Idea wystawy inspirowana jest książką Lewis’a Carroll’a „Przygody Alicji w Krainie Czarów”.
W 2015 roku minęło 150 lat od momentu wydania tej kultowej powieści dla dzieci. Rocznica stała się dla Viive Noor, estońskiej artystki i kuratorki, pretekstem do stworzenia międzynarodowego projektu wystawienniczego. Na zaproszenie kuratorki wystawy odpowiedziało 72 współczesnych ilustratorów, pochodzących z 16 krajów, w tym z Włoch, Portugalii, Hiszpanii, Niemiec, Polski, Węgier, Białorusi, Litwy, Łotwy i Estonii. Każdy z grafików na bazie wybranego motywu z książki, stworzył swoją własną, autorską wersję przygód Alicji.
Ujrzymy więc interpretacje portretów Alicji, Królowej Kier, Szalonego Kapelusznika czy Szaraka Susła, zobaczymy, jak Alicja wpada w głąb króliczej nory i zajrzymy przez dziurkę od klucza do najwspanialszego ogrodu na świecie. Poza różnorodnością stylistyczną pokazywanych prac, wystawę charakteryzuje także wielość technik artystycznych – zaprezentujemy prace powstałe w technice kolażu, rysunku, litografii, w druku cyfrowym, a także malarstwo olejne, czy akwarele.
Wystawę po raz pierwszy zaprezentowano w październiku ubiegłego roku w Estońskim Centrum Literatury Dziecięcej w Tallinie. Jej atrakcyjność wizualna i odwoływanie się do uniwersalnej symboliki, zawartej w książce Lewis’a Carroll’a, pozwala dotrzeć do każdego widza, bez względu na wiek, preferencje estetyczne, wiedzę na temat sztuki, czy znajomość treści tej kultowej powieści.
Viive Noor
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Tallinie. Znana i ceniona ilustratorka książek. Jest członkiem zarządu Estońskiego Związku Grafiki Projektowej, gdzie przewodniczy sekcji grafiki i książki. Obecnie jest dyrektorem Estońskiego Centrum Literatury dla Dzieci. Od 2003 roku organizuje Tallińskie Triennale Ilustracji, na którym występuje w roli kuratorki. Jej prace graficzne są w zbiorach m.in. National Library of Estonia Art Collection, Hiroko Mori & Stasys PhotoMuseum czy Estońskiego Centrum Literatury Dziecięcej.
30.09–6.11.2016
Kuratorka: Viive Noor
otwarcie wystawy: 30 września, 19:00
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu
Działalność CoCA w Toruniu (Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu") koncentruje się między innymi wokół fenomenu glokalności, rozumianej jako ujęcie zjawisk regionalnych w perspektywie globalnej .
87-100 Toruń
0 56 610 97 00
info@csw.torun.pl
https://csw.torun.pl
facebook