Finał Lata w Teatrze z Pinokio i BSH

📅 sobota 27.08.2011
Finał Lata w Teatrze z Pinokio i BSH

Podczas wydarzenia wręczone zostaną nagrody dla młodych uczestników, którzy w dniach 15-27 sierpnia w Teatrze Lalki i Aktora PINOKIO w Łodzi uczestniczyli
w bezpłatnych półkoloniach w ramach projektu współorganizowanego przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie. 25 dzieci, które nie mogły wyjechać na wakacje, zaprezentuje przygotowywany podczas warsztatów spektakl. W tym roku do akcji postanowili przyłączyć się pracownicy koncernu BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego, którzy wspierają uczestników projektu w przygotowaniach do wielkiej premiery.

Półkolonie organizowane przez Teatr Lalki i Aktora PINOKIO w Łodzi w ramach projektu „Lato w teatrze" rozpoczęły się już 15 sierpnia i potrwają do 27 sierpnia. Do udziału zgłoszonych zostało 80 ankiet, a do udziału w półkoloniach zakwalifikowano 25 dzieci, które nie mogły wyjechać na wakacje. Codziennie w godzinach 10:00 – 16:00 uczestniczą w cyklu warsztatów. Dzieci pracują w trzech grupach – aktorskiej, muzycznej i promocyjnej. Każda z grup bierze też udział w przygotowaniu scenografii i kostiumów.

W przygotowaniu finałowego spektaklu biorą udział pracownicy BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego. – Zaprosiliśmy naszych pracowników do udziału w tym projekcie. W minioną sobotę oraz w najbliższą będą pomagać dzieciom przy realizowaniu twórczych podczas zajęć – mówi Aleksandra Wójt, kierownik ds. projektów w BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego. W ostatnią sobotę dzieci w ramach projektu „Lato w Teatrze" wyjechały do Poddębic, gdzie mogły uczestniczyć w pikniku zorganizowanym w tamtejszym ZOO Safari. Pracownicy opiekowali się dziećmi podczas wycieczki wraz z załogą Teatru Pinokio .

W Pinokio natomiast rozpoczął się kolejny tydzień warsztatów. Dzieci pod okiem pracowników teatru uczą się jak profesjonalnie przygotować spektakl. Program warsztatów opracowano w taki sposób, aby nie został pominięty żaden element przygotowań do premiery. Już 27 sierpnia będzie można się na nią wybrać. Na deskach teatru zostaną przedstawione dwa spektakle zatytułowane „Brzechwałki". Pierwszy o godzinie 16:00, kolejny o 17:30. Są one inspirowane wierszami dla dzieci autorstwa Jana Brzechwy. Wręczone zostaną również cztery nagrody – dla najlepszego aktora, dla najlepszej aktorki, dla najlepszego specjalisty ds. promocji oraz dla najlepszego muzyka. Będą to karnety na pięć wejść do teatru Pinokio, dla dzieci oraz ich opiekunów. Karnety ufundowała firma BSH. – Nasz koncern posiada na terenie Łodzi trzy fabryki. Jesteśmy jednym z największych pracodawców, dlatego zależy nam, by angażować się w sprawy miasta i jego mieszkańców, a naszych pracowników. Stąd pomysł, aby wesprzeć projekt „Lato w Teatrze". To ważne, aby dzieci, które nie mają możliwości wyjechać podczas wakacji z miasta (zazwyczaj ze względów finansowych), miały możliwość twórczego, ciekawego i aktywnego spędzenia wolnego czasu. – dodaje Aleksandra Wójt. Pracownicy firmy BSH podczas przygotowań do spektaklu będą wraz z dziećmi tworzyć elementy scenografii, mogą też udzielać swoich wskazówek, podrzucać pomysły dotyczące odegrania roli czy oprawy muzycznej. Zostali bowiem przydzieleni do poszczególnych grup warsztatowych, również ze względu na swoje zainteresowania. Poza tym, już w najbliższą sobotę będą wspierać spektakle jako obsługa techniczna. – To dla naszych pracowników ciekawe doświadczenia oraz świetna zabawa. – dodaje Aleksandra Wójt.

Lato w Teatrze
Projekt „Lato w Teatrze" został zainicjowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
i jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Tegoroczna czwarta już edycja teatralnych półkolonii odbywa się między 4 lipca a 27 sierpnia 2011 roku w kilkunastu miastach Polski. Codziennie przez 14 dni uczestnicy projektu pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Dwa tygodnie spędzone w teatrze są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie.