Fisher Price
rysuj

Jak rozmawiać z dziećmi na tematy ostateczne? Spektakl: Śmiertelnie trudna gra

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
🗺 mapa
📅 czwartek 04.11.2021 do piątek 05.11.2021
🎫 10zł
Jak rozmawiać z dziećmi na tematy ostateczne? Spektakl: Śmiertelnie trudna gra
Czy teatr może pomóc w rozmowie z dziećmi o śmierci i żałobie? Spektakl „Śmiertelnie trudna gra” Teatru 21 w reżyserii Justyny Sobczyk wraca na scenę po długiej przerwie. Jedyne pokazy w tym roku odbędą się 4 i 5 listopada 2021 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.

Przedstawienie inspirowane jest ilustrowaną książką Wolfa Elbrucha „Gęś, śmierć  i tulipan”, w której autor, w dostosowany dla młodszych czytelników sposób, porusza temat śmierci i żałoby. Jak pogodzić się ze stratą, smutkiem i odchodzeniem? Jak rozmawiać o śmierci z dziećmi? Czy sztuka może być w tym pomocna?

film

Spektakl powstał z myślą o widzach w wieku 5-8 lat oraz ich rodzicach i opiekunach. Główne bohaterki spektaklu – Śmierć (Magdalena Świątkowska), Gęś (Justyna Wielgus) i Tulipan (Saba Litwińska) – zapraszają dzieci do pełnej czułości historii o odchodzeniu, pożegnaniu i pamięci.

„Wyszłyśmy od tematu śmierci, a zaczęłyśmy przyglądać się życiu, jego regułom, tej naszej codziennie grze w klasy. Z muzyczno-ruchowych improwizacji powstał spektakl nie tylko o odchodzeniu, ale o twórczej obecności w świecie pełnym wyzwań.” – opowiada Justyna Sobczyk, reżyserka spektaklu.

Premiera „Śmiertelnie trudnej gry” odbyła się w 2013 roku. Spektakl prezentowany był wielokrotnie na stołecznych i ogólnopolskich scenach. W 2015 roku otrzymał wyróżnienie na festiwalu Teatralna Karuzela organizowanym przez łódzki Teatr Pinokio.

„Śmiertelnie trudna gra” zostanie zaprezentowana publiczności 5 listopada 2021 18:00 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego (ul. Jazdów 1, Warszawa). Bilety (15 zł normalny, 10 zł ulgowy) można kupić na stronie GoOut.net oraz w Księgarni Prospero w Instytucie Teatralnym. Ponadto 4 i 5 listopada o godz. 11:00 odbędą się spektakle dla grup zorganizowanych (szczegóły i rezerwacja: szkoly@teatr21.pl). Wydarzenie rekomendowane jest dla widzów w wieku 5-8 lat. Po spektaklu odbywają się 20-minutowe warsztaty nawiązujące do tematyki poruszanej w przedstawieniu.

—————-

„Kim jesteś i dlaczego się za mną skradasz? – zapytała Gęś.
Miło, że mnie zauważyłaś – powiedziała Śmierć. – Jestem przy tobie od twoich narodzin, tak na wszelki wypadek.”

Gąska Klementyna pewnego dnia spotyka Śmierć. Na ten widok dostaje gęsiej skórki, ale nie ucieka, nie krzyczy. Zresztą Śmierć wygląda inaczej, niż spodziewała się Klementyna: nie trzyma w ręku kosy, nie jest ani stara, ani brzydka, lubi spacerować i rozmawiać o słodyczach. Między dwiema bohaterkami rodzi się relacja, poznają się coraz lepiej i głębiej.

reżyseria: Justyna Sobczyk
dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna
scenografia, kostiumy: Agata Skwarczyńska
występują: Magdalena Świątkowska, Justyna Wielgus
muzyka na żywo: Saba Litwińska
produkcja: Stowarzyszenie Pedagogów Teatru
partner: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Copyright – Wolf Erlbruch, Ente Tod und Tulpe; ©Verlag Antje Kunstmann GmbH, München 2007
czas trwania: 30 minut + warsztaty (20 minut)

—————-

Teatr 21 – zespół teatralny, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. W ciągu 16 lat swojej działalności stworzył kilkanaście spektakli prezentowanych w teatrach i instytucjach w całej Polsce. Grupa występowała na festiwalach krajowych (m.in. Wrocław, Poznań, Gdańsk, Kraków) i zagranicznych (Praga, Berlin, Helsinki, Freiburg). Oprócz działalności artystycznej Teatr 21 zajmuje się również edukacją, pedagogiką teatru, działalnością wydawniczą, organizuje konferencje, wykłady i pracuje w międzynarodowych sieciach. W 2021 Teatr 21 został nagrodzony Paszportem POLITYKI w kategorii „Teatr”.

Centrum Sztuki Włączającej – prowadzona przez Teatr 21 od 2020 roku społeczna instytucja kultury współfinansowana przez m.st. Warszawę, w całości poświęcona twórczości artystów z niepełnosprawnościami i włączaniu w pole sztuki, kultury i nauki różnorodnych grup społecznych. Centrum Sztuki Włączającej i Fundacja Teatr 21 planują otworzyć swoją siedzibę na warszawskiej Pradze Północ, jednak ciągle zbierane są fundusze na niezbędny remont tego miejsca.

865 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent