Jak każda podróż, również ta musiała zostać wcześniej zaplanowana. Pomogli nam w tym eksperci, między innymi etnografowie, historycy, kulturoznawcy oraz mieszkańcy różnych regionów Polski, doskonale znający opisywane tu miejsca. W rezultacie wyznaczyliśmy kilka szlaków:
- szlak motywów zdobniczych
- szlak kulinarny
- szlak muzyczny
- szlak obiektów kulturowych
- szlak ekspertów.
Wszystkie szlaki łączy wspólna cecha: pozwalają poznać i zrozumieć rozmaite przejawy kultury. W końcu udział w niej to nie tylko wysłuchanie koncertu w filharmonii, ale także pielęgnowanie lokalnego języka, zwyczajów i kuchni, szacunek dla pamiątek przeszłości, radość z bogactwa i różnorodności tradycji naszych współobywateli.
Projekt ma także charakter praktyczny: podpowie wam, co zobaczyć, czego posłuchać i jakich potraw skosztować w konkretnym regionie Polski oraz jaki regionalny upominek przywieźć z podróży, by nie skompromitować się na przykład wycinanką łowicką jako pamiątką z Krakowa… Wszystkie informacje na ten temat zostały przystępnie podane w zakładce POZNAJ i są łatwe do utrwalenia dzięki zaproponowanym GROM
Przygotowaliśmy także kilkanaście filmików. Dzięki nim będziecie mogli usłyszeć, jak brzmią wybrane gwary i języki funkcjonujące na terenie Polski. Będziecie mogli również posłuchać najwybitniejszych ekspertów i artystów z różnych części Polski, którzy opowiedzą wam o swoich małych ojczyznach: co je ukształtowało, czym wyróżniają się na tle innych regionów kraju i co mają do zaoferowania.
Projekt zrealizowany jest w taki sposób, że korzystać mogą z niego zarówno osoby nastawione na zdobycie wiedzy, jak i wyłącznie na rozrywkę; dzieci i dorośli; ludzie bardziej i mniej wykształceni. Chodziło o to, by stworzyć platformę, na której wszyscy poczują się „u siebie”.
Życzymy ciekawych i ekscytujących podróży!