Wyjątkowe animacje, oklaskiwane i nagradzane na całym świecie filmy aktorskie, dziecięce przeboje filmowe, premiery oraz ponadczasowa klasyka. Głównych bohaterem naszych spotkań będzie film – w różnych odsłonach. Poza tym warsztaty, prowadzone przez świetnych animatorów: Mateusza Świstaka, Marcina Drzazgę, Mateusza Sarapatę. Szczególnie polecamy również pokaz specjalny z udziałem reżysera najnowszej polskie produkcji dla dzieci i młodzieży „Za niebieskimi drzwiami” (Nagroda Główna za debiut na Międzynarodowym Festiwalu Ale Kino! 2016). To wszystko czeka na Was w kinie Amok, w okresie ferii, w ramach FILMOWEGO ZIMOWISKA 2017.
FILMOWE ZIMOWISKO 2017, 14-29 stycznia
- ŚLĄSKIE STRASZYDŁA NA WARSZTACIE
14 stycznia 2017 (sb) g.12.00
Warsztatowe spotkanie będzie w sobie łączyć projekcję filmów animowanych, moc baśniowych opowieści oraz warsztaty plastyczne. Głównym tematem będą fantastyczne stworzenia ze śląskich, ale nie tylko, baśni i podań ludowych. Spotkamy m.in Skarbnika, utopce, śląskie diabły zwane pieklorzami… Poznamy ich podstawowe cechy wyglądu i charakteru oraz kilka zabawnych (lub strasznych) anegdotek z nimi związanych. Każdą z pojawiających się postaci uczestnicy upamiętnią wykonując jej indywidualny portret. Zwieńczeniem spotkania będzie projekcja baśni i bajek animowanych.
Projekcja bajek: Dar Skarnika, Zuzanka i utopce, Kobiałka z rozumem ??
Grupa wiekowa: 6-9 lat
Czas: ok. 90 minut
Konieczna wcześniejsza rezerwacja w biurze kina.
Prowadzenie warsztatów:
Mateusz Świstak – opowiadacz i interpretator baśni. Współpracuje z wieloma placówkami edukacyjnymi na ternie Śląska i Małopolski, a także organizuje cykle spotkań Baśnie dla Dorosłych. Laureat nagrody im. Astrid Lindgren oraz nagrody Słoneczników, autor bloga basnienawarsztacie.pl.
- W BAJKOWYM RYTMIE
22 stycznia 2017 (nd) g.12.00
Dźwięk to w filmie nieodłączny towarzysz obrazu. Zapraszamy najmłodszych wraz z rodzicami na warsztaty gry na instrumentach perkusyjnych! W trakcie trwania warsztatów poznacie (i pogracie) na takich instrumentach jak djembe, conga, cajon, bongosy, shakery, bum-bum rurki. Dowiecie się jak za pomocą tych instrumentów udźwiękowić film, jak wywołać radosny hałas i zamienić go w muzykę.
Projekcje bajek: Piesek w kratkę, Bolek i Lolek, Miś Kudłatek, Reksio
Grupa wiekowa: 4-6 lat (plus opiekun)
Czas: ok. 90 minut
Konieczna wcześniejsza rezerwacja w biurze kina.
Prowadzenie warsztatów:
Mateusz „Majster” Sarapata – muzyk i pedagog. W krakowskim Kinie Pod Baranami realizuje cykl warsztatów dla dzieci „Baranki Dzieciom”, od kilku lat działa aktywnie na polskiej scenie muzycznej. Członek zespołów: SALK (z którymi kilkukrotnie występował na krakowskim Festiwalu Filmu Niemego i debiutował na Festiwalu Opole 2016), HATBreakers (z którymi doszedł do finału ostatniej edycji X Factor) i perkusyjnej grupy WATAHA.
- TOWARZYSTWO ŚMIESZNYCH KROKÓW
29 stycznia 2017 (nd) g.12.00
Warsztaty inspirowane ikoną kina niemego – Charlie Chaplinem. Nauczymy się chodzić jak Chaplin, ale może odnajdziemy też swój własny zabawny krok? Zobaczymy czy legendarny melonik i laseczka pomogą nam stać się bardziej kreatywnym? W czasie energicznych gier i zabaw improwizacyjnych najważniejsze będą: ekspresja, wyobraźnia, współpraca uczestników warsztatów oraz poczucie humoru.
Projekcja: krótkie filmy z Charlie Chaplinem
Grupa wiekowa: 7-11 lat
Czas: ok. 90 minut
Konieczna wcześniejsza rezerwacja w biurze kina.
