Jak wiadomo, jesień to wytężony okres orki i siewów pod zboża ozime. W dniu imprezy zwiedzający będą mogli zapoznać się z dawnymi sposobami orania pola zaprzęgiem wolim i konnym. Podążający za pługiem siewca zaprezentuje siew rzutowy z płachty.
Na imprezie przedstawimy sposoby zagospodarowywania i przetwarzania płodów rolnych oraz przygotowywania zapasów na zimę. Zaprezentujemy wyciskanie soku z owoców prasą ręczną, a także kiszenie ogórków i kapusty. Związaną z tym atrakcją będzie zorganizowany w muzealnym sadzie pokaz jednoczesnego suszenia i wędzenia dymem śliwek węgierek. Tym samym, odtworzymy z pieczołowitością starą, znaną co najmniej od XIX wieku metodę, którą stosowano w gminie Szydłów (woj. świętokrzyskie).
W tym roku imprezie będzie również towarzyszył kiermasz przetworów owocowo-warzywnych połączony z ich degustacją. Wezmą w nim udział m. in. firmy związane z wielkopolskim oddziałem Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, koła gospodyń wiejskich oraz pobliskie spółdzielnie produkcyjne.
W ramach Retro Show odbędą się pokazy pracy maszyn i urządzeń rolniczych, nie tylko ze zbiorów Muzeum, ale również z kolekcji prywatnych, między innymi Klubu Miłośników Starych Ciągników z Wilkowic. Po raz kolejny pracować będą „Hipolina” – lokomobila produkcji Zakładów H. Cegielski z Poznania z 1919 roku oraz angielskiej firmy Robey w zestawie z młocarnią. Prezentacja zabytków na polu muzealnym zakończy się słynną już „paradą traktorów”.
Jak zwykle nie zabraknie sporej dawki atrakcji dla dzieci. Wśród wielu z nich, będą one mogły zapoznać się z niebanalną sztuką wyplatania koszy wiklinowych i pod okiem specjalistów uczących tego finezyjnego rzemiosła, spróbować swoich sił w samodzielnym ich przygotowaniu.
Podobnie jak w latach ubiegłych panie z kół gospodyń wiejskich z Rosnówka i ze Szreniawy przygotują potrawy z typowo jesiennych produktów (m.in. jabłka w cieście i szare kluski z kapustą). W sadzie będą też serwowane pyry z parownika z gzikiem, a przy piecach chlebowych chleb wiejski ze smalcem.
Całość dopełnią spektakularne imprezy towarzyszące, wokół których na uwagę zasługują prezentacje poznańskich Bambrów w 300. rocznicę przybycia do Wielkopolski osadników z Bambergu, a także zachwycający swoim rozmachem festiwal LAND ART NATURALIA
62-052 Komorniki
0-61 81 07 629
muzeum@muzeum-szreniawa.pl
http://www.muzeum-szreniawa.pl
facebook