IX Łódzki Port Gier – już w najbliższy weekend
Akademia tańca
FMH mobile

IX Łódzki Port Gier – już w najbliższy weekend

📅 niedziela 11.09.2011
IX Łódzki Port Gier – już w najbliższy weekend

Z Karoliną Jóźwiak,
dziennikarką łódzkiego Miasta Dzieci
rozmawia
Stanisław „Orions" Juźwicki
ze Stowarzyszenia Miłośników Fantastyki,
które jest organizatorem Łódzkiego Portu Gier.


Dlaczego warto w ten weekend wybrać się do Łódzkiego Portu Gier?
Nasi goście będą mogli spotkać miłośników gier i zagrać w ponad setkę różnorodnych gier. Zaplanowaliśmy turnieje z bardzo ciekawymi nagrodami. Cała impreza odbywa się pod hasłem „Zgrana załoga", zaś dominującym motywem najbliższej edycji są… piraci! Będzie można spotkać prawdziwego pirata, może nawet zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie… Nasza impreza jest całkowicie darmowa i otwarta dla każdego – wystarczy przyjść, dobrą zabawę zapewniamy my :).

To już dziewiąta edycja Łódzkiego Portu Gier; które gry cieszą się największym powodzeniem wśród odwiedzających?
Statystycznie? Szybkie i wesołe gry „imprezowe", a także proste (choć wcale nie łatwe) gry logiczne. Nie brakuje fanów klasycznych planszówek, takich jak Osadnicy z Catanu, czy Carcassonne. Popularnością cieszą się również nowoczesne gry przygodowe, takie jak Battlestar Galactica – gra oparta na znanym serialu sci-fi. Podczas każdej edycji mamy ponad 100 dostępnych tytułów – można stwierdzić, że prawie wszystkie cieszą się zainteresowaniem.

Czy na najbliższym Łódzkim Porcie Gier znajdziemy gry szczególnie warte polecenia?
Oczywiście! Naszym osobistym ulubieńcem jest „Dobble", gra w której musimy jak najszybciej odnajdywać te same symbole na kartach rozłożonych na stole. Dobble dostarcza doskonałej rozrywki w każdej grupie wiekowej, a przy stołach non stop wybuchają salwy śmiechu. Świetnym tytułem jest również „flagowa" gra najbliższej edycji Portu, czyli „Piraci – Karaibska flota". Tu z kolei wcielamy się w rolę pirata budującego swoją flotyllę i gromadzącego skarby. W oba tytuły można będzie zagrać w ramach turniejów i wygrać ciekawe nagrody.

Czy dostępne będą gry stworzone z myślą o najmłodszych odwiedzających?
Jak najbardziej. W naszym repertuarze znajduje się cała seria rozwijających łamigłówek – Smart Games. Należy do niej na przykład „Kamelot", w którym za pomocą kilku drewnianych klocków dziecko musi zbudować drogę dla rycerza ratującego swoją księżniczkę, czy „Auto", w którym z czterech kolorowych klocków trzeba ułożyć trójwymiarowy kształt samochodu o określonych kolorach boków, czy dachu. Gry z tej serii posiadają po kilkadziesiąt zadań, dopasowanych rosnącym poziomem trudności do różnych grup wiekowych – możemy zapewnić, że przy ostatnich zadaniach, zabawę będą mieli również rodzice. Poza tym polecamy znane gry dla dzieci, takie jak „Pędzące Żółwie", „Kajko i Kokosz", „Hoop!", czy „Hej! To moja ryba!". Większość wyżej wspomnianych gier zapewnia doskonałą zabawę dzieciom od 6-7 lat, zaś w niektóre mogą grać już 4-latki.

To dość długa impreza. Ile czasu należy sobie wygospodarować na grę?
Tak naprawdę, to tyle, ile będziemy chcieli. Mamy gry, które trwają 10-15 minut, mamy też takie, do których siada się na całe popołudnie. W większości gier dla dzieci pojedyncza rozgrywka nie przekracza godziny, w grach dla dorosłych jest to zwykle 1,5 – 2 godziny. Jeżeli ktoś może nas odwiedzić, a nie ma zbyt dużo wolnego czasu, zapraszamy, z pewnością dobierzemy coś odpowiedniego.

