Jak przeciwdziałać przemocy i wykorzystywaniu seksualnemu dzieci? – konferencja

📅 poniedziałek 20.10.2014 do wtorek 21.10.2014
Jak przeciwdziałać przemocy i wykorzystywaniu seksualnemu dzieci?  – konferencja

Jest to największe coroczne wydarzenie związane z edukacją profesjonalistów zajmujących się problemem przemocy wobec najmłodszych. Konferencja od 11 lat organizowana jest we współpracy Fundacji Dzieci Niczyje, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Miasta Stołecznego Warszawa.

Najmłodsi często stają się ofiarami krzywdzenia fizycznego i emocjonalnego, zaniedbania oraz wykorzystywania seksualnego. Co 10 dziecko w Polsce doświadcza wielu form przemocy1. Potrzeby i prawa dzieci ciągle nie są dostatecznie respektowane i dostrzegane. Szczególna odpowiedzialność za bezpieczeństwo najmłodszych ciąży na profesjonalistach, którzy w swojej pracy zawodowej stykają się z dziećmi i rodzicami.

Właśnie z myślą o specjalistach przygotowywana jest 11. już konferencja, która w tym roku zgromadzi około 550 uczestników z Polski i z zagranicy. Znajdą się wśród nich m.in. pracownicy socjalni, policjanci, psycholodzy, sędziowie, prokuratorzy, lekarze, pracownicy organizacji pozarządowych i instytucji, badacze i wykładowcy akademiccy.

– Co roku do przeprowadzenia warsztatów, wykładów i debat zapraszamy krajowych i zagranicznych  ekspertów zajmujących się problemem krzywdzenia dzieci. Takie spotkania zawsze są inspiracją – uczestnicy konferencji rozwijają swoje kompetencje, wymieniają się doświadczeniami, a potem dzielą się zdobytą wiedzą w swoich miejscach pracy. W ten sposób  tworzy się środowisko profesjonalistów zaangażowanych w pomoc krzywdzonym dzieciom.  Konferencja jest doskonałą okazją do zaktualizowania swojej wiedzy o problemie przemocy wobec dzieci, o którym  wiemy coraz więcej – mówi dr Monika Sajkowska, Prezeska Zarządu Fundacji Dzieci Niczyje.

W tym roku uczestnicy będą mieli do wyboru kilkadziesiąt sesji, podczas których uznani krajowi i zagraniczni eksperci przedstawią modelowe rozwiązania zapobiegania przestępstwom wobec dzieci oraz najnowsze ustalenia empiryczne i teoretyczne dotyczące problemu.

Podczas corocznych konferencji mamy również możliwość zaprezentowania systemowych rozwiązań z powodzeniem funkcjonujących w Warszawie, których celem jest ochrona dzieci przed krzywdzeniem – mówi Włodzimierz Paszyński, zastępca Prezydent m.st. Warszawy. W ramach tegorocznych obrad przedstawione zostaną doświadczenia Warszawskiej Sieci Pomocy Dzieciom Wykorzystywanym Seksualnie, będące przykładem współpracy interdyscyplinarnej na rzecz pomocy dzieciom, które doznały różnych form krzywdzenia, oraz ich rodzinom i opiekunom.

Więcej informacji o konferencji na stronie:

1 Badanie A-CASI na reprezentatywnej próbie 1005 dzieci w wieku 11-17 lat zrealizowane X-XI 2012 przez FDN we współpracy z Millward Brown.