Gdańskie Miniatury dla szkół i dla rodzin

📅 sobota 30.05.2015
Gdańskie Miniatury dla szkół i dla rodzin

Podczas najbliższego spotkania uczestnicy i uczestniczki poznają kościoły i szpitale Biskupiej Górki i Zaroślaka. Spacer dla szkół odbędzie się 28 maja, dla rodzin 30 maja. Obowiązują zapisy: miniatury@ikm.gda.pl.

Gdańskie Miniatury to projekt, którego głównym celem jest przybliżenie historii miasta dzieciom i młodzieży, a także zainteresowanym osobom dorosłym. Spacerować można indywidualnie, z mapką dostępną na stronie Gdańskich Miniatur (www.gdanskieminiatury.ikm.gda.pl) lub z przewodniczką Ewą Czerwińską i portalem iBedeker, popularyzującym historię Gdańska. W tym roku tematem przewodnim spacerów są gdańskie kościoły i dawne, przykościelne szpitale, które miały więcej obowiązków, niż tylko leczenie chorych.

– W maju dzieci i młodzież wraz z nauczycielami, rodzicami i opiekunami odwiedzą Biskupią Górkę. Dzielnica jest wyjątkowa – zachowała się tu autentyczna przedwojenna zabudowa, z wąskimi klatkami schodowymi, brukowanymi uliczkami i starymi kamieniczkami z przełomu XIX i XX wieku – mówi Anna Urbańczyk, koordynatorka projektu.

Podczas wycieczki uczestnicy i uczestniczki dowiedzą się, kim są menonici i dlaczego ich świątynia znajdowała się właśnie na Biskupiej Górce. Przewodniczka opowie także o kilku obiektach, które już nie istnieją: starym cmentarzu, na którym chowani byli znani gdańszczanie i gdańszczanki, o zburzonym szpitalu św. Gertrudy oraz nieodbudowanym kościele na Zaroślaku. Finałem spaceru będzie wizyta na starym cmentarzu na Żydowskiej Górce, który wyróżnia się spośród innych gdańskich nekropolii.

Spacery Gdańskich Miniatur są bezpłatne. Projekt dofinansowany z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spacer dla szkół i grup zorganizowanych: 28 maja, godz. 10.00, 11.30, 13.00

Zapisy: 19 maja (wtorek) 2015 r. z podaniem nazwy szkoły/placówki kultury/grupy nieformalnej i ilości uczestników, daty i wybranej godziny, nazwisk oraz telefonów kontaktowych osób, które 28 maja będą towarzyszyć grupie dzieci i młodzieży (na każde 15 osób przypada jeden opiekun), na adres e-mail:miniatury@ikm.gda.pl

Potwierdzenia zostaną przesłane drogą e-mailową do 21 maja 2015 r.

Spacer dla rodzin i grup nieformalnych: 30 maja, godz. 11.00, 12.30, 14.00

Zapisy: do 26.05 z podaniem ilości osób, daty, wybranej godziny na adres e-mail: miniatury@ikm.gda.pl. Najmłodsi uczestnicy/czki powinni mieć minimum 11 lat

Spacer trwa około 1,5 godziny. Na spacer nie mogą zapisywać się osoby niepełnoletnie bez opieki. Po otrzymaniu zgłoszenia, w przypadku dostępności miejsc, poinformujemy Państwa o miejscu rozpoczęcia spaceru.

Decyduje kolejność zgłoszeń. W przypadku zmiany ilości osób, rezygnacji, prosimy o niezwłoczne informowanie organizatora: miniatury@ikm.gda.pl.

Spacery będą fotografowane i filmowane. Relacja ze spacerów ukażą się na portalu iBedeker.

Biorąc udział w spacerze na podstawie art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2006 r., Nr 90, poz. 631, z późn. zm.) udzielam Instytutowi Kultury Miejskiej w Gdańsku i portalowi iBedeker nieodpłatnie zgody na rejestrację utrwalającą mój wizerunek oraz zezwalam na publikację zdjęć, wideogramów lub filmów z realizacji warsztatów i Projektu zawierających mój wizerunek poprzez ich utrwalanie i zwielokrotnianie dostępnymi technicznie metodami, wykorzystanie zarejestrowanych fragmentów filmów, wideogramów lub fotografii w celach informacyjnych, promocyjnych lub innym związanym z działalnością statutową Instytutu Kultury Miejskiej i portalu iBedeker, w tym poprzez prezentowanie ich w wydawnictwach Instytutu Kultury Miejskiej i portalu iBedeker lub na ich stronie internetowej, gdzie będą one publicznie udostępnione w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.

Gdańskie Miniatury to projekt edukacyjny, który korzystając z formy gry terenowej, pozwala odkrywać uczniom i uczennicom, a także dorosłym zainteresowanym historią Gdańska, niezwykłe miejsca i postacie związane z naszym miastem. Przez pięć lat zabawa miała różne formy, od gry w poszczególnych dzielnicach Gdańska, przez cykle tematyczne (Gdańsk wielokulturowy, legendy gdańskie), po uczęszczanie trasami proponowanymi przez same dzieci i młodzież. Poprzednie edycje poświęcone były: niezwykłym kobietom w historii Gdańska czy fortyfikacjom miasta. W roku szkolnym 2014/2015 spacery odbywają się szlakiem kościołów, przytułków i szpitali.

Organizatorzy: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk, iBedeker.pl

Patroni medialni: Historia.org, Histmag.org, Radio Gdańsk, Miasto Dzieci ,

Together Magazyn

Partnerzy: Teatr Wybrzeże, Opera Bałtycka, Teatr Miniatura, Fundacja Wspólnota Gdańska, CSW Łaźnia, Towarzystwo Przyjaciół Gdańska, Kino Helios, Muzeum Narodowe w Gdańsku.