Gotowanie z dzieckiem – tworzymy miejsce do rodzinnej zabawy

📅 wtorek 27.03.2018 do czwartek 05.04.2018
Gotowanie z dzieckiem jako zabawa
Gotowanie z dziećmi to doskonała okazja do zacieśniania więzi ze swoimi pociechami. Wspólne poznawanie nowych smaków oraz nauka nowych umiejętności to kolejne plusy przygotowywania potraw z maluchami. Jak stworzyć miejsce idealne do rodzinnej zabawy w kuchni?

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Gotowanie z dziećmi stanie się prawdziwą radochą, jeśli wszyscy będziecie przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, zwłaszcza gdy twoje pociechy są w młodszym wieku. Warto pomyśleć o zabezpieczeniach do szafek i szuflad, aby nie było ryzyka, że maluch przytnie sobie rękę. Dobrym pomysłem są również nakładki na krawędzie stołów i szafek, ponieważ dzięki nim nikt nie uderzy się w głowę.

Przygotuj również odpowiednie narzędzie do wspólnego przygotowywania potraw. Jeśli dziecko jest starsze, możesz nauczyć je posługiwania się nożem, w przypadku mniejszych pociech wystarczą ręce i drewniane sztućce. Wytłumacz, że nie wolno wymachiwać ostrymi przedmiotami, a nóż służy wyłącznie do krojenia produktów, które wskażesz. Jeśli chodzi o inne urządzenia, musisz mieć na uwadze, aby zawsze wyłączać je z gniazdka, gdy już nie posługujesz się np. blenderem. Zadbaj o strefę przy piekarniku i uprzedź dziecko o tym, jak funkcjonuje urządzenie.

Ważne jest nie tylko to, co na blacie, ale również na podłodze. Śliska posadzka, na którą przypadkiem coś wylejesz, będzie zagrożeniem zarówno dla dziecka, jak i dla ciebie. Możesz zaopatrzyć się w specjalne maty, skarpetki antypoślizgowe lub dywanik, który nie będzie się przesuwał z każdym waszym krokiem. Podczas zabawy warto dbać na bieżąco o względny porządek, aby przypadkiem dziecko nie zrobiło sobie krzywdy, np. kładąc rękę na widelcu.

Gotowanie z dzieckiem jako zabawa

Blat kuchenny będzie grał dużą rolę

Szeroki i solidny blat kuchenny może w jednej chwili stać się centrum obserwacji, stanowiskiem pracy oraz doskonałym kącikiem do zabawy. Mniejsze pociechy będą chciały widzieć wszystko, co robisz i pomagać ci, więc przygotuj się na to, że siedzenie na blacie będzie częstym widokiem. Bez względu na to, czy wybierasz blat na wyspę kuchenną, czy ten tradycyjny, kup trwały materiał, np. płytę laminowaną (jeśli masz mniejszy budżet) lub kamień przy większych zasobach.

Choć siedzenie na blacie nie jest najbezpieczniejsze, kto tego nie zrobił chociaż raz? Upewnij się, że dziecko będzie miało możliwość łatwego zejścia (nie zeskoczenia!), a następnie podstaw mu pod nóżki specjalny taboret ze schodkiem. Gdy dziecko będzie wystarczająco duże, aby dosięgnąć blatu, będziecie mogli już razem przygotowywać potrawy. Zobaczysz, że stanie się to już za chwilę!

Jeżeli masz wystarczająco dużo miejsca, możesz zaaranżować mały kącik do przygotowania potraw specjalnie dla swojego szkraba. Wystarczy niewielki stoliczek dopasowany do wzrostu dziecka. Na nim możesz postawić stolnicę i fabryka ciasteczek gotowa. Zbliża się Wielkanoc, więc pieczenie mazurków i babek jak najbardziej mile widziane.

A może wyspa kuchenna zamiast zwykłego blatu?

Doskonałym miejscem do wspólnego tworzenia kulinarnych dzieł, jest wyspa w kuchni. Możecie przy niej bawić się w program telewizyjny o gotowaniu lub nagrać własny filmik. Twoje meble kuchenne z wyspą nabiorą zupełnie innego charakteru, a dziecko będzie zachwycone, kiedy zrobicie mały pokaz swoich umiejętności przed innymi członkami rodziny.  W tym przypadku pomieszczenie do gotowania musi być połączone z jadalnią lub salonem.

Nawet mała kuchnia z wyspą może zaskoczyć podczas wspólnej zabawy przy gotowaniu. Jeśli jest ona elementem oddzielającym salon od miejsca, gdzie gotujesz, to świetne miejsce do wspólnej nauki gotowania, ponieważ, nawet gdy musisz np. po coś iść do pokoju dziennego, doskonale kontrolujesz sytuację i widzisz, co robi twoja pociecha.

Oczywiście maluchy zawsze trzeba mieć na oku, jednak starsze dzieci świetnie poradzą sobie, jeśli je odpowiednio poinstruujesz. Masz naprawdę mikroskopijną kuchnię? Sprawdź przenośne małe barki i wózki kuchenne, które pomogą całej rodzinie przygotowywać posiłki w atmosferze zabawy i śmiechu.

Akcesoria do gotowania dla dzieci

Tak jak wspomnieliśmy, mniejsze dzieci powinny mieć swój zestaw, który pomoże im bezpiecznie bawić się w szefa kuchni, a ty będziesz mieć spokojną głowę. Możesz kupić na początek na przykład:

  • bezpieczne dla dzieci sztućce,
  • talerzyki, miseczki z materiałów, które się nie tłuką,
  • fartuszek,
  • silikonową rękawicę dla starszych dzieci,
  • kolorowe, silikonowe foremki do pieczenia.

Jeśli to będzie wasza wspólna pasja, możecie uzupełniać kolekcję o inne dodatkowe akcesoria, np. kolorowe łopatki gumowe, pędzelki do ciast, zestawy do ozdabiania wypieków i tak dalej. Kto wie, może twoja pociecha za jakiś czas będzie jeszcze lepsza od ciebie?

368 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
 
 

Polecamy