Historyczne ferie w MHMG

58-76-79-135

58-76-79-172

W programie:

·         Od 3 do 6 lutego 2015, godz. 11.00-12.30 – ZAJĘCIA „ZAWÓD KAPER" – DWÓR ARTUSA

Historie o morskich rozbójnikach rozpalają umysły najmłodszych od pokoleń. Legendy i mity nieraz odbiegają od faktów historycznych. Jak naprawdę ubierali się dawni piraci i kaprzy. Do czego służyła opaska na oko? Jak działała broń czarnoprochowa? Na te i wiele innych pytań, odpowiedzi udzieli prawdziwy Gdański Kaper. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję zobaczyć z bliska wyjątkowe modele okrętów, poznać tajniki marynarskiego tańca. Poznają  życie codzienne na pokładach wielkich XVIII-wiecznych żaglowców.

Zajęcia poprowadzi Gdański Kaper!

·         Od 10 do 13 lutego 2015, godz. 11.00-12.30 – ZAJĘCIA „U PANA UPHAGENA" – DOM UPHAGENA

Jak wyglądało życie dawnych gdańszczan? Uczestnicy zapoznają się z dniem codziennym właściciela kamienicy. Będą mu towarzyszyć od porannej toalety, przez spotkanie w interesach, aż po przygotowania do przyjęcia. Dowiedzą się jak ubierano pana i panią domu. Czy każdy musiał nosić perukę? Jak wygadała nauka dworskiego tańca? Jak pachniały dawne perfumy?

Jak bawiły się dzieci 250 lat temu?

Zajęcia  poprowadzi animator historyczny w stroju z epoki, odgrywający rolę samego Jana Uphagena.

SOBOTA U PAŃSTWA UPHAGENÓW

Zapraszamy na kolejne wydarzenie z cyklu „Soboty u Państwa Uphagenów", tym razem w klimacie walentynkowym!

Dowiemy się jak wyglądał ślub w dawnym Gdańsku, jak pisano listy miłosne, a także gdzie mogli poznać się potencjalni przyszli małżonkowie? Jakie znaczenie w zalotach miał taniec? Opowieściom o obyczajowości osiemnastego wieku będą towarzyszyły również pokazy i warsztaty.

Termin: 14 lutego 2015, godzina: 13:00-15:00, Dom Uphagena, wszystkie atrakcje w cenie biletu wstępu do muzeum.

W WEEKENDY W FERIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W HISTORYCZNYCH URODZINACH

Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku od 5 do 12 lat wraz z przyjaciółmi, do przeżycia niezwykłych urodzin podczas tegorocznych ferii. Czekają na Was postacie opowiadające historie i zapraszające do wspólnej zabawy. Całkowity koszt zajęć „Historyczne Urodziny" wynosi 300 złotych dla grup do 10 osób, 400 złotych dla grup do 15 osób, 500 złotych dla grup do 20 dzieci. Grupy 21-25 osób 500 złotych plus 10 zł za każde dziecko powyżej liczy 20. Chętnych zapraszamy:

Dział Edukacji, Promocji i PR-u tel:

58-76-79-150

58-76-79-172

58-76-79-135

Do wyboru jest kilka scenariuszy, które dopasowane zostaną do upodobań dziecka:

·         Urodziny Rycerskie: dzieci słuchają legend o rycerzach oraz wcielają się w rolę rycerzy, których czekają różne przygody. Okazja do zapoznania się z rycerskimi cnotami i zajęciami wojowników poza polem walki. (Dwór Artusa)

·         Urodziny Morskie: dzieci zostają młodymi marynarzami. Poznają legendy związane z morzem i okrętami znajdującymi się w Dworze Artusa. Doświadczają życia na morzu, biorą udział w "regatach". (Dwór Artusa)

·         Urodziny Magiczne: wielki czarodziej przedstawi dzieciom magię wnętrz Dworu Artusa oraz różne oblicza niewyjaśnianych w przeszłości zjawisk, które uznawano za magiczne. Dzieci same doświadczą i uznają, że magia istnieje… bądź nie. (Dwór Artusa).

·         Urodziny Podróżnicze: dzieci udają się w niezwykłą wyprawę do przeszłości razem z tajemniczym podróżnikiem. Dowiadują się, jak wówczas podróżowano na świecie, jak rozpoznawać kierunki świata, obsługiwać mapy, w jaki sposób się komunikowano i informowano, aby się nie zgubić. (Ratusz Głównego Miasta).

·         Urodziny Dworskie: w nawiązaniu do tradycji koronacyjnych, dzieci dokonują wyboru pary królewskiej oraz funkcji nadwornych. Tak przygotowany orszak rusza na wycieczkę po Ratuszu Głównego Miasta, gdzie napotyka różne wyzwania. (Ratusz Głównego Miasta).

·         Urodziny Potworne: opowieść o potworach mitologicznych (i nie tylko) ukrytych w Ratuszu Głównego Miasta. Będzie strasznie… i zabawnie. (Ratusz Głównego Miasta).