Filmy dla Dzieci

📅 piątek 10.12.2010 do niedziela 12.12.2010
Filmy dla Dzieci

Najważniejszą częścią festiwalu jest KONKURS. W tym roku o nagrodę Złotych Koziołków będzie walczyło 75 filmów. Wśród nich przeboje wielkich festiwali: DO SZPIKU KOŚCI – Grand Jury Prize w Sundance, nagroda CICAE (Międzynarodowej Federacji Kin Studyjnych) Berlinale, JAK CHCĘ GWIZDAĆ TO GWIŻDŻĘ – Srebrny Niedźwiedź Berlinale, GNIEWNY CZŁOWIEK – nagroda specjalna jury, UNICEF i nagroda publiczności Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy. W konkursowe szranki staną także filmy polskie: MATKA TERESA OD KOTÓW Pawła Sali oraz 10 filmów krótkometrażowych, m.in. KINEMATOGRAF Tomasza Bagińskiego, DAR SKARBNIKA Roberta Turło, DANNY BOY Marka Skrobeckiego. W konkursie filmów aktorskich widzowie zobaczą 32 produkcje, w tym 16 krótkometrażowych, KONKURS filmów animowanych obejmuje 43 filmy, w tym 2 pełnometrażowe. 

W tym roku odrębne zespoły będą oceniały filmy aktorskie i animowane. W jury zasiądą m.in., Vic Sarin, reżyser BLASKU TĘCZY, wyróżnionego w ubiegłym roku przez Jury Dziecięce; Annabel Jankel, reżyser filmów SUPER MARIO BROS i SKELLIG oraz telewizyjnego serialu dokumentalnego LIVE FROM ABBEY ROAD; nominowany do Oskara Poznańczyk z Kanady, Maciek Szczerbowski (MADAME TUTLI-PUTLI). Jury Międzynarodowe przyzna Złote Koziołki w czterech kategoriach: najlepszy film aktorski dla dzieci, najlepszy film aktorski dla młodzieży, najlepszy film animowany dla dzieci oraz najlepszy film animowany dla młodzieży. Filmy będzie oceniać także: Jury Młodych oraz Jury Dziecięce, a uczestnicy Festiwalu wybiorą najlepszy film w plebiscycie młodej widowni.

GOŚCIE FESTIWALU
Festiwal Ale Kino jest także miejsce spotkań twórców filmowych, aktorów oraz organizatorów innych międzynarodowych festiwali filmowych. W tym roku swój przyjazd zapowiedzieli reżyserzy:, m.in. Bruce Webb („To, co najważniejsze"), Ineke Houtman („Indianin"), Christian Lo („Rafiki"), Kaspar Munk („Przytul mnie"), Paweł Sala („Matka Teresa od kotów") i Anna Kazejak („Skrzydlate świnie) oraz Václav Vorlíček, legendary czeski reżyser, laureat tegorocznych Platynowych Koziołków. Na festiwalu będą obecni także młodzi aktorzy występujący w prezentowanych filmach, m.in.: Dominik Bąk („Skrzydlate świnie"), Eugene Byrne („To, co najważniejsze") oraz aktorzy dziecięcy Live Maria Runde („Rafiki") i David Huerten („Powrót Krokodyli").

ALE KINO! Z RODZINĄ
Filmy dla dzieci prezentowane będą w Multikinie 51 (ul. Królowej Jadwigi). Nowością tegorocznego festiwalu są pokazy ALE KINO! Z RODZINĄ , czyli popołudniowe i weekendowe pokazy filmów wybranych z myślą o całej rodzinie. 

 

Prezentowane będą obrazy wzruszające, zabawne, ale także inspirujące do rozmowy, m.in. „Król sokołów" (11 grudnia, godz. 12.30) w reżyserii Václav Vorlíčka, tegorocznego laureata Platynowych Koziołków, twórcy kultowego serialu telewizyjnego „Arabela". W programie także: „Patyk" (8 grudnia, godz.17), „Rafiki" (9 grudnia, godz.17), „Sekret Eleonory" (10 grudnia, godz. 17), „Sekret Noemi" (11 grudnia, godz. 10), „Najpiękniejsze filmy animowane dla dzieci – Ale Kino! 2010" (12 grudnia, godz. 10) oraz „Indianin" (12 grudnia, godz. 12.30).

 

KONKURS

 

W KONKURSIE filmów aktorskich znalazły się ciekawe obrazy z całego świata. Wśród nich m.in. „Indianin" (7 i 10 grudnia, godz. 12.30) sympatyczna opowieść o peruwiańskim chłopcu zaadoptowanym przez holenderskie małżeństwo. Bohater filmu Koos tak bardzo kocha swoich rodziców, że pragnie się do nich upodobnić pod każdym względem. Martwi go ciemna karnacja, czarne włosy i niski wzrost, więc z pomocą przyjaciółki próbuje zmienić swój wygląd, a ma na to dość zabawne pomysły. Z kolei „Rafiki" (6 grudnia, godz. 10, 8 grudnia, godz. 12.30) to opowieść o przyjaciółkach z Norwegii. Mają zaledwie dziewięć lat, ale w imię przyjaźni gotowe są na bardzo odważne kroki. Naisza ma zostać wydalona z kraju, by pomóc przyjaciółce, Julia podejmuje bardzo odważne kroki. Swoim rezolutnym postępowaniem zachodzi aż na mównicę parlamentu. „Rafiki" to wzruszający i pełen ciepła film o solidarności z tymi, którzy do Europy przyjeżdżają jako uchodźcy.


