I Bydgoska Noc Muzealna

I Bydgoska Noc Muzealna

📅 sobota 12.06.2010
I Bydgoska Noc Muzealna

W programie:
Europejskie Centrum Pieniądza, ul. Mennica 4
18.00 – wernisaż wystawy stałej – "Mennica bydgoska"
Wystawa "Mennica bydgoska", przygotowywana z okazji powstania Europejskiego Centrum Pieniądza na Wyspie Młyńskiej, jest ekspozycją stałą o charakterze historycznym, obejmującą prawie stuletnie dzieje mennicy bydgoskiej. Można na niej podziwiać monety bite za panowania królów: Zygmunta III Wazy, Władysława IV, Jana Kazimierza, Michała Korybuta Wiśniowieckiego i Jana III Sobieskiego.

Talar koronny, 1640, Władysław IV, srebro, bity, mennica bydgoska

18.30-22.00 – "Krąży w ręku złoty pieniądz – czyli nie wszystko złoto co się świeci. Rzecz o tym na co pieniądze w XVII wieku mieniano" – inscenizacja historyczna – Kujawska Brać Szlachecka
Scenki rodzajowe dotyczące pieniądza w XVII wieku, pokazy fechtunku wraz z udziałem widzów (nauka szermierki) oraz pokaz wyposażenia wojskowego i codziennego mieszkańców Rzeczypospolitej.

20.00, 23.00 – oprowadzanie po wystawie stałej "Mennica bydgoska"

19.00, 21.00 – oprowadzanie po wystawie "Pieniądz w kulturze. Między sacrum a profanum"
Głównym celem ekspozycji jest ukazanie miejsca pieniądza w kulturze europejskiej i orientalnej, pod kątem jego poza płatniczych funkcji.

Zbiory Archeologiczne, ul. Mennica 2
18.00, 20.00, 23.00 – oprowadzanie po wystawie stałej "W grodzie Bydgosta. Tajemnice życia średniowiecznych mieszkańców Bydgoszczy i okolic."
Wystawa prezentuje kulturę materialną, a przez jej pryzmat także różne przejawy życia społecznego i duchowego wczesnośredniowiecznych mieszkańców Bydgoszczy i okolic.

18.00-22.00 – "Garnki kołem się toczy" – prezentacja pracy na kole garncarskim z możliwością samodzielnego wyrobu glinianych naczyń

21.00 – "Trudne drogi w zaświaty. O obrzędzie pogrzebowym w różnych epokach i kulturach" –prelekcja z pokazem multimedialnym (dr Andrzej Bokiniec, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
Prelekcja omawiać będzie zmieniający się na przestrzeni wieków obrzęd pogrzebowy, będący ważnym procesem przerywania związku między duszą, a ciałem. Poruszone zostanie zagadnienie koncepcji duszy człowieka, traktowania zwłok oraz zróżnicowania wyobrażeń co do wyglądu zaświatów.

Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8a
18.00 – oprowadzanie po wystawie "Janusz Kaczmarski (1931-2009). Malarstwo i rysunek"
Jest to retrospektywna wystawa twórczości prof. Janusza Kaczmarskiego. Pokaz prac przybliża oeuvre wybitnego malarza i cenionego pedagoga. Dorobek – obejmujący nie tylko dzieła malarskie, ale też znane dotąd jedynie wąskiemu gronu prace rysunkowe – pozwala prześledzić fascynacje oraz poszukiwania artystyczne twórcy, realizowane w ramach poszczególnych, uporządkowanych tematów.

19.00 – "Po-projekcja" – spotkanie z Dominikiem Lejmanem (w ramach projektu WSPÓŁCZEŚNI)
Dominik Lejman (ur. 5 marca 1969 w Gdańsku) zajmuje się malarstwem, które łączy z projekcjami wideo, realizuje wideofreski i prace w formie wielkoformatowych fototapet.
Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

21.00, 23.00 – oprowadzanie po wystawie stałej "Galeria Sztuki Nowoczesnej"

Leon Wyczółkowski, ul. Mennica 7
19.00, 21.00, 23.00 – oprowadzanie po wystawie stałej "Twórczość Leona Wyczółkowskiego"

20.00 – koncert muzyki nowoorleańskiej w wykonaniu zespołu "Dixie Company"

Spichrze, ul. Grodzka 7-11
18.00-22.00 – prezentacja rzemiosła pradziejowego i artystycznego
Do pokazu zostaną wykorzystane zabytki z różnych okresów pradziejów. Prezentacja zabytków połączona będzie z pokazem sposobu wykonania i wykorzystania niektórych z nich. Będą to głównie narzędzia kamienne, kościane i rogowe.

18.00, 20.00 – oprowadzanie po wystawie stałej "Pamiątki bydgoskie"

19.00, 23.00 – oprowadzanie po wystawie "Indiańskie oblicza Ameryki"
Na wystawie można zobaczyć XIX – wieczne fotografie Edwarda S. Curtisa oraz zdjęcia Adama Piekarskiego i Bartosza Hlebowicza ukazujące współczesne społeczności indiańskie USA i Kanady. Ponadto ekspozycja została wzbogacona o przykłady rękodzieła oraz przedmioty codziennego użytku, takie jak: stroje męskie i żeńskie, uzbrojenie, biżuteria, torby, rzeźby totemowe oraz róg bizona.

20.00 – "Rzemiosło pradziejowe" – prelekcja z pokazem multimedialnym dotycząca wytwórczości naszych praprzodków (Józef Łoś, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy)

21.00, 24.00 – oprowadzanie po wystawie stałej "Bydgoscy mistrzowie malarstwa"
Pokaz przypominający dorobek malarzy związanych z bydgoskim środowiskiem artystycznym. Szczególną dynamiką wyróżniała się działalność plastyków bydgoskich w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Czynni tu byli wówczas twórcy związani z Państwową Szkołą Przemysłu Artystycznego, przybyli z różnych ośrodków Polski: Bronisław Bartel, Leon Dołżycki i Karol Mondral. Na uwagę zasługują realizacje przybliżające ikonografię Bydgoszczy. Charakterystyczne motywy miejskie, takie jak kościół farny czy tzw. Wenecja bydgoska, to często utrwalane tematy w malarstwie Piotra Chmury, Franciszka Gajewskiego i Jerzego Rupniewskiego.

21.00 – "Stary młyn wodny" Hermanna Schnee – uroczyste odsłonięcie nowo zakupionego obrazu połączone z prelekcją (dr Michał Woźniak, Zdzisław Hojka, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy)

"Stary młyn wodny" Hermanna Schnee, olej na płótnie

Obraz, o wymiarach 134 x 87 cm, wykonany techniką olej na płótnie, przedstawia panoramę ścisłego centrum Bydgoszczy, z zabytkowym kościołem farnym oraz kilkoma nieistniejącymi już zabudowaniami. Stary młyn wodny uzupełni znajdujący się w bydgoskim muzeum, jedyny o tak szerokim zakresie kolekcjonerskim, zbiór dzieł sztuki związanych z historią miasta i stanie się ważnym przyczynkiem do badań nad ikonografią XIX wiecznej Bydgoszczy.
Zakup obrazu dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy

21.30 – Koncert muzyki klasycznej w wykonaniu kwartetu smyczkowego "Arte Con Brio"

{{moduly ntltresc}} 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
 
 

Polecamy