Jadzia Pętelka

Finnale Biennale dla Dzieci w Poznaniu
FINALE BIENNALE
październik-listopad 2013

Specjalnie na tę okazję przygotowany program dla dzieci Kabaretu Hrabi oraz koncert Doroty Miśkiewicz i zespołu Kwadrofonik Lutosławski dla dzieci przyjęte zostały przez młodych widzów z dużym entuzjazmem. Jesienne Finale Biennale będzie okazją do ponownego spotkania z tymi znakomitymi artystami, którzy dzięki inspiracji Centrum Sztuki Dziecka zwrócili się w swej pracy twórczej do najmłodszych. Ponadto w finale pojawią się najnowsze, nieprezentowane jeszcze w Poznaniu, propozycje teatralne, powstałe w oparciu o dramaty nagrodzone w Konkursach na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, organizowanym przez Centrum. Będą to spektakle: Teatru Baj Pomorski z Torunia Dziób w dziób, według tekstu, obsypanej w tym roku nagrodami Maliny Prześlugi oraz Wąż Marty Guśniowskiej w realizacji Wrocławskiego Teatru Lalek.

Kabaret Hrabi
Bez Wąsów
dla dzieci w wieku od 8 lat
Kabaret Hrabi z wielką powagą podszedł do wyzwania, którym było przygotowanie specjalnego programu kabaretowego dla niezwykle wymagających adresatów jakimi są dzieci. Na szczęście skecze prezentowane młodym widzom w ogóle nie są poważne, bawią wyszukanym żartem słownym i sytuacyjnym w charakterystycznym stylu Hrabiego. Przewrotne scenki rodzinne, szkolne czy ukazujące z dystansem codzienne czynności lub zasadzające się na dworowaniu z wszechobecnych stereotypów w lot łapie i młodsza, i starsza publiczność. Od pierwszego wejścia na scenę, aż do końcowych ukłonów charyzmatyczni artyści utrzymują kontakt z widzami, rozbudzają zaciekawienie i apetyt na kolejne dowcipy, nagradzają ich gestem, słowem, miną i piosenką. W zamian dostają salwy śmiechu i gromkie brawa, a czasem nawet komentarz lub spontanicznie rzucone słówko z widowni. To najlepiej zaświadcza o pełnym sukcesie tego eksperymentu.

Autorzy programu: Joanna Kołaczkowska, Dariusz Kamys
Kabaret Hrabi w składzie: Joanna Kołaczkowska, Dariusz Kamys, Łukasz Pietsch, Tomasz Majer

28 października, godz. 11.00 i 18.00
Miejsce: Scena Wspólna, ul. Brandstaettera 1/ul. Za Cytadelą, Poznań

Teatr Baj Pomorski w Toruniu
Dziób w dziób
spektakl dla dzieci w wieku od 10 lat
Dziób w dziób to współczesny dramat sięgający do tradycji bajki zwierzęcej. Opowieść rozgrywa się w przestrzeni jednego z miejskich blokowisk pomiędzy zaślepioną pragnieniem władzy subkulturą gołębi i ich chęcią dominacji na podwórku, kotem, który jest odwiecznym wrogiem ptaków i wróblem poszukującym swojej wspólnoty. Paradoksalnie to wróbel, czyli ten najmniejszy i najwrażliwszy, ratuje gołębie z opresji i uczy ptaki, czym jest prawda, przyjaźń, oddanie i honor. Bajka Maliny Prześlugi prezentuje wyraźne typy i modele więzi międzyludzkich oraz mechanizmy rządzące grupą. Wskazuje na wartości, jakie niesie ze sobą inność i zagrożenia płynące z postaw wobec niego wrogich i agresywnych. Mimo że dramat nie ma konstrukcji klasycznej komedii, utrzymany jest w nastroju komediowym. Dzieje się to przede wszystkim dzięki wartkiemu językowi.
Tekst został nagrodzony w 24. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.
Prapremiera: 23 czerwca 2013
Tekst: Malina Prześluga
Reżyseria i inscenizacja: Zbigniew Lisowski
Scenografia, kostiumy: Dariusz Panas
Muzyka: Mateusz Jagielski

3 listopada, godz. 17.00
4 listopada, godz. 10.00

Miejsce: Teatr Polski, ul. 27 Grudnia 8/10, Poznań

Wrocławski Teatr Lalek
Wąż
Spektakl dla dzieci w wieku od 6 lat
Sympatyczny, choć odrobinę drażliwy Wąż jest nieszczęśliwy z powodu braku kończyn. W towarzystwie Chomika Chrupusia i pomysłowego Gekona wyrusza na wyprawę w poszukiwaniu rąk i nóg. Niestety, ani Wróżka Zębuszka, ani Magik nie potrafią pomóc bohaterom. Dopiero napotkany Pająk podpowiada im, żeby udali się ze swoją prośbą do Boga…
Wąż to opowiedziana współczesnym językiem, z ogromnym poczuciem humoru, historia przyjaźni, która połączyła trzech zupełnie różnych bohaterów. To również bezpretensjonalna, mądra i lekka pochwała „inności", która wszystkie istoty czyni wyjątkowymi i niepowtarzalnymi. Bo przecież każdy z nas jest na swój sposób idealny, piękny i dobry.
Tekst został nagrodzony w 23. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.
Prapremiera: 1 czerwca 2013

Tekst: Marta Guśniowska
Reżyseria i scenografia: Marek Zákostelecký
Dramaturgia: Elżbieta Chowaniec
Muzyka: Pavel Horák
Konsultacje choreograficzne: Maćko Prusak
7 listopada, godz.10.00 i 12.00
Miejsce: Scena Wspólna, ul. Brandstaettera 1/ul. Za Cytadelą, Poznań

Bilety w cenie 9 zł
Informacje i rezerwacja miejsc:
tel. 61 646 44 82, rezerwacje@csdpoznan.pl

Organizator:

Mecenat:

FINAŁ FINAŁÓW
26 listopada 2013
Koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie

Dorota Miśkiewicz z zespołem Kwadrofonik
Lutosławski dla dzieci
Koncert w 100-lecie urodzin kompozytora
Koncert dedykowany dzieciom w 100-lecie urodzin Witolda Lutosławskiego, pokazuje twórczość kompozytora w zupełnie nowej odsłonie. Piosenki przygotowane przez młodych, niezwykle kreatywnych artystów, w ich oryginalnych aranżacjach, dostarczą najmłodszym z pewnością wielu emocjonujących wrażeń. Ponieważ rok 2013 został ogłoszony rokiem dwóch znakomitości: Witolda Lutosławskiego i Juliana Tuwima, podczas koncertu zaprezentowane będą wyłącznie piosenki skomponowane do wierszy poety, aby pokazać jednocześnie twórczość obu artystów, którzy trwale zaznaczyli swoją obecność w sztuce dla dzieci.
Muzyka: Witold Lutosławski
Słowa: Julian Tuwim
Aranżacje: Zespół Kwadrofonik
Autorka koncertu: Hanna Gawrońska