Królik i Misia

MARYWILSKA 44 na warszawskiej Białołęce
📅 czwartek 25.04.2019
Jak być dobrym rodzicem dla swojego dziecka

Agnieszka Skoczylas w dniu 25 kwietnia br. w godz. 10:30-12:30 poprowadzi bezpłatny warsztat dla mam z dziećmi pt. „Życie z małym dzieckiem – o rodzicielskich zmaganiach i wyzwaniach”. Warsztat odbędzie się w sali zabaw FIGLARIUM na ternie Centrum Handlowego MARYWILSKA 44 w Warszawie.

Udział w warsztacie jest bezpłatny – wymagana jest wcześniejsza rejestracja mailowa pod adresem: fajnyczasmamy@marywilska44.com. Organizatorem warsztatu jest spółka MARYWILSKA 44.

Zapraszamy do przeczytania artykułu „Jak być dobrym rodzicem dla swojego dziecka” autorstwa Agnieszki Skoczylas – psychologa dziecięcego, mamy trzech Panien. Propagatorki rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorki masażu Shantala. Doula. Autorki bloga Blisko Dziecka.

***

Każde dziecko przychodzi na świat z innym kodem genetycznym, ma inny temperament, inną wrażliwość, wytrzymałość, zainteresowania, upodobania… Wobec tak wielkiej różnorodności, czy kiedykolwiek komukolwiek uda się stworzyć jeden, spójny, sprawdzony i skuteczny model wychowywania dziecka? Stosowanie uniwersalnych metod wychowawczych bez uwzględniania potrzeb dziecka sprowadza je do roli przedmiotu.

Z dzieckiem należy rozmawiać, współpracować i komunikować się z nim, jak z równym sobie partnerem. W relacji z dzieckiem ważne jest wyzbycie się potrzeby wyższości i oczekiwania szacunku, który należy się wszystkim – nie tylko starszym – a zwłaszcza małym dzieciom, które dopiero stawiają pierwsze kroki w wielkim świecie i wszystkiego się uczą.

Dziecko rodzi się, jako istota społeczna, empatyczna i wrażliwa. To cechy wrodzone, nie wyuczone. By rozwój dziecka przebiegał w sposób prawidłowy musi ono przebywać z osobami dorosłymi, od których uczy się społecznych i ludzkich zachowań.

Obserwuję wśród rodziców dużo trudności związanych z podmiotowym traktowaniem dzieci, dopuszczaniem ich do udziału w dyskusji, dawaniem przestrzeni na dzielenie się swoim zdaniem. Łatwiejsze od budowania zdrowej relacji opartej na wzajemnym szacunku, wydaje się wymierzanie kar, które nawet nie tyle, że są nieskuteczne, ale przede wszystkim nie uczą dobrych zachowań, tylko na jakiś czas powstrzymuje te nieakceptowalne. Dzieci bardzo boją się odrzucenia, są uzależnione od aprobaty rodziców i bardzo potrzebują kontaktu z nimi. Zasługują na bezwarunkową miłość i akceptację. Reakcje rodziców nie powinny być uzależnione od zachowań dzieci. Często mimowolnie, odruchowo rodzice zwracają uwagę dziecku, bo myślą, że tak właśnie trzeba, że jak dziecko popełnia jakiś błąd, to trzeba mu go pokazać (wręcz wytknąć), że w ten sposób dziecko dowie się, że źle zrobiło. Żyjemy w świecie stereotypu, że dobry i troskliwy rodzic zwraca uwagę swojemu dziecku, bo tylko w ten sposób nauczy je czego nie wolno robić. Tymczasem, dziecku należy się uwaga rodzica, a nie zwracanie uwagi. Uwaga rodzica skupiona na dziecku jest mu potrzebna do optymalnego rozwoju. Najczęściej niepożądanym zachowaniem jest próbą zwrócenia na siebie uwagi. Rodzice, którzy poświęcają swoim dzieciom odpowiednią ilość czasu dziennie rzadko doświadczają niepożądanych zachowań ze strony najmłodszych. Nikt nie lubi zwracania uwagi, krytyki, wytykania błędów – dzieci nie są tutaj żadnym wyjątkiem. Małe dzieci najczęściej wiedzą, że źle zrobiły. Są świetnymi obserwatorami, a najlepsze informacje zwrotne płyną ze środowiska. Nieodpowiednie zachowania dzieci nie są celowe, zaplanowane ani złośliwe.

Dzieci potrzebują silnego przywództwa ze strony rodziców, opartego na zrozumieniu, uważności i zaufaniu.

Nawiązanie i dbanie o prawidłową więź pomiędzy rodzicem a dzieckiem jest podstawą do optymalnego wzrostu i rozwoju. Wychowanie dziecka to najtrudniejsze zadanie, z jakim rodzice muszą się zmierzyć, to najtrudniejsza rola ze wszystkich życiowych ról. Nie ma studiów z rodzicielstwa, nie da się go nauczyć, ale można zdobyć wiedzę z zakresu rozwoju psychicznego dziecka, można posiłkować się wartościowymi książkami o budowaniu relacji z dzieckiem, można uczęszczać na warsztaty dla świadomych rodziców.

Autor: Agnieszka Skoczylas

Samodzielne Rodzicielstwo
Samodzielne Rodzicielstwo -wideoporadmik dla rodziców

Zycie z malym dzieckiem

Zapraszamy po więcej informacji na stronę: http://www.marywilska44.com/wkrotce-kolejny-warsztat-w-projekcie-fajny-czas-mamy/ oraz do dołączenia do wydarzenia na Facebook’u: https://www.facebook.com/events/572413973222813/

***

Organizatorem projektu „Fajny czas Mamy” jest spółka MARYWILSKA 44.
Współorganizator: Centrum Zabaw FIGLARIUM.
Patronat honorowy Burmistrza Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy.
Partnerzy: Komitet Ochrony Praw Dziecka, Fundacja NUTRICIA oraz społeczna inicjatywa „Białołęka jest kobietą”.
Patroni medialni: Parenting.pl, MiastoDzieci.pl, Rodzice.pl, wRoliMamy.pl oraz MamaKlub.pl

***
Kolejne warsztaty odbędą się w dniach:
– 23 maja godz. 10.30-12.30
– 27 czerwca godz. 10.30-12.30