Czy mogą przyjść osoby, które dotychczas nie miały doświadczenia z grami tego typu?
Oczywiście! Przez cały czas trwania imprezy będziemy dostępni (szukajcie ludzi w białych koszulkach z logo ŁPG). Doradzimy przy wyborze gry, wytłumaczymy zasady, pomożemy znaleźć współgraczy. Mamy wiele tytułów, które znakomicie nadają się na „pierwszy raz" – mówię z doświadczenia, wypróbowane na niezliczonych znajomych i członkach rodziny…

Co innego oprócz gier planszowych, jakie inne atrakcje zapewnia Łódzki Port Gier?
Pokażemy naszym odwiedzającym wiele innych rodzajów gier. Miłośnicy Gwiezdnych Wojen będą mogli poznać kilka tytułów osadzonych w tym świecie. Będzie można zobaczyć i pograć w bitewne gry figurkowe, w których na dużych stołach za pomocą armii figurek odwzorowujemy wielkie bitwy w fantastycznych światach. W sobotę nasi koledzy z Łódzkiego Klubu Go nauczą podstaw tej fascynującej klasycznej gry, czasem nazywanej pradziadkiem szachów. Kolejną ciekawą propozycją są kolekcjonerskie gry karciane, w których zbieramy karty, tworzymy z nich własne talie i mierzymy się z taliami stworzonymi przez innych graczy. Tu szczególnie warto polecić „Veto" – polską grę karcianą osadzoną w świecie Polski szlacheckiej, pełną między innymi postaci z „Trylogii" Sienkiewicza. Nudzić się w każdym razie nie będziemy.

Kto organizuje Port Gier?
Organizatorem imprezy jest łódzkie Stowarzyszenie Miłośników Fantastyki, które mam przyjemność reprezentować. Zajmujemy się popularyzowaniem różnych dziedzin związanych z fantastyką (gry, książki, filmy, itp.) już od kilku lat. W organizacji Łódzkiego Portu Gier wspierają nas inne łódzkie stowarzyszenia i kluby, a także sklep i wypożyczalnia gier „Gralnia".

Dlaczego warto zachęcać najmłodszych do gier „bez prądu"? W czym przejawia się wyższość gier planszowych nad komputerowymi?
Gry planszowe wyróżniają się na tle gier komputerowych koniecznością interakcji z innymi graczami – spotykamy się z ludźmi „na żywo", zdobywamy znajomych, uczymy się działać w grupie, współpracować. Obserwujemy sukcesy swoje i innych. Wyrażamy emocje – tego nie da żadna gra komputerowa. Poza tym gry planszowe mogą rozwijać umiejętności logicznego myślenia, perspektywicznego planowania, spostrzegawczość i wiele innych przydatnych cech. Grający muszą nierzadko wspólnie osiągnąć rozwiązanie problemu stawianego przez grę, czasem muszą negocjować, by osiągnąć swe cele.

Czym powinni kierować się rodzice podczas kupowania gry dla dziecka?
Kilka kwestii jest oczywistych. Czas rozgrywki – czy nasze dziecko potrafi utrzymać koncentrację przez godzinę? Jeżeli nie, wybierajmy krótsze gry. Liczba graczy – niektóre gry wymagają 3 lub więcej graczy, jeżeli zwykle nie ma tyle osób dostępnych do gry, poszukajmy czegoś innego. Poziom skomplikowania – na każdym pudełku z grą znajdziemy sugerowany minimalny wiek gracza, ale warto zapytać sprzedawcę jak jest naprawdę, niektóre gry są mniej lub bardziej skomplikowane, niż zakłada producent. Z rzeczy mniej oczywistych, a bardzo ważnych – poziom rywalizacji w grze. Są gry, w których gracze współpracują, są też takie, gdzie rywalizacja jest „miękka", niebezpośrednia, w końcu mamy gry, w których gracze aktywnie się zwalczają. Jeżeli nasze dziecko jest z natury nieśmiałe i unika konfliktu, na pewno nie będzie się dobrze bawiło w grze opartej o intrygi i podboje. Tu nieoceniona jest rada osoby, która taką grę zna i jest w stanie podpowiedzieć, jak bardzo „konfliktowa" jest rozgrywka.

Warto przypomnieć, że Łódzki Port Gier jest imprezą cykliczną – odbywa się cztery razy w roku. Dlatego już zapraszamy na kolejną edycję – na pewno przeczytacie o niej w Mieście Dzieci!

A ta najbliższy, dziewiąty Łódzki Port Gier już 10-11 września – nie może Was tam zabraknąć!
Łódzki Dom Kultury,
ul. Traugutta 18
III piętro

www.portgier.info

 

 

333 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent