Niezwykły spektakl inspirowany opowiadaniem dwunastoletniej Barbary Szafraniec, która została zwyciężczynią ogłoszonego przez Teatr Gdynia Główna konkursu na napisanie baśni lub bajki „Z notatnika na scenę”. W nagrodę opowiadanie autorki zostało przeniesione na deski teatralne.
Lalkowy spektakl inspirowany tekstem dwunastoletniej autorki. Pełna ciekawości dziewczynka imieniem Juri przeżywa fascynującą przygodę. Tajemnicza, operowa szafa, a w niej zakurzone kostiumy i dawno nieużywane rekwizyty – przedmioty, które odeszły w zapomnienie, których przeznaczenia nikt już nie pamięta. Czy to możliwe, że te „rupiecie” ożywają? Co kryje się za drzwiami szafy? Kogo na swojej drodze spotyka Juri? Kim są Hopsas i Ślimol, wejścia do jakiej krainy strzeże Kurzeracz?
Żeby się tego dowiedzieć, przyjdźcie do Teatru Gdynia Główna i razem z Juri przekroczcie próg pełnego niesamowitości świata, nad którym unosi się delikatny zapach lawendy…
Kolejny, po Wielkim cieście, spektakl w reżyserii nagrodzonego Galionem Gdyńskim Piotra Srebrowskiego. Twórcy udowadniają, że nawet najzwyklejsze przedmioty można przemienić w pełnych życia i uroku bohaterów.
Stacja Bajek Juri magiczny spektakl dla dzieci inspirowany opowiadaniem Barbary Szafraniec w reżyserii: Piotra Srebrowskiego
20 listopada godz. 12
Spektakl współfinansowany przez widzów w ramach platformy crowdfundingowej „wspólny projekt.pl”.
Informacje o twórcach:
Piotr Srebrowski – aktor, lalkarz, reżyser, absolwent PWST w Krakowie, Filia we Wrocławiu na Wydziale Lalkarskim; od 2011 roku związany z Trójmiastem, gdzie zrealizował kilkanaście premier; współpracował m. in. z Teatrem Stajnia Pegaza, Teatrem Miniaturą, Gdyńskim Centrum Kultury, sceną SAM i FSC oraz Teatrem Stacja Szamocin; reżyser spektaklu „Wielkie ciasto” w Teatrze Gdynia Główna, za który został uhonorowany Nagrodą Artystyczną Prezydenta Miasta Gdyni Galion Gdyński w kategorii debiut artystyczny.
Basia Szafraniec – ma 12 lat, w tym roku kończy szkołę podstawową, jak sama przyznaje, stoi więc przed trudnym wyborem nowej szkoły. Uwielbia robić zdjęcia i filmować. Od dawna jej hobby jest również pisanie, ale to nie tym chciałaby się zajmować w przyszłości. Jej marzeniem jest zostać reżyserem filmowym.
Zofia Nather – aktorka, wokalistka. Rozpoczęła kształcenie w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, skończyła w Lee Strasberg Theatre and Film Institute w Nowym Jorku. Od 2012 roku w Trójmieście, obecnie współpracuje z sopockim Teatrem BOTO, Teatrem Wybrzeże gdzie gra w spektaklach „Czarownice z Salem” oraz „Statku szaleńców”.
Marcin Marzec – aktor-lalkarz, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego we Wrocławiu. Od pięciu lat związany z Łódzkim Teatrem lalek Arlekin w Łodzi gdzie zagrał w blisko dziesięciu produkcjach dla dzieci i dorosłych. Dwa z tych przedstawień zostały nagrodzone Złotą Maską: „Kot w butach” w reż. Anny Nowickiej, oraz „Złota różdżka” w reż. Jerzego Bielunasa. Od stycznia obywatel Miasta Gdańsk, gdzie prowadzi własną mobilną scenę marionetkową Teatr Barnaby.
Paweł Klowan – aktor, śpiewak, absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Debiutował w roli Pepe w musicalu „West Side Story” Leonarda Bernsteina w reż. Leszka Czarnoty na scenie Opery na Zamku Szczecinie. Występował w teatrach: Operze na Zamku Szczecinie (2001), Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni (2006), Dramatycznym w Elblągu (2006) i Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni (2007-08).
Wojciech Stachura – absolwent Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza na Wydziale Lalkarskim w Białymstoku, gdzie już w trakcie studiów udało mu się pracować w Białostockim Teatrze Lalek oraz w Teatrze Latarnia Magiczna. Nawiązał również współpracę z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, biorąc udział w spektaklu „Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana” w reż. Justyny Sobczyk. Zajmuje się również konstrukcją i budową lalek. Aktor Teatru Miniatura w Gdańsku.
Sówka Sowińska – wiceprezes Fundacji Sopot Centralny poświęconej aktywności o charakterze „off” kulturalnym, w ramach której zorganizowała w roku 2012-2013 ponad 80 wydarzeń kulturalnych, w tym koncerty (m.in. Mikołaja Trzaski, Mazzola, Rafaela Rogińskiego), cykl 12-stu spotkań improwizowanych „D. Tonacje”, cykl warsztatów muzyki elektronicznej „Modulatory”. Projektant przestrzeni dźwiękowych do licznych przedstawień teatralnych i etiud, m.in. w Sopockiej Scenie off de BICZ, Teatrze Gdynia Główna, Teatrze Wybrzeże, Teatrze Miniatura, Zdrojowym Teatrze Animacji, Wrocławskim Teatrze Lalek, Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.
JURI
Magiczny spektakl dla dzieci
inspirowane opowiadaniem Barbary Szafraniec
scenariusz i reżyseria: Piotr Srebrowski
obsada: Zofia Nather, Paweł Klowan /Marcin Marzec/Wojciech Stachura
dramaturgia: Maciej Wiktor
scenografia: Maja Zaleska
muzyka: Sówka Sowińska
Teatr Gdynia Główna
20 listopada godz. 12
Bilety: 20 zł
Rezerwacja:
tel. 58 351 15 12
kom. 600 306 634; 600 306 632
sprzedaż online: http://teatrgdyniaglowna.interticket.pl/
Teatr Gdynia Główna
Plac Konstytucji 1, 81-354 Gdynia,
Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1)
www.teatrgdyniaglowna.pl
www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna
Teatr Gdynia Główna
Teatr Gdynia Główna to nowo powstałe miejsce rozwoju twórczego mieszczące się w podziemiach Dworca Głównego PKP. Jest to interdyscyplinarny przystanek artystyczny, na który składają się: Teatr Gdynia Główna, Pęd Sztuki. Galeria, Poczekalnia Idei.Realizują one trzy …
Dworzec PKP Gdynia Główna (poziom -1)
58 351 15 12; 600 306 634; 600 306 632
teatr@teatrgdyniaglowna.pl
http://www.teatrgdyniaglowna.pl/pl/node/6