Weleda

Termin: 18 listopada 2011 r. (piątek). Godziny: (do wyboru) 10.00, 11.30, 13.00

Koszt: Bezpłatne

Przewodnicy:

Ewa Czerwińska – http://ibedeker.pl/przewodnicy/przewodnik-po-gdansku-ewa-czerwinska/Łukasz Darski – http://ibedeker.pl/przewodnicy/lukasz-darski-dziarski-przewodnik/

Zapisy:

do dnia 14 listopada (poniedziałek) z podaniem nazwy szkoły/placówki kultury/grupy nieformalnej i ilości uczestników, wybranej godziny oraz telefonu komórkowego i nazwisk osób, które 18 listopada będą towarzyszyć grupie dzieci i młodzieży, na adres e-mail anna.urbanczyk@gdansk2016.eu.

Organizatorzy:

Gdańsk 2016

Anna Urbańczyk
ul. Długi Targ 39/40

tel. 0 58 778 62 76

anna.urbanczyk@gdansk2016.eu
www.gdansk2016.eu

PORTAL iBEDEKER

GRY I ZAGADKI MERICURIUS

www.mericurius.pl

Żabi Kruk i Kocurki czyli legendy Starego Przedmieścia i zwiedzanie z iBedekerem
04.11.2011
Co zawierała diabelska księga z biblioteki franciszkanów? Kto spogląda na gdańszczan z rzeźby Ukrzyżowania na ścianie kościoła Świętej Trójcy? Komu ulice Żabi Kruk i Kocurki zawdzięczają swoją nazwę? Te i inne tajemnice będzie można poznać podczas kolejnej już edycji gry edukacyjnej Gdańskie Miniatury. Ponadto, 18 listopada po Starym Przedmieściu oprowadzą Was profesjonalni przewodnicy: Ewa Czerwińska i Łukasz Darski.

Tym razem zagłębiamy się w Legendy Starego Przedmieścia. W listopadzie to właśnie ta licząca 700 lat dzielnica Gdańska wchodząca w skład Śródmieścia będzie miejscem zabawy.

Opis trasy i formularz konkursowy: www.gdansk2016.eu/title,Legendy_Starego_Przedmiescia,pid,228.htm

Na Starym Przedmieściu znajduje się wiele intrygujących zabytków i zaczarowanych miejsc. Żabi Kruk to jedna z najsłynniejszych ulic tej części miasta, jednak nie każdy wie, że swoją nazwę zawdzięcza legendzie o miłości flisaka i bogatej mieszczanki. Owej młodej parze Lucyfer pokrzyżował plany, lecz zakochanym udało się wrócić do siebie dzięki pomocy żab zamieszkujących bagno na miejscu obecnej ulicy Żabi Kruk. Inna ciekawa historia związana ze Starym Przedmieściem dotyczy księgi, którą do miasta przywiózł włoski markiz wyrzucony z własnego kraju z herezję. Przybysz nigdy nie rozstawał się z tomem, wokół którego z czasem narosły legendy. Nawet po śmierci Włocha nie potrafiono odczytać jej zawartości. Naukowiec, któremu się udało przypłacił to niepełnosprawnością i nigdy nie wyjawił, co przeczytał w diabelskiej księdze. Ta zagadka, jak i inne, wciąż nie mają rozwiązania…

Wiele innych niezwykłych legend czeka na Was, jeśli ruszycie śladami ciekawostek Starego Przedmieścia. To okazja na wejście w świat dawnego Gdańska, poznania historii, specyfiki czasów, z którymi związane są tytułowe Gdańskie Miniatury. W każdej legendzie jest ziarenko prawdy, więc może warto przekonać się na własne oczy?

Gdańskie Miniatury to trwający od trzech lat projekt edukacyjny, konkurs i doskonała zabawa dla uczniów, którzy odkrywają niezwykłe miejsca w naszym mieście i związane z nimi postacie dawnych gdańszczan. Opiera się na spacerach wyznaczonymi trasami związanymi z historią, kulturą lub postaciami i na rozwiązywaniu zagadek. W projekcie Gdańsk 2016, uczestnicy i uczestniczki zabawy szukają charakterystycznych obiektów i detali architektonicznych. Projekt skierowany jest przede wszystkim do szkół, chociaż mogą w nim wziąć udział wszyscy zainteresowani poznawaniem historii Gdańska.

Gdańskie Miniatury, korzystając z formy gry terenowej, umożliwiają poznanie dziedzictwa kulturowego miasta. Nie bez znaczenia są również nagrody. Bilety wstępu do instytucji kultury służą zwiększeniu uczestnictwa w kulturze dzieci i młodzieży.