Zielona Sowa

Jesień w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego w Gliwicach

Oddział Odlewnictwa Artystycznego
🗺 mapa
📅 piątek 01.10.2021 do piątek 15.10.2021
🎫 1zł
Jesień w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego w Gliwicach

Baśnie braci Grimm czy bajki Ezopa? Mityczny gryf czy tajemniczy sfinks? A może jednak smok i św. Jerzy, albo Liczyrzepa? Albo wycieczka po wystawie stałej, prezentującej wyroby huty gliwickiej, z Misiem-Odlewisiem bądź Super-Olem? Wybór jest trudny, ale w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego, dzięki bogatej ofercie edukacyjnej, nie trzeba rezygnować ze spotkania z żadną z tych fascynujących postaci. Wystarczy tylko ustalić kolejność zajęć. Podczas warsztatów dowiemy się między innymi, co wspólnego z gryfami mieli wojowniczy Scytowie, czy sfinks z opowieści o Edypie to ten sam sfinks, który pilnuje piramid nad Nilem i czym różnią się chińskie smoki od smoków europejskich, a także co oznaczało greckie słowo „drakon”.

Opowiemy również, jak to się stało, że Duch Karkonoszy zyskał śmieszny przydomek: „Liczyrzepa”, zastanowimy się także, co stało się z dziećmi, które wyruszyły za Szczurołapem. Nie zabraknie również wątków historycznych związanych z powstaniem oraz funkcjonowaniem Królewskiej Odlewni Żelaza w Gliwicach. A w części warsztatowej zajęć czekają na nas gipsowe repliki żeliwnych zabytków, znajdujących się na wystawie, z bohaterami, o których będzie mowa. Są więc plakiety z gryfami, które zdobią XIX-wieczną puszkę na tytoń, jest sfinks, który był kiedyś żeliwnym przyciskiem do papieru, jest plakieta ze świętym Jerzym walczącym ze smokiem, są maleńkie żetony ze scenami z baśni Ezopa… Będzie je można pomalować i zabrać ze sobą na pamiątkę. A jeśli wybierzecie się na spacer po wystawie z Super-Olem albo Misiem-Odlewisiem, otrzymacie specjalną książeczkę – przewodnik, w której znajdują się ciekawe zagadki do rozwiązania. Dla wszystkich dzieci, które zwiedzą wystawę oraz rozwiążą hasło końcowe w książeczce, przygotowane są nagrody.

Proponujemy udział w następujących zajęciach:

,,Żeliwne baśnie’’ – warsztaty, etap edukacyjny: przedszkolaki oraz uczniowie kl.1-3

Jak to się stało, że Ducha Gór Karkonoszy zaczęto przezywać Liczyrzepą? Co spotkało mieszczan z Hameln i dlaczego lepiej dotrzymywać obietnic, szczególnie jeśli składa się je tajemniczemu fleciście w czerwono – złotym stroju? Kim był baron Münchhausen – mistrz lotów na kuli armatniej, jakim sposobem wydobył się z bagna i w czym pomogła mu turecka fasola? I czego unikać, by nie trafić na wieczność na ziemskiego satelitę… Nowe warsztaty w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego zapraszają dzieci do świata opowieści i legend.

Do przygotowania zajęć zainspirowały nas ażurowe, żeliwne plakiety ze scenami z baśni, które podziwiać można na wystawie prezentującej zabytkowe wyroby Królewskiej Odlewni Żelaza. Podczas warsztatów dzieci poznają sięgającą średniowiecza baśń o Duchu Gór – Liczyrzepie lub spisane przez braci Grimm ludowe podanie o Szczurołapie nazywanym również Flecistą z Hameln niezwykłe przygody barona Münchhausena albo staroniemiecką bajkę o Człowieku na księżycu. Po wspólnej lekturze wybranej baśni uczestnicy samodzielnie ozdabiać będą odlane w gipsie repliki żeliwnych plakiet z postaciami z dawnych opowieści i legend. Na koniec dowiedzą się, dlaczego baśń przedłużyła życie Królewskiej Odlewni Żelaza w Gliwicach.

,,Bajki Ezopa zaklęte w żeliwie’’ – warsztaty, etap edukacyjny: przedszkolaki oraz uczniowie kl.1-3

Podczas zajęć dzieci poznają postać Ezopa – starożytnego bajarza i posłuchają jego opowieści. Wspólnie zastanowimy się jaka płynie z nich nauka. Powiemy również, czym jest baśń i co to takiego morał. Uczestnicy dowiedzą się, dlaczego scenami m.in. z bajek Ezopa dekorowano wyroby Królewskiej Odlewni Żelaza w Gliwicach. W części warsztatowej każde z dzieci otrzymają repliki zabytkowych żetonów ze scenami z bajek Ezopa i będą je ozdabiać.

,,Kilka słów o smokach’’ – etap edukacyjny: przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych

Podczas zajęć przypomnimy opowieści o tych legendarnych istotach – od babilońskiej smoczycy Tiamat po okrutnego Smauga. W smoczym panteonie nie zabraknie Smoka Wawelskiego, smoka Ladona z ogrodu Hesperyd, a także przynoszących szczęście smoków z dalekiej Azji. Mowa będzie również o bohaterach, którym przyszło się ze smokami mierzyć. W części warsztatowej uczestnicy malować będą gipsową plakietę z najsławniejszym z nich – św. Jerzym, będącą repliką żeliwnej ażurowej plakiety z kolekcji Muzeum w Gliwicach. Nie zabraknie na niej oczywiście także smoka.

,,Tajemnice gryfów’’ – etap edukacyjny: przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych

Jak wyglądają gryfy? Co można było znaleźć w ich gniazdach? Co wspólnego z gryfami mieli wojowniczy Scytowie? Tego wszystkiego będą się mogli dowiedzieć uczestnicy zajęć – wysłuchają także baśni braci Grimm, z której dowiedzą się, jak zdobyć pióro z gryfiego ogona. W części warsztatowej ozdobimy finezyjną plakietę z przedstawieniem dwu gryfów – replikę jednej ze ścianek żeliwnej kasetki ze zbiorów Muzeum w Gliwicach.

,,Zagadkowy sfinks’’ – etap edukacyjny: uczniowie kl. 4-8

Królewski strażnik piramid i świątyń czy okrutna istota, która pod bramą Teb zadawała napotkanym ludziom zagadkę, a brak właściwej odpowiedzi karała zrzuceniem w przepaść? Mityczny stwór z ciałem lwa i głową człowieka pojawia się w sztuce i opowieściach wielu starożytnych kultur, od Egiptu, poprzez Persję po Grecję. Podczas zajęć w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego zmierzymy się ze sfinksem i jego tajemnicą. Opowiemy o symbolice przypisywanej mu w starożytnym Egipcie i przywołamy grecki mit o Edypie, gdzie sfinks występuje w całkiem innej niż w kraju faraonów roli. Każdy uczestnik zajęć otrzyma gipsową statuetkę sfinksa – replikę XIX-wiecznego żeliwnego przycisku do papieru z kolekcji Muzeum w Gliwicach. Będzie ją można ozdobić i zabrać ze sobą – by odtąd sfinks stał na straży naszych własnych sekretów.

,,Zwiedzamy wystawę z Misiem Odlewisiem i Super-Olem” – etap edukacyjny: przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych

Miś Odlewiś wie wszystko na temat powstawania odlewów żeliwnych, a Super-Olo to mistrz odlewnictwa artystycznego, który z niejednego hutniczego pieca chleb (a czasem i surówkę) jadł. Miś i Olo to bohaterowie dwu książeczek edukacyjnych, z którymi najmłodsi mogą zwiedzać wystawę „Słusznie słyną dziś Gliwice” zarówno stacjonarne, jak i w formie on-line. W książeczkach znalazły się zagadki, rebusy, krzyżówki, a także podstawowe pojęcia dotyczące powstawania odlewu, zbiorów prezentowanych w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego, historii Królewskiej Odlewni Żelaza i znaczenia Gliwic dla industrialnego rozwoju Śląska, który rozpoczął się z końcem XVIII wieku. Do końca roku szkolnego zapraszamy grupy przedszkolne i szkolne na zajęcia on-line, które prowadzone będą z pomocą Misia Odlewisia i Super Ola. Do tych gliwickich szkół i przedszkoli, które zapiszą się na zajęcia, dostarczymy książeczki edukacyjne dla każdego uczestniczącego w spotkaniu dziecka. Dzięki temu już po zajęciach najmłodsi będą mogli wspólnie z bliskimi wybrać się do Oddziału Odlewnictwa Artystycznego i na wystawie rozwiązywać zagadki i rebusy zawarte w książeczkach. Na wszystkie dzieci, które zwiedzą wystawę z książeczką edukacyjną – mamy upominki!

668 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent