Jaś i Małgosia zagoszczą w Pałacu Żelechów

📅 sobota 05.07.2014
Jaś i Małgosia zagoszczą w Pałacu Żelechów

Pierwsze spotkanie z baśnią w Pałacu Żelechów już w sobotę, 5 lipca 2014 r. w godzinach popołudniowych na terenie zabytkowego kompleksu pałacowo-parkowego. Od godziny 17-tej będzie można posłuchać interpretacji Marty Kuligowskiej baśniowych losów Jasia i Małgosi, rodzeństwa któremu przyszło zmierzyć się z Babą Jagą. Głos znanej dziennikarki przeniesie najmłodszych w niezwykły świat fantazji braci Grimm.

Marta Kuligowska – dziennikarka radiowa i telewizyjna, obecnie prowadzi poranne serwisy informacyjne w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24. Prywatnie mama bliźniąt, którym chętnie czyta na głos bajki. Razem z Sandrą Nowak wydała książkę pt. "Bliźnięta atakują!

Podczas spotkania dzieci czekają dodatkowe  atrakcje, wszystkie w baśniowym klimacie. Odbędą się konkursy wiedzy i animacje dla najmłodszych, będzie można zobaczyć egzemplarze nietypowych  książek wykonanych przez dzieci z Żelechowa, a także stworzyć własne projekty. Organizatorzy akcji „Baśniowy Pałac" zapraszają chętne dzieci na spotkania z baśnią w Pałacu Żelechów czytaną przez osobę znaną z mediów oraz cykliczne zabawy z książką w każde sobotnie popołudnie tegorocznych wakacji.

Akcja „Cała Polska czyta dzieciom w Pałacu Żelechów" promująca głośnie czytanie dzieciom jest prowadzona przez wszystkie sobotnie popołudnia lipca i sierpnia 2014 r. (spotkanie z gościem specjalnym ok. godz. 17.00). Aktywności są planowane na terenie pałacowego parku, który wraz z budynkiem Pałacu został wpisany na listę zabytków. XVIII-wieczny Pałac Żelechów utrzymany w stylu klasycystycznym ma ciekawą historię, sam Brzechwa pisał: „wiadomo, że Żelechów słynie z dziadków do orzechów" („Orzech"). Obecnie kompleks pałacowo-parkowy w mazowieckim Żelechowie (87 km od Warszawy i 87 km od Lublina) funkcjonuje jako obiekt konferencyjno-wypoczynkowy posiadając 75 stylowych pokoi, własny browar, SPA & Wellness, stawy rybne i pałacowe lochy.

Społeczna inicjatywa Pałacu Żelechów jest promowana wśród lokalnej społeczności, wpierają ją także lokalne władze, biblioteka, ośrodek kultury i miłośnicy rozwijania czytelnictwa wśród dzieci oraz media. „Baśniowy Pałac" został objęty patronatem przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom", Burmistrz miasta Żelechowa, TVP Lublin, Tygodnik Siedlecki, Radio Podlasie oraz portale: podlasie24.pl; kuriergarwolinski.pl; miastodzieci.pl i Qlturka.pl.