Film „Nazywam się Kalam" (6 grudnia, godz. 12.30 i 8 grudnia, godz. 10) to opowieść o ubogim chłopcu, który musi ciężko pracować. Rzecz dzieje się w Indiach. Bohater, jak w bajce, poznaje księcia, swojego rówieśnika, ale na drodze ich przyjaźni stają zawistni słudzy. Piękna opowieść o przyjaźni i harcie ducha. Obraz miał swoją światową premierę na festiwalu w Cannes. Całkiem odmienny gatunek reprezentuje film „Powrót Krokodyli" (9 grudnia, godz. 12.30 i 10 grudnia, godz.10). To znakomite kino akcji dla najmłodszych. Pełne napięcia, ale i zabawne przygody „gangu" krokodyli, który walczy o słuszną sprawę. Nie sposób opisać tutaj wszystkich filmów, ale warto wymienić chociaż ich tytuły, ponieważ wszystkie warte są uwagi: „Wyścig" (7 grudnia, godz. 10 i 8 grudnia, godz. 12.30), „Chłopiec, który szukał duszy" (7 grudnia, godz.12.30), „Dzieci z Diyarbakir" (10 grudnia, godz. 10), „Przytul mnie" (8 grudnia, godz. 10.00) oraz zestaw znakomitych aktorskich filmów krótkometrażowych „Mój Superman i inne filmy krótkometrażowe" (9 grudnia, godz. 10).

 

W programie KONKURSU znalazły się również dwie pełnometrażowe animacje: „Sekret Eleonory" (8 grudnia, godz. 12.30 i 9 grudnia, godz. 10) i „Na strychu, czyli kto ma dziś urodziny?" (7 grudnia, godz. 12.30) oraz trzy zestawy krótkometrażowych animacji: „Braciszek Bebe i inne filmy animowane" (7 grudnia, godz. 10), „Kozia chatka i inne filmy animowane" (8 grudnia, godz. 10) oraz „Zielona kredka i inne filmy animowane" (9 grudnia, godz. 10).

 

PANORAMA DZIECI
PANORAMA DZIECI obejmuje dziewięć tytułów, a wśród których znalazły się dwa filmy tegorocznych jurorów: „Higglety Twigglety Pop! Życie to musi być coś więcej" – krótkometrażowa animacja lalkowa w reżyserii Maćka Szczerbowskiego i Chrisa Lawisa oraz „Skellig" oparty na prozie Davida Almonda, nagrodzony na Cinekid w Amsterdamie, znakomity film Anabel Jankel. W roli głównej – Tim Roth. W PANORAMIE DZIECI także nominowany w trzech kategoriach do Złotego Globu, film „Gdzie mieszkają dzikie stwory" jednego z najciekawszych reżyserów amerykańskich, Spika Jonze′a, twórcy filmu „Być jak John Malkovich"


KINO DLA NAJNAJMŁODSZYCH – STARY BROWAR, SŁODOWNIA +1


Organizatorzy festiwalu nie zapominają o widzach, którzy dopiero wkraczają w magiczny świat kina. Najmłodsi uczestnicy Festiwalu, w wieku od 3 lat, będą mogli obejrzeć przygody Miriam na specjalnie przygotowanym seansie. W Słodowni Starego Browaru odbędą się projekcje czterech krótkometrażowych filmów (całość około 40 min.).

OBIEKTY FESTIWALOWE
Pokazy festiwalowe będą się odbywały w czterech miejscach.
Multikino 51 – program dla dzieci,
Multikino Stary Browar – program dla młodych
Multikino Malta – Gala Festiwalu
Stary Browar, Słodowania +1 – Kina dla najnajmłodszych oraz Forum.

PROGRAM www.alekino.com
INFORMACJE – CENTRUM SZTUKI DZIECKA, TEL. 61 646 44 79


Organizatorzy

Centrum Sztuki Dziecka
Multikino

Mecenat
Miasto Poznań
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Samorząd Województwa Wielkopolskiego
Polski Instytut Sztuki Filmowej
Program Media

Partnerzy
Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Stary Browar
Art Stations Foundation
Novotel
KKS Lech

Patroni medialni
Gazeta Wyborcza
Gazeta Pl. Poznań
AMS
TVP Kultura
TVP Poznań
Radio Merkury
Radio Afera
KINO
Poznański Informator Kulturalny, Sportowy i Turystyczny „IKS"
Stopklatka
Miasto Dzieci

850 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent