Jarmark Jagielloński to wyjątkowa okazja do poznania kultur tradycyjnych z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Festiwal składa się z kilku modułów tematycznych, co sprawia że zarówno znawcy sztuki ludowej, jak i osoby dopiero poznające temat, odnajdą w nim coś dla siebie. Warto zajrzeć na Stare Miasto, gdzie spotkamy autentyczną, rzadką i wykonywaną ręcznie sztukę i wyroby rzemiosła tradycyjnego z Polski, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Litwy i Białorusi. 250 twórców zaprezentuje m.in. garncarstwo, malarstwo na szkle, tkactwo, plecionkarstwo, zabawkarstwo. Tematem przewodnim tegorocznego Jarmarku jest haft tradycyjny. Prezentowane będą hafty z różnych regionów Polski i Europy – jest ich kilkadziesiąt, każdy inny, każdy wyjątkowy i piękny. Te misternie wykonywane ozdoby obrusów, koszul, serwetek poznamy również na Letniej Szkole Rzemiosła Tradycyjnego oraz podczas warsztatów i spotkań tematycznych. Z haftem związane będą również wystawy m.in. prezentowana w Galerii Gardzienice wystawa makatki ludowej ze zbiorów Elżbiety Piskorz-Branekovej.
Na Jarmarku nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Na Błoniach pod Zamkiem powstanie podwórko zabaw tradycyjnych, w przestrzeni Starego Miasta i na Zamku posłuchamy muzyki i opowieści, a ci którzy lubią zdobywać nowe umiejętności znajdą w programie szereg warsztatów rzemiosła.
Jarmarkowe Podwórko to ulubione miejsce dzieci, chociaż rodzice nie ukrywają radości związanej z powrotem do swoich gier z dzieciństwa. To przestrzeń gdzie króluje gra w gumę, kapsle, hacele, czy w klasy. Odnajdziemy tam drewniane klocki Mubabao, bierki, domino i kółko krzyżyk w rozmiarze XXL. Zabawki tradycyjne takie jak klepoki, kurki na pochylni wykonane przez twórców ludowych nie tylko pięknie wyglądają, ale dają szczególnie najmłodszym wiele radości. Odnajdziemy tam również Yurtę Nomadów Kultury, w której będzie można usłyszeć niesamowite Opowieści z walizki, czy wziąć udział w warsztatach stemplowania, robienia kwiatów z bibuły i plecionkarskich. Dookoła Yurty skupione będą również warsztaty dla całych rodzin, między innymi Folkszprycha, czy Gry taneczne prowadzone przez Jacka Hałasa.
Program muzyczny w tym roku to specjalna produkcja Warsztatów Kultury, organizatora Jarmarku Jagiellońskiego. W koncercie Re: tradycja wystąpią mistrzowie muzyki i śpiewu tradycyjnego, ich uczniowie oraz artyści znani szerokiej publiczności. Idea koncertu nawiązuje do projektu filmowego „Szlakiem Kolberga”, podczas którego zainicjowane zostały spotkania artystów pochodzących z różnych środowisk, a muzyka stała się płaszczyzną dialogu. W koncercie wezmą udział m.in. Tymon Tymański, Stanisława Galica-Górkiewicz, Adam Strug, Sławomir Czekalski, Czesław Mozil, Maria Siwiec, Agnieszka i Mateusz Niwińscy, Krzesimir Dębski, Stanisław Głaz i Gaba Kulka. Koncert poprowadzą Agnieszka Obszańska z radiowej Trójki oraz Jacek Hałas – muzyk i śpiewak, animator. Na scenie Jarmarku usłyszymy również artystkę o niezwykłym głosie i charyzmie Joannę Słowińską z zespołem w projekcie Archipelag. To projekt, w którym puls tradycji i energia nowych technologii łączą pieśni wschodniego pogranicza, autorskie kompozycje i tradycyjne obrzędowe pieśni. Na scenie kameralnej Jarmarku wystąpi Maarja Nuut – skrzypaczka i wokalistka z Północnej Estonii. Jej muzyka łączy tradycyjne melodie taneczne, pieśni i opowieści z elektroniką na żywo w celu tworzenia misternych, wielowarstwowych krajobrazów dźwiękowych w strefie gdzie minimalizm i muzyka eksperymentalna spotykają się z wiejskimi tradycjami muzycznymi.
Każdego dnia Jarmarku po godzinie 22:00 muzyka zagra do tańca – na jarmarkowych potańcówkach rozbrzmiewać będą oberki, polki, mazurki, fokstroty. W tym roku usłyszymy m.in. Kapelę Jana Wochniaka z tanecznym repertuarem regionu radomskiego, Kapelę Kinaszewską / Strelniki grającą tradycyjną muzykę taneczną z Mazowsza i Małopolski północnej, a przede wszystkim repertuar legendarnego skrzypka Tadeusza Jedynaka z Przystałowic Małych, czy Gminną Orkiestrę Dętą z Goraja, z którą odbędzie się również spotkanie i wystawa realizowana przez Muzykę Roztocza.
Dorosłych widzów zapraszamy na spektakl Teatru Wierszalin „Wziołowstąpienie” w reż. Piotra Tomaszuka. To opowieść o Podlasiu, krainie, gdzie żyją jeszcze „wiary stare”, a szeptuchy i szeptuni szepczą swoje „zamowy” ze skutkiem potężniejszym niż gdzie indziej.
Szczegółowe informacje można będzie znaleźć na stronie internetowej www.jarmarkjagiellonski.pl
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Organizatorem imprezy są Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Miasto Lublin.
Partnerzy: Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Fundacja Kultura Enter, Klasztor OO. Dominikanów w Lublinie, Muzeum Lubelskie, Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice, LROT, Towarzystwo dla Natury i Człowieka oraz Ústredie ľudovej umeleckej výroby.
Patroni medialni: Polskie Radio Program Drugi, TVP 2, TVP Kultura, Wirtualna Polska, TVP3 Lublin, Radio Lublin, Gazeta Wyborcza, Co Jest Grane24, O.pl Polski Portal Kultury, muzykatradycyjna.pl,
kulturaludowa.pl, nocowanie.pl
Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent Miasta Lublin Pan Krzysztof Żuk.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.