Polska młodzież nie czuje się wspierana zarówno przez rówieśników, jak też nauczycieli. Z dostępnych danych wynika, że zaledwie 31% chłopców oraz 21% dziewcząt odczuwa wsparcie kadry dydaktycznej, co daje Polsce ostatnie miejsce w rankingu 44 krajów. Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce, wychodząc naprzeciw potrzebom młodych ludzi, opracowało projekt szkolny #JestemzSOS, który porusza ważne dla dzieci tematy, takie jak: samoakceptacja, empatia i tolerancja, a także przeciwdziałanie cyberprzemocy.
Samoakceptacja? Tego można się nauczyć!
Okres dorastania nierozłącznie wiąże się ze wzrostem znaczenia relacji, potrzebą akceptacji oraz możliwością bycia wysłuchanym. Niskie poczucie własnej wartości może utrudniać funkcjonowanie i zakłócać kontakty z innymi osobami, może prowadzić do konfliktu wewnętrznego, wywoływać frustrację, a nawet agresję. I m.in., dlatego Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce opracowało serię bezpłatnych i edukacyjnych warsztatów, które poruszają ważne dla młodych ludzi tematy.
– Podczas zajęć prowadzonych przez naszych specjalistów, rozmawiamy z uczniami o aktualnych i istotnych kwestiach, z którymi borykają się na co dzień. Próbujemy ich zaangażować do wypowiadania się na różne tematy, również te niełatwe. Staramy się pokazać szerszą perspektywę i zachęcić do szukania rozwiązań. Obecnie dysponujemy 3 lekcjami o następujących tematach: empatia i tolerancja, przeciwdziałanie cyberprzemocy i samoakceptacja. – mówi Katarzyna Kopczyńska-Kwiatek, koordynatorka projektu #JestemzSOS. Jak dodaje – Czas izolacji i brak kontaktów z rówieśnikami, zachwiał poczuciem własnej wartości polskiej młodzieży dlatego na zajęciach o samoakceptacji sprawdzamy co dobrego widzimy w sobie i w innych oraz czy łatwo nam o tym mówić. Omawiamy jak na samoakceptację może wpłynąć używanie różnego rodzaju filtrów w smartfonach, czyli o możliwościach i zagrożeniach nieumiejętnego używania nowej technologii.
Słowo samoakceptacja samo w sobie wyjaśnia nam swoje znaczenie. Jak podkreśla Łukasz Łagód, psycholog w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce. – Jest zgodą na samego siebie, ze wszystkimi akceptowanymi i nieakceptowanymi cechami, sukcesami czy porażkami. Jest emocjonalnym komponentem poczucia własnej wartości, kluczem do stabilnego i satysfakcjonującego funkcjonowania w życiu osobistym i zawodowym. Kształtuje się w dzieciństwie poprzez doświadczanie bezpieczeństwa i bezwarunkowej miłości. Można jednak nad nią pracować nawet w dorosłości, warto jednak zacząć jeszcze jako dziecko.
Dlatego warsztaty #JestemzSOS dedykowane są głównie uczniom klas 4-8 szkół podstawowych. Lekcja trwa 45 minut i prowadzona jest przez wideokomunikator lub osobiście. Szkołę może zgłosić rodzic, opiekun, dyrektor lub nauczyciel. – Jeśli chcesz, abyśmy w Twojej szkole przeprowadzili takie zajęcia, wejdź na naszą stronę jestemzsos.org i wypełnij formularz zgłoszeniowy. Czekamy na Was, zapraszamy! – mówi Katarzyna Kopczyńska-Kwiatek, koordynatorka projektu #JestemzSOS.
Skąd pomysł?
Lekcje na temat samoakceptacji zostały opracowane przez ekspertów Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce, którzy na co dzień pomagają najbardziej potrzebującym dzieciom – porzuconym, osieroconym, a także tym z rodzin zagrożonych rozpadem.
– Poczucie wartości dzieci, które trafiają pod naszą opiekę jest ogromnie ważnym tematem, a odzyskanie tego poczucia jest bardzo ciężką drogą. Dzieciom, których samoakceptacja została mocno zachwiana, jest bardzo trudno dorównać swoim rówieśnikom – chodzi zarówno o aspekt edukacyjny, jak też otwartość i wiarę we własne siły i możliwości. Jeśli tego zabraknie, to z trudem wejdą one w dorosłe życie. Będą żyły w poczuciu, że nie spełniają oczekiwań, że są gorsze od innych. A jako mechanizm obronny może pojawić się agresja czy brak szacunku dla siebie i innych osób. – mówi Małgorzata Klimas, mama SOS.
Według Aleksandry Sikorskiej, psycholog w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce, absolutną podwaliną pod samoakceptację i przyszłe poczucie własnej wartości u dziecka jest reagowanie na płacz malucha, kojenie i zaspokajanie jego potrzeb przez troskliwego, stałego opiekuna.
– W przypadku dzieci, które mamy pod opieką w SOS Wioskach Dziecięcych, u ich biologicznych rodziców mogło zabraknąć umiejętności właściwego reagowania, a przytłoczenie własnymi problemami utrudniało dostrzeżenie potrzeb dziecka. Nasi opiekunowie zastępczy każdego dnia pracują wspólnie ze specjalistami nad zbudowaniem u dzieci postawy samoakceptacji i wzmacnianiem poczucia własnej wartości. Dlatego mamy sporą wiedzę. Lekcje prowadzą osoby wychowujące na co dzień dzieci po trudnych przejściach,, a ich doświadczenia mogą być użyteczne dla wszystkich dzieci, które uczą się akceptować siebie, ze swoimi niedoskonałościami. – komentuje Aleksandra.
Dołącz do akcji i polub siebie!
Na stronie kampanii www.jestemzsos.org można znaleźć zarówno materiały edukacyjne, jak również informację jak zgłosić się do akcji #JestemzSOS i wybrać lekcję na ważne społecznie tematy, takie jak empatia, tolerancja, samoakceptacja czy przeciwdziałanie cyberprzemocy. Projekt promuje również tolerancję wobec podopiecznych pieczy zastępczej oraz z rodzin w kryzysie w Polsce.