Groch z kapustą czyli wieś w centrum miasta. Żywy skansen w Toruniu

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu ul. Wały gen. Sikorskiego 19
📅 niedziela 11.09.2016
5zł/os. lub wstęp wolny za okazaniem biletu na imprezę Groch z kapustą
skansen w Toruniu

W najbliższą niedzielę, 11 września Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza na doroczną imprezę z cyklu Żywy Skansen pod hasłem „Groch z kapustą”. W tym roku, z okazji ogłoszenia przez ONZ roku 2016 Międzynarodowym Rokiem Roślin Strączkowych, impreza uwydatni prace, zwyczaje i wierzenia zw. z tradycyjną uprawą i spożyciem m.in grochu, bobu, fasoli czy soczewicy.

W programie całodziennej imprezy znajdą się pokazy rzemiosł i zajęć gospodarskich zw.  z przechowywaniem i obróbką kulinarną roślin strączkowych. Można będzie zapoznać się z tajnikami m.in. tkactwa, garncarstwa i plecionkarstwa. Muzealnicy oprowadzą chętnych szlakiem wiejskich kuchni. Twórczynie ludowe zaprezentują techniki tworzenia koronek i tradycyjnych kuchennych makatek, a uczestnicy – na pamiątkę – odbiją sobie z szablonu makatkową sentencję na tkaninie.

Dla żądnych pamiątek i smakołyków będzie możliwość zakupów na stoiskach ze sztuką ludową, rękodziełem i tradycyjnymi przysmakami.

Jak zwykle nie zabraknie również atrakcji dla dzieci. Znajdą się wśród nich m.in. własnoręczne tworzenie grzechotek, ozdób i zabawek z różnych ziaren, słuchanie bajek, poznawanie ludowych przysłów, porzekadeł, rozwiązywanie zagadek i quizów. Będzie można też spróbować deptania kapusty, łuskania fasoli, przebierania soczewicy i grochu niczym bajkowy Kopciuszek. Do zabaw ruchowych i wspólnego śpiewania przy muzyce na żywo zaproszą muzykanci z kapeli Gęsty Kożuch Kurzu.

Na zakończenie imprezy o godz. 17.00 miłośnicy tradycyjnego śpiewu wezmą udział w Muzycznej naradzie sąsiedzkiej pt. „Byście panienki, byście wiedziały!” – koncercie pieśni kujawskich w wykonaniu Ewy Grochowskiej, znanej śpiewaczki i skrzypaczki, popularyzatorki tradycyjnego folkloru muzycznego, z towarzyszeniem żeńskiej kompanii wokalnej pod nazwą MZK Toruń oraz instrumentalistów specjalizujących się w muzyce tradycyjnej pogranicza łęczycko – łowickiego.

Groch z kapustą – Żywy skansen

11.09., godz. 11.00-17.00

Park Etnograficzny, ul. Wały gen. Sikorskiego 19, Toruń

Bilety: normalny – 9 zł/os., ulgowy – 6 zł/os., rodzinny (2+2) – 18 zł  (bilet ważny także na koncert o godz. 17.00)

Byście panienki, byście wiedziały!

Muzyczna narada sąsiedzka

11.09., godz. 17.00

Spichlerz. Bilety: 5zł/os. lub wstęp wolny za okazaniem biletu na imprezę Groch z kapustą.

patronat: Serwis Miasto z Dzieckiem

Informacje szczegółowe: