projektowi możemy sprawić, że jedno z dziecięcych marzeń zostanie spełnione. Jest to również pierwszy, „poważny" krok autorki opowiadania w świecie teatru – kto wie, może dla niej, i innych zainspirowanych jej historią to początek przygody na całe życie…?

JURI

Pełna ciekawości dziewczynka imieniem Juri odkrywając zakamarki opery, w której pracuje jej mama, trafia do bardzo dziwnego miejsca. Świat, w którym się znalazła jest pełen niespodzianek, a jej podróż przywodzi na myśl perypetie „Alicji z Krainy Czarów". Opowieść o sile wyobraźni malowana żywymi barwami, osnuta zapachem lawendy jest zaproszeniem do udziału w inspirującej przygodzie, do której wejście prowadzi przez drzwi starej szafy…

„Mama często mawiała, że o bohaterach powieści zawsze ktoś pamięta. Można więc uznać ich za nieśmiertelnych". Juri i napotkane przez nią osobowości z pewnością należą do takich, których się nie zapomina, a teatralna magia nada im tchnienie życia.

Reżyserem spektaklu jest Piotr Srebrowski, który w lutym 2014 roku debiutował w tej roli „Wielkim ciastem" inspirowanym opowiadaniem J.R.R. Tolkiena „Kowal z Podlesia Większego". Przedstawienie opowiada pełną przygód historię młodego Kowalczyka, który podczas corocznej uroczystości Wielkiego Ciasta przeżywa przygodę życia. Największym atutem realizacji była prostota wykonanych z pomysłem lalek, które powstały z kuchennych sprzętów. Dla najmłodszych spektakl stanowi oderwanie od rozkrzyczanego świata gier, dla dorosłych to powrót do krainy dzieciństwa, gdzie proste rzeczy cieszyły najbardziej.

Spektakl został doceniony zarówno przez widzów, którzy swoją niezmiennie liczną obecnością potwierdzali jego wartość jak i przez krytyków. Przedstawienie zostało uznane za najlepszy spektakl dla dzieci w 2014 roku wg redakcji gdyńskiej Gazety Świętojańskiej. Sam reżyser został uhonorowany Nagrodą Artystyczną Prezydenta Gdyni ‘Galion Gdyński′ za 2014 rok w kategorii "debiut artystyczny".

Jesteśmy przekonani, że również przy realizacji „Juri" kreatywność i talent Piotra Srebrowskiego oraz zaproszonych przez niego do współpracy twórców nie zawiedzie i powstanie interesujący spektakl dla widzów w każdym wieku!

Informacje o twórcach:

Piotr Srebrowski – aktor, lalkarz, reżyser, absolwent PWST w Krakowie, Filia we Wrocławiu na Wydziale Lalkarskim; od 2011 roku związany z Trójmiastem, gdzie zrealizował kilkanaście premier; współpracował m. in. z Teatrem Stajnia Pegaza, Teatrem Miniaturą, Gdyńskim Centrum Kultury, sceną SAM i FSC oraz Teatrem Stacja Szamocin; reżyser spektaklu „Wielkie ciasto" w Teatrze Gdynia Główna

Zofia Nather – aktorka. Rozpoczęła kształcenie w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, skończyła w Lee Strasberg Theatre and Film Institute w Nowym Jorku. Od 2012 roku w Trójmieście, obecnie współpracuje z Teatrem Wybrzeże i sopockim Teatrem BOTO.
Marcin Marzec – aktor-lalkarz, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej imienia Ludwika Solskiego we Wrocławiu. Od pięciu lat związany z Łódzkim Teatrem lalek Arlekin w Łodzi gdzie grał w blisko dziesięciu produkcjach dla dzieci i dorosłych. Dwa z tych przedstawień zostały nagrodzone Złotą maską: „Kot w butach" w reż. Anny Nowickiej, oraz „Złota różdżka" w reż Jerzego Bielunasa. Od stycznia obywatel Miasta Gdańsk, gdzie prowadzi własną mobilną scenę marionetkową Teatr Barnaby.

Basia Szafraniec – ma 12 lat, w tym roku kończy podstawówkę, jak sama przyznaje, stoi więc przed trudnym wyborem nowej szkoły. Uwielbia robić zdjęcia i filmować. Od dawna jej hobby jest również pisanie, ale to nie tym chciałaby się zajmować w przyszłości. Jej marzeniem jest zostać reżyserem filmowym.

Link do projektu na wspolnyprojekt.pl

Link do filmu promującego projekt na youtube.com

Link do wydarzenia na facebook.com

Teatr Gdynia Główna