Weleda

Jak to z choinką było?

📅 sobota 17.12.2011 do niedziela 18.12.2011
Jak to z choinką było?

Niepowtarzalny charakter tych świąt współtworzy zagęszczenie symboli, obrzędów, wierzeń i zwyczajów, ujawnia się wielkie bogactwo przeżyć. Ten właśnie dzień i ta wyjątkowa noc pozwala uczestnikom Wigilii dotknąć i doświadczyć tego, co święte i wieczne.

Świąt Bożego Narodzenia nie wyobrażamy sobie dziś bez najważniejszego ich symbolu – choinki. Współcześnie jest ona atrybutem uświetniającym atmosferę zimowych świąt, pełniąc często funkcję wyłącznie marketingową i estetyczną. Drzewko wigilijne to jednak nie tylko dekoracja. Poznaj bogaty, magiczno-mityczny wymiar znaczenia choinki i jej ozdób. Czym były podłaźniczki i jak je przyozdabiano w czasach, kiedy nie znano bombek? W którym wieku zadomowiła się w naszych domach współczesna choinka i z jakiego kraju „przywędrowała" do nas? Czy w dawnych czasach dzieci otrzymywały świąteczne prezenty?

Zapraszamy dużych i małych do Muzeum Miasta Gdyni na kolejną edycję świątecznych gawęd „Jak to z choinką było?". W części warsztatowej własnoręcznie wykonamy niepowtarzalne ozdoby wigilijne z farbek żelkowych, które ustroją nasze domy.

Warsztaty dla grup szkolnych:

– 13.12 – 23.12 w godz. 10.00 – 15.00

(cena od grupy – 50 zł)

Warsztaty dla indywidualnych chętnych:

– 17.12 i 18.12 w godz. 11.00 – 13.00

(ceny biletów: normalny – 7 zł, ulgowy – 4 zł)

Zajęcia w Muzeum Miasta Gdyni

ul. Zawiszy Czarnego 1