„Dawni mistrzowie, w przeciwieństwie do obecnie wyspecjalizowanych jubilerów, zajmowali się produkcją wyrobów i biżuterii ze złota, stopów metali szlachetnych i szlachetnych kamieni. Zdarzało się tak, że produkcja jednego tylko przedmiotu pochłaniała okres kilku lat. Uczestnicy naszych szkoleń dowiedzą w prosty i przystępny sposób się jak wyglądał cały ten proces, a ponad to będą mogli zobaczyć zabytkowe przedmioty z bliska – bez muzealnych szyb. W ten sposób nauczą się rozróżniać poszczególne techniki dawnych mistrzów nie na postawie zdjęć, a konkretnych przykładów. Nie zabraknie też materiałów filmowych.” – mówi dr Anna Frąckowska z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska – autorka zajęć.
Zajęcia są przeznaczone dla osób powyżej 15 lat.
Zgłoszenia przyjmowane pod adresem a.frackowska@mhmg.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń. Pierwsze zajęcia odbędą się w czwartek 26.01.2017 r. o godz. 17:00 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta. Każde zajęcia będą trwały ok. 45 min.
Cykl warsztatów – Tajemnice dawnych sreber…
Warsztaty składają się z cyklu 4 spotkań.
26.01.2017, godz. 17:00 [czwartek]
Tajemnice dawnych sreber… Planhamer, drejla i bocian – czyli o tajnikach warsztatu złotnika.
23.02.2017, godz. 17:00 [czwartek]
Gdańskie srebra. A nóż widelec… – sztućce przez stulecia.
30.03.2017 r., godz. 17.00 [czwartek]
Gdańskie srebra. O grzywnach i łutach oraz jak czytać znaki na srebrach?
27 IV 2017 r., godz. 17.00 [czwartek]
Gdańskie srebra. Odzyskać dawny blask – o czyszczeniu i przechowywaniu srebra.
W każdym spotkaniu może brać udział do 12 osób.
Na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem: a.frackowska@mhmg.pl
(decyduje kolejność zgłoszeń)
WARSZTAT 1
Tajemnice dawnych sreber… Planhamer, drejla i bocian – czyli o tajnikach warsztatu złotnika.
Opis warsztatu:
Uzyskanie mistrzostwa w pracy w złocie i srebrze wymagało długich lat nauki oraz poznania szeregu narzędzi, technik i procesów. Złotnicy musieli wykazać się nie tylko znajomością obróbki metalu ale także wieloma innymi umiejętnościami. Warsztat ma przybliżyć tajniki pracy dawnych złotników. Na zajęciach poznamy zasady kształcenia złotników, sposób organizacji warsztatu złotniczego, historyczne techniki pracy w złocie i srebrze. Uczestnicy będą mieli okazje obejrzeć typowe narzędzia złotnicze a także przykłady zabytków srebrnych ze zbiorów Muzeum ilustrujące różne techniki złotnicze (takie jak kucie, repusowanie, grawerunek, odlew, lutowanie, złocenie, filigran, niello, emalia itd.).
Ratusz Głównego Miasta oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
Powołane do życia w 1970 r. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska otrzymało na swoją siedzibę nowo odbudowany Ratusz Głównego Miasta. W dawnej siedzibie władz miejskich zaczęto gromadzić zbiory dokumentujące dzieje naszego Miasta.
Ratusz Głównego Miasta …