Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
Zielona Sowa
To już XIII edycja święta Szlaku Zabytków Techniki – najbardziej industrialnego Szlaku w Polsce, czyli INDUSTRIADY, na którym nie może zabraknąć Muzeum Śląskiego w Katowicach. W tym roku bawimy się i relaksujemy pod hasłem „Po szychcie. Czas na fajrant!”.

Zapraszamy do wspólnej zabawy na naszym terenie już 3 września! Zarezerwujcie sobie cały dzień. Będzie rozrywkowo, radośnie i w śląskich klimatach, w końcu nie samą pracą żyje człowiek.

film

Warsztaty, pokazy i koncerty – jak zwykle czekać będzie na Was mnóstwo atrakcji!

W programie znajdzie się też zwiedzanie wystaw w zrewitalizowanych dziewiętnastowiecznych budynkach łaźni, stolarni i magazynu odzieżowego oraz oglądanie panoramy z dawnej wieży wyciągowej szybu Warszawa II.

W budynkach dawnej kopalni Katowice w dniu Industriady będą czynne wystawy:

Łaźnia – wystawa „Głusza”
Stolarnia – wystawa „Był to dzień niezapomniany” – droga generała Stanisława Szeptyckiego na Górny Śląsk; przestrzeń edukacyjna „Na tropie Tomka”
Magazyn odzieżowy (obecnie Centrum Scenografii Polskiej) – Arcyświątkarz Wowro

 

Szczegóły programu poniżej:

10.00 – 20.00

Oglądanie panoramy Katowic z wieży widokowej szybu Warszawa II

Wieża szybu „Warszawa II” jest obecnie najbardziej rozpoznawalnym symbolem Muzeum Śląskiego, jak również najwyższym punktem na jego mapie. Powstała w latach 20. XX wieku. W okresie letnim z wysokości 40 metrów można z niej podziwiać Strefę Kultury oraz panoramę Katowic. Jednorazowo na wieży może przebywać maksymalnie 10 osób. W zależności od natężenia ruchu zwiedzających, czas przebywania na platformie widokowej regulują pracownicy Muzeum w zakresie od 5 do 15 minut. W razie niesprzyjającej pogody wieża może zostać zamknięta.

Wjazd możliwy w ramach biletu industriadowego, ostatni wjazd 19.45.

11.00 – 12.00 i 18.00 -19.00

Byzuch u Ferdynanda, czyli industrialny spacer po Muzeum Śląskim

Co zostało z dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice? Kim był Ferdinand? Czym jest rewitalizacja? Ile lat ma wyciągowa maszyna parowa na szybie Bartosz? Jak duże jest dzisiejsze Muzeum Śląskie? W trakcie spaceru odkryjemy jak funkcjonowała kopalnia w czasach swojej świetności, a także opowiemy jaki miała wpływ na otaczające ją miasto.

Spacer nie obejmuje zwiedzania wystaw stałych i czasowych.

Miejsce zbiórki grupy – budynek główny, hol kasowy na poziomie -2. Liczba miejsc ograniczona. Średni czas zwiedzania: około 60 minut

12.00 -14.00 i 15.00 – 19.00

„Giga malowanie” – plenerowe zabawy artystyczne w ogrodzie społecznym nie tylko dla dzieci.

Pędzle w dłoń! Wielkoformatowe malowanki to idealna zabawa dla całych rodzin. Pod czujnym okiem animatora możemy pozwolić dzieciom puścić wodze fantazji i bawić się z nimi kolorami przy tworzeniu własnych dzieł sztuki.

12.00 -14.00 i 15.00 – 19.00

Przestrzeń aktywności rodzinnych „Dawne zabawy” w ogrodzie społecznym.

Jak bawiły się dzieci kiedyś, a jak spędzić ciekawie czas na świeżym powietrzu dziś przekonają się rodziny z dziećmi w trakcie plenerowych warsztatów „Dawne zabawy”. Najmłodsi będą mogli uczestniczyć w zabawach, w jakich brali udział ich rodzice i dziadkowie, a nieco starsi przypomną sobie czasy beztroskiego dzieciństwa. Nie zabraknie zabawy z użyciem gumy, worków do skakania, „kolarzy” (wyścigi kapsli), „zośki” czy gry w „klipę”!

14.00 – 15.00

Nie tylko „Janowska”. Oprowadzania po Galerii plastyki nieprofesjonalnej

Podczas oprowadzania w Galerii plastyki nieprofesjonalnej kuratorka wystawy Sonia Wilk przypomni koła, grupy i stowarzyszenia malarzy amatorów działające w przyzakładowych domach kultury na Górnym Śląsku. Pokazane zostanie, jak silnie dzieła śląskich twórców nieprofesjonalnych powiązane są z obyczajowością, historią i kulturą Górnego Śląska oraz jak śląscy amatorzy przewrotnie oparli się ideologicznej indoktrynacji, ukazując to, co było im najbliższe – etos pracy, siłę rodziny i przywiązanie do wiary, obyczajów i ziemi ojców.

