Zielona Sowa
Zielona Sowa

Gliną i ciszą – warsztaty dla rodziców

Gliniana Kula - pracownia ceramiczna, Pl Waryńskiego 7
🗺 mapa
📅 wtorek 26.03.2019
🎫 440zł
Gliną i ciszą - warsztaty dla rodziców

Zatrzymanie.
Cisza.
Materia.
Tworzenie.

Spotkania dla tych, którzy z otwartością i uważnością chcą doświadczyć tworzenia z gliny, zatrzymać się w codziennym biegu, potrzebują skupienia na bieżącej chwili.

Zapraszamy do pracowni na nowy cykl warsztatów.
Od wtorku 26 marca 2019 przez kolejne 4 tygodnie będziemy wspólnie omawiać techniki ceramiczne i indywidualnie, w ciszy doświadczać lepienia z gliny.

Czas trwania spotkania: 19.00-21.00.
Terminy: 26.03, 2.04, 9.04, 16.04
Koszt cyklu warsztatów: 440 zł.
Płatność z góry na konto: 4211 4020 040000 3802 6070 6115
Tytułem: Gliną i ciszą.

10 miejsc w grupie, ze względu na charakter doświadczenia grupa będzie zamknięta.

Potrzeba zorganizowania spotkań pod hasłem „Gliną i ciszą” powstała pod wpływem dwojakiej inspiracji. Jedną był kontakt z praktyką uważności (mindfulness), drugą fascynacja procesem tworzenia ceramiki.

Odkryłam na własnym przykładzie jak wyzwalającym doświadczeniem jest skupienie na chwili obecnej, życzliwa, otwarta obserwacja własnych doznań i płynących ze świata bodźców. Literatura poświęcona uważności, szczególnie książki Jon Kabat-Zinna, fakt powstawania wielu kursów dotyczących tej praktyki, ale także zwykła obserwacja życia przekonały mnie, że potrzeba zatrzymania i doświadczania bieżącej chwili jest powszechna. Wydaje się, że jest to wręcz cywilizacyjna potrzeba w świecie, w którym tworzenie planów, ich realizacja, kontrola i osiąganie sukcesów są podstawowymi wartościami. Tymczasem z badań i potocznych obserwacji wynika, że mimo osiągnięć zmagamy się z wzrastającą liczbą problemów: od zwykłego zagubienia i braku satysfakcji z życia po depresje i inne postacie zaburzeń zdrowia psychicznego.

W tej sytuacji naturalnym jest poszukiwanie sposobów na utrzymanie równowagi, a doświadczenia wskazują, że mindfulness jest – nie oceniając innych sposobów – jedną ze skutecznych dróg. Praktykowanie uważności obniża poziom stresu, poprawia funkcje poznawcze, koncentrację i pamięć, zwiększa świadomość własnych emocji, radzenie sobie z nimi, a także poprawia naszą empatię i wzmaga życzliwość.

Pomysł cyklu spotkań „Gliną i ciszą” zrodził się z pragnienia stworzenia sytuacji, w której mogłyby się spotkać osoby czujące potrzebę praktykowania uważności, niezależnie od stopnia doświadczenia w tej materii. Przez uważność rozumiem, za Jon-Kabat Zinnem, „szczególny rodzaj uwagi: świadomej, skierowanej na obecną chwilę i nieosądzającej”; możemy ją ćwiczyć i pielęgnować w każdej chwili, wykonując dowolną czynność.

I tu na scenie pojawia się glina. Niepozorny materiał, znany od wieków, który stał się i bohaterem biblijnych przypowieści i towarzyszem naszej codzienności. Materiał fascynujący zarówno przez ukryty w nim potencjał – stworzyć możemy z gliny prawie wszystko, ogranicza nas tylko własna wyobraźnia – jak i zmysłowe wrażenia, których dostarcza dzięki swoim cechom fizycznym: temperaturze, wilgotności, plastyczności, fakturze.

Tworzenie z gliny wymaga koncentracji i cierpliwości, wymusza rezygnację z pośpiechu, pomaga więc w praktykowaniu uważnego skupienia na chwili obecnej. Wielu dorosłych uczestników warsztatów ceramicznych podkreśla wyciszający i relaksacyjny efekt pracy w glinie. W czasie tradycyjnych warsztatów jesteśmy jednak często skoncentrowani na osiągnięciu określonych efektów oraz na, skądinąd przesympatycznych, towarzyskich aspektach spotkania. Doświadczenie lepienia z gliny w całkowitym skupieniu na pracy i na sobie pogłębia dobroczynne rezultaty tej aktywności i stwarza przepiękną okazję do ćwiczenia świadomego przeżywania każdej chwili.

Organizowane przeze mnie warsztaty mają ponadto na celu poszerzanie świadomości związanej z procesem twórczym. Ze swojej natury proces ten jest tajemniczy, nie podlega kontroli, nie potrafimy określić co jest jego źródłem, skąd przychodzą do nas pomysły… Tworzenie w ciszy i skupieniu umożliwia poznawanie naszych indywidualnych uwarunkowań tego procesu, myśli i odczuć, które pojawiają się na każdym etapie pracy: od chwili gdy przed nami pojawia się bezkształtna bryła gliny, poprzez wszystkie jej przemiany, aż do końcowego efektu… lub jego braku.

Ze względu na poznawczy charakter warsztatów zachęcam uczestników do założenia i prowadzenia notesu z obserwacjami, refleksjami z doświadczenia. Spotkania nie służą terapii lecz ćwiczeniu uważności, samopoznaniu i poznaniu technik ceramicznych.

Plan zajęć:

1. Wprowadzenie do praktykowania uważności

2. Omówienie i demonstracja techniki ceramicznej

1 zajęcia – wygniatanie z kuli

2 zajęcia – formowanie z płatów

3 zajęcia – lepienie z wałeczków

4 zajęcia – technika dowolna

3. Lepienie w ciszy (około 1,5 godziny)

4. Wymiana i omówienie doświadczeń (dobrowolne, nieobowiązkowe!)

Uwaga!

Warsztaty nie obejmują szkliwienia. Jeśli uczestnicy będą zainteresowani poszkliwieniem prac, istnieje możliwość zorganizowania w tym celu spotkań po zakończeniu warsztatów.

Prowadząca:

Magdalena Przebitkowska,
absolwentka psychologii i arteterapii, od zawsze zafascynowana pięknem i estetyką, od ośmiu lat praktykująca lepienie z gliny. Uczy ceramiki. Uważa, że w świecie pełnym zgiełku, atrakcyjnych ofert, planów, oczekiwań sukcesu, wyobrażeń przyszłości zatrzymanie i doświadczenie siebie w bieżącej chwili przywraca równowagę. Wierzy w jej istnienie, w wartość uważności i refleksji. Kocha muzykę. Im mocniej tym bardziej ceni ciszę.

765 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent