Nowe możliwości Zakładu
Modernizacja Zakładu polega przede wszystkim na zakupie 64-rzędowego tomografu komputerowego oraz unowocześnieniu aparatu rezonansu magnetycznego. Dzięki nowoczesnemu oprogramowaniu Zakład zyska większe możliwości diagnostyczne. Jako przykład można wymienić nowoczesne opcje badania płodu metodą MR, które Instytut Matki i Dziecka będzie chciał prowadzić poza rutynowymi badaniami prenatalnymi. Nowe sekwencje skanera MR pozwolą m.in. badać bardzo cienkimi warstwami, redukować artefakty spowodowane przez wszczepy metalowe, wykrywać patologiczne ogniska (zapalne, nowotworowe) bez zastosowania środków kontrastowych – metodą obrazowania dyfuzyjnego (DWI) całego ciała, już nie tylko mózgu.
Drugim elementem rozwoju Zakładu jest zakup 64-rzędowego aparatu TK. Dzięki nowemu sprzętowi czas badania skróci się do sekund, co pozwoli, przynajmniej w części przypadków, na uniknięcie konieczności znieczulania dzieci do badania. Do niedostępnych wcześniej możliwości technicznych i diagnostycznych nowego tomografu należą m.in.: cienkowarstwowe badania (warstwami submilimetrowymi), pozwalające na dokładne odwzorowanie 3D badanych struktur, np. twarzoczaszki dla potrzeb operacji rekonstrukcyjnych u dzieci z wadami rozszczepowymi; komputerowe porównanie ilości i wielkości przerzutowych (i innych) guzków w płucach; badanie perfuzji mózgu, wątroby; wirtualna kolonoskopia; redukcja artefaktów spowodowanych przez metalowe endoprotezy i inne wszczepy.
Zakład Diagnostyki Obrazowej im. Prof. dr hab. med. Stefana Wnnickiego
Uroczyste otwarcie nowych pracowni zostanie połączone z nadaniem Zakładowi imienia jego byłego kierownika – prof. dr hab. med. Stefana Winnickiego. Prof. Stefan Winnicki (1929-2001) w latach 1979-1999 był kierownikiem Zakładu Diagnostyki Obrazowej Instytutu Matki i Dziecka. Od 1979 roku był specjalistą krajowym w zakresie radiologii pediatrycznej. Profesor był jednym z najznakomitszych radiologów polskich – autorytetem w dziedzinie radiologii dziecięcej. Był lekarzem i naukowcem nie tylko o ogromnym dorobku naukowym, lecz także uznanym autorytetem moralnym, jako wychowawca i nauczyciel wielu radiologów dziecięcych, uznanym w środowisku naukowym nie tylko w kraju, ale także w ośrodkach zagranicznych.
Prof. Stefan Winnicki był autorem ponad 100 prac naukowych, w tym fundamentalnych dla radiologii pediatrycznej opracowań naukowych i klinicznych, szczególnie w dziedzinie pulmonologii, gastroenterologii i diagnostyki onkologicznej.
Był laureatem licznych nagród. Za działalność naukową otrzymał pięciokrotnie nagrodę rektora Akademii Medycznej w Warszawie, Polskiej Akademii Nauk, Rektora Naczelnego Polskiego Przeglądu Radiologii i Medycyny Nuklearnej oraz Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.
Prof. Stefan Winnicki pełnił szereg funkcji w towarzystwach naukowych: Polskim Lekarskim Towarzystwie Radiologicznym, Niemieckim Towarzystwie Radiologicznym, Europejskim Towarzystwie Radiologii Pediatrycznej w Paryżu, Międzynarodowym Towarzystwie Radiologii Pediatrycznej w Bernie, Europejskim Zrzeszeniu Radiologów w Rapallo.
Był wieloletnim członkiem Rady Naukowej Instytutu Matki i Dziecka oraz członkiem Komisji
ds. Wynalazczości przy Instytucie. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką za wzorową pracę w Służbie Zdrowia, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Modernizacja Zakładu Diagnostyki Obrazowej to część projektu inwestycyjnego pn. „Podniesienie jakości wysokospecjalistycznych procedur medycznych dla dzieci poprzez dostawę sprzętu medycznego dla Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie" (projekt nr WND-POIS.12.02.00-00-053/08). Projekt realizowany jest w ramach działania 12.2 – Inwestycje w infrastrukturę ochrony zdrowia o znaczeniu ponadregionalnym, priorytetu XII – Bezpieczeństwo zdrowotne i poprawa efektywności systemu ochrony zdrowia Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 – 2013. Planowany całkowity koszt realizacji Projektu wyniesie 9.554.260 zł.