Miejsce zbiórki grupy – budynek główny, hol kasowy na poziomie -2. Liczba miejsc ograniczona.

14.00 – 19.00

Spacer węglową aleją – Kiedy węgiel był w kolorze zielonym – pokaz naukowy w namiocie w rejonie placu Fajrant.

„Chodź opowiem Ci bajkę czarną jak smoła, przy której warto ogrzać się z wieczora …”

Zaglądający do namiotu naukowców z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, będą mieli możliwość zobaczenia świata zamkniętego w litej skale. Niczym Sherlock Holmes stopniowo odkryją zagadkę i dowiedzą się, z czego powstały paliwa stałe, które natura daje nam w darze każdego dnia. Ten spacer to droga od najczystszego paliwa OZE – drewna, biomasy zielnej, pelletów drzewnych – do czarnego jak smoła węgla.

Na ekspozycji pokażemy, jak płynnie można przejść od biopaliw do paliwa stałego, czyli węgla kamiennego, z którego produkowany jest koks. Pokażemy też, że na końcu tej drogi pojawiają się produkty powstałe z paliw stałych, bez których rozwój cywilizacji okazałby się niemożliwy.

W trakcie pokazu naukowcy opowiedzą o nowych odkryciach w nauce i zmianach, jakie niosą. Zachęcą do zajrzenia w mikroskopy i do pojemników z próbkami.

15.00 – 17.00

Ciekawostki znalezione w ziemi – pokaz w namiocie w rejonie placu Fajrant.

Co w czasie wolnym robi amator historii? O swojej pasji opowiedzą eksploratorzy-hobbyści, ze Śląskiej Grupy Eksploracyjnej Mirosław Zaborski i Błażej Nawrat, przy okazji demonstrując sprzęt i znalezione w ziemi skarby. Jak sami deklarują – „Poszukujemy, by ratować. Dziedzictwo, korzenie, historia, to skarby, które muszą przetrwać na wieki, a my dbamy o to by tak się stało”.

Dzięki ich pracy zostały odnalezione szczątki zeppelina, który uległ głośnej swego czasu katastrofie w lasach koło Rud Raciborskich. Odkryto je po 101 latach od chwili wypadku. Odnalezione szczątki samolotu trafiły do zbiorów Muzeum Śląskiego i będzie je można zobaczyć w trakcie spotkania.

15.00 – 17.00

Sztuka w wolnym czasie. Plener malarski dla młodzieży i dorosłych

Zewnętrzny teren Muzeum Śląskiego, to zabytkowe budynki pokopalniane, które doczekały się rewitalizacji, ale także te, które wciąż na nią czekają. Między nimi znajdują się nowe, szklane budynki reprezentujące architekturę współczesną. To także zieleń. Znajdziemy tu: kocimiętkę, miętę pieprzową, ozdobne trawy. Z terenu Muzeum pięknie prezentuje się panorama Katowic. Jest to więc miejsce pełne inspiracji dla osób lubiących malować.

Dorosłych i młodzież zapraszamy do udziału w amatorskim plenerze malarskim, a może będzie to okazja do odkrycia swojej nowej pasji?

Na każdego będzie czekało, wyposażone w materiały plastyczne, stanowisko pracy. Liczba miejsc ograniczona. Zbiórka przy recepcji budynku administracyjnego.

17.00 – 17.30

Chór Społeczny Muzeum Śląskiego – koncert na scenie plenerowej Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Czas wolny kiedyś i dziś to dla wielu czas amatorskiego muzykowania. Do tradycji amatorskich chórów i towarzystw śpiewaczych nawiąże Chór Społeczny Muzeum Śląskiego podczas występów na plenerowej scenie.

Chór prowadzi Krzysztof Dudzik, edukator muzyczny i dyrygent z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu chórów, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zespół tworzy kilkadziesiąt osób, a rysem charakterystycznym grupy są międzypokoleniowe więzi – ta różnorodność i bogactwo doświadczeń budują wyjątkową atmosferę.

19.00 – 20.00

Koncert Orkiestry Dętej Katowice-Kleofas – scena plenerowa Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Do tradycji amatorskich i zakładowych orkiestr dętych nawiąże podczas występów na plenerowej scenie Orkiestra Dęta Katowice-Kleofas, kontynuatorka tradycji orkiestr górniczych.

W repertuarze znajdą się utwory klasyczne z wiązanką walców Straussa oraz muzyka filmowa. Artyści nie zapomną też o swoich korzeniach i przypomną kilka marszy górniczych.

Koncert pod batutą Anny Goj. Konferansjer Marek Jóźwiak.

 

Podstawowo informacje:

Bilet industriadowy – wstęp 1 zł tylko na wystawy w budynkach pokopalnianych: łaźni, stolarni, CSP i wieżę Warszawa II oraz na wydarzenia plenerowe i towarzyszące / na wystawy w budynku głównym obowiązuje industriadowa zniżka w wysokości 50% ceny biletu.

Muzeum w dniu Industriady czynne 10.00-20.00.

366 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent