Organizujemy innowacyjne wydarzenie edukacyjne, które odwołuje się do potrzeby wychowania wielokulturowego i ma na celu zapoznanie dzieci z warszawskich szkół z wierzeniami, tradycjami, obrzędowością związaną z życiem pozagrobowym w różnych kulturach, których przedstawiciele mieszkają w Warszawie.
Zagadnienie edukacji wielokulturowej jest pilnym zadaniem wychowawczym. Warszawa staje się społecznością wielokulturową. Przybywający tu imigranci wtapiają się ze swymi tradycjami i kulturą w naszą rzeczywistość. Ignorancja i nieznajomość kultur i zwyczajów przybyłych tu osób powodują postawy nietolerancji, zamknięcia, lekceważenia i pogardy, które objawiają się także wśród dzieci, jeśli nie wyniosły wzorców otwartości z domów.
Tylko solidna edukacja wielokulturowa, oparta na osobistym i bezpośrednim kontakcie z innymi kulturami i ich przedstawicielami może zmieniać takie postawy i kształtować młode pokolenie warszawiaków otwartych i wrażliwych na inne kultury i tradycje.
Temu ma służyć nasz projekt, odwołujący się z jednej strony do obecnego w popkulturze Halloweenu, popularnego wśród dzieci i młodzieży, a z drugiej do głębokich refleksji na temat przemijania, odchodzenia i radzenia sobie ze stratą najbliższych w różnych kulturach. Halloween jest tylko wabikiem, pretekstem, by przejść w świat głębokich wartości.
Zapraszamy dzieci z ostatnich klas warszawskich szkół podstawowych do wzięcia udziału w naszych zajęciach, które odbędą się 24 i 25 października w Centrum Wielokulturowym przy ul. Jagiellońskiej 52.
W ramach wydarzenia odbędą się 3 barwne prezentacje poświęcone wierzeniom w życie pozagrobowe prowadzone przez przedstawicieli mniejszości kulturowych: – kultura afrykańska – Mamadou Diouf z Senegalu – kultura arabska – Adriana Palińska-Saadi i Samir Saadi z Tunezji – kultura romska – Agnieszka Caban.
Prezentacje są bogato ilustrowane muzycznie i graficznie, przekazują solidną wiedzę i zachęcają do refleksji nad najpoważniejszymi sprawami.
Zrelaksowana Mama
Warsztaty świadomego rodzicielstwa
Jak radzić sobie ze stresem i złością? Jak być mamą zadowoloną z życia i jednocześnie zapewnić dzieciom szczęśliwe dzieciństwo?
Naucz się porozumiewać z dzieckiem bez przemocy, wyznaczać granice, regenerować siły, świadomie przeżywać swoje macierzyństwo i cieszyć się nim.
Udział w zajęciach jest bezpłatny.
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.
Organizator: Fundacja „Dom Kultury”
http://www.fundacjadomkultury.pl/edukacja/halloween-2016-czyliwielokulturowe-zaduszki/