Weleda

📅 sobota 31.07.2010 do niedziela 01.08.2010
Jarmark Dominikański

Ceremonia otwarcia:

"Vivat, vivat jubilat, Jarmark Dominikański kończy 750 – lat"

Parada w historycznej oprawie

godz. 12.00 – Długi Targ, Parada

Ceremonię otwarcia rozpocznie wielobarwna parada, w której podążą postaci historyczne i mityczne, przybywające na Jarmark św. Dominika. W orszaku prym wieść będą: Złoty Hermes,  alegorie ze Złotej Bramy, Kogut – symbol Jarmarku, bębniarze, trębacze oraz kupcy i rzemieślnicy.

miejsca akcji:

Złota Brama – start parady, Dom Uphagena – z okien wydarzenia komentuje kucharka państwa Uphagenów, Ratusz Głównomiejski – z przedproża relacjonuje Kronikarz Miejski, scena pod Zieloną Bramą – punkt kulminacyjny.

Spektakl otwarcia z Legendą o Jarmarcznym Kogucie w tle

godz. 12.30 – Scena przy Zielonej Bramie

Krótką historyję Jarmarku św. Dominika i legendę o kogucie, który jest jego symbolem, wyjawi zgromadzonym Mistrz Ceremonii Antoni, prowadzący dysputę z  mieszczanami i rajcami gdańskimi. Przybyłych gości zabawiać będą trefnisie, żonglerze i kuglarze. Tradycji stanie się zadość, kiedy prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich w imieniu wszystkich kupców poprosi Prezydenta o zgodę na otworzenie bram miasta  i rozpoczęcie Jubileuszowego Jarmarku św. Dominika Anno Domini 2010.

Punktem kulminacyjnym ceremonii otwarcia będzie koncert z udziałem publiczności na

największym bębnie świata, połączony ze wspólnym, rytmicznym odliczaniem 750 uderzeń. W finale Prezydent Miasta Gdańska i Przeor Ojców Dominikanów uruchomią  Klepsydrę Czasu, która  odmierzać będzie następne 750 lat Jarmarku św. Dominika!

scenariusz: Elwira Twardowska

dialogi: Monika Brand

realizacja: Gdański Archipelag Kultury PLAMA

Polewka św. Dominika

godz. 13.00 – Długi Targ

czyli jubileuszowa biesiada dla gości i gdańszczan

Koncert na największym bębnie świata

14.30,16.00,18.00 – scena przy Zielonej Bramie, Długi Targ

Największy (10 metrów średnicy membrany), najwyższy (1.5 m wysokości) i najcięższy (ponad 3 tony wagi) bęben świata, na którym zagrać może jednocześnie ponad 100 osób. Koncert z udziałem publiczności grającej również na małych jubileuszowych bębenkach.

Razem z publicznością zagrają i zaśpiewają:

Ryszard Bazarnik – koncertmistrz, bębny

Iza Kowalewska – śpiew, Eric Folly – śpiew, Ricky Lion – śpiew, bębny,

Tomasz Wiktorowicz – gitara elektryczna, Marcin Olejniczak – bas

Koncert na ścianie

godz. 22.00 – Ratusz Głównego Miasta

Na ścianie ratusza zawiśnie ośmioosobowa orkiestra i dziesięć półtorametrowych bębnów. Muzycy wbrew prawom grawitacji zagrają, stojąc na pionowej scenie. Spektakularne widowisko w nocnej scenerii gdańskich zabytków, oświetlonych kolorowymi światłami, w nowej odsłonie.

Ryszard Bazarnik – bębny, Iza Kowalewska – śpiew, Ricky Lion – śpiew, bębny, Rafał Gańko – trąbka, Karol Soroka – saksofon, Tomasz Wiktorowicz – gitara elektryczna, Marcin Olejniczak – bas, Paweł Szymczak – bębny.

Pokaz sztucznych ogni

godz. 23.30 – widownia, Targ Węglowy