Prowadzenie warsztatów:
Marcin Drzazga – pedagog, reżyser Teatru Dzieci i Młodzieży, od 15 lat wykorzystujący techniki teatralne w pedagogice.
- POKAZ SPECJALNY Z UDZIAŁEM REŻYSERA
29 stycznia 2017 (nd) g.15.30
ZA NIEBIESKIMI DRZWIAMI (wiek 10+)
reż. Mariusz Palej, Polska (83`)
Takiej ekranizacji polskiego bestsellera i jednocześnie lektury wybieranej przez wielu nauczycieli, jeszcze w kinach nie było. Film zabiera widzów w niezwykłą podróż. Jest w nim wszystko, co kochają starsze dzieci – ciekawi bohaterowie, tajemnicze potwory i nowi przyjaciele…. Za niesamowite efekty specjalne odpowiada firma Platige Image, nominowanego do Oscara Tomasza Bagińskiego. Film zrealizowano na motywach powieści Mariusza Szczygielskiego pod tym samym tytułem, która stała się w Polsce prawdziwym bestsellerem.
Gość specjalny:
Mariusz Palej – reżyser i operator filmowy, telewizyjny, scenarzysta krótkich form filmowych: wideoklipów i reklam. Zdobywca nagrody głównej w kategorii Debiut Roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! 2016 właśnie za film „Za niebieskimi drzwiami’.
- KINO DZIECI PREZENTUJE
15, 27 stycznia 2017
Przez najbliższe miesiące, od grudnia do czerwca, na ekranie naszego kina będą gościć najlepsze filmy III. edycji Festiwalu Kino Dzieci. Prezentowane tytuły to selekcja produkcji z ostatnich kilkunastu miesięcy, które Stowarzyszenie Nowe Horyzonty wyszukuje na międzynarodowych festiwalach. Każdy z nich dobrany jest z myślą o konkretnej kategorii wiekowej młodego widza. Zapraszamy na filmy nagradzane i oklaskiwane na świecie – niebanalne kino aktorskie, pobudzające wyobraźnię filmy animowane, długie metraże oraz zestawy różnorodnych filmów krótkich. Wszystkie są doskonałą przygodą dla najmłodszych widzów.
KACPER I EMMA NA SAFARII
opis filmu poniżej
- FILMOWE PRZEBOJE / DZIECIAKI TO KOCHAJĄ
17-20, 22 stycznia 2017
VAIANA: SKARB OCEANU
reż. Ron Clement, John Musker, USA 2016 (103`)
Trzy tysiące lat temu najdzielniejsi żeglarze na świecie przemierzali wody południowego Pacyfiku i odkrywali wyspy Oceanii. Jednak w pewnym momencie ich wyprawy ustały na całe tysiąc lat – i nikt nie wie dlaczego. Walt Disney Animation Studios prezentuje animowaną opowieść o przygodach nastolatki, która, chcąc dokończyć dzieła swych przodków, wyrusza w niebezpieczną misję. Podczas podróży poznaje potężnego niegdyś półboga Maui. Od tego momentu wspólnie żeglują przez bezmiar oceanu, który nie szczędzi im karkołomnych przygód, obfitujących w spotkania z ogromnymi potworami.
- BOCIANY
reż. Nicholas Stolle, Doug Sweetland, USA 2016 (87`)
Bociany przynoszą dzieci… A przynajmniej tak było kiedyś. Teraz bowiem zajmują się dostarczaniem przesyłek dla światowego giganta sprzedaży internetowej. Junior to najlepszy kurier w firmie, który na dodatek spodziewa się awansu. Przypadkowo jednak uruchamia Maszynę Produkującą Dzieci. W efekcie na świat zupełnie bezprawnie przychodzi śliczna dziewczynka. Junior nie ma wyjścia — musi podrzucić komuś ten kłopotliwy prezent, zanim szef się zorientuje. Wraz z Tulip, jedyną dziewczyną na Bocianiej Górze, wyrusza na pierwszą w życiu misję „narodziny”.
- SEKRETNE ŻYCIE ZWIERZAKÓW DOMOWYCH
reż. Chris Reanud, Yarrow Cheney, Japonia/USA 2016 (90`)
Jeżeli ktoś myśli, że kiedy zostawia swoje ukochane zwierzaki w domu, one zajmują się wyłącznie tęsknotą za nim, cóż, jest w błędzie. Zwierzaki prowadzą swoje własne życie, pełne przygód, intryg i zabawy. A ich główne zmartwienie polega na tym, aby ludzie nie dowiedzieli się o ich sekretnych poczynaniach. Kiedy tylko zamykamy za sobą drzwi… wreszcie mogą być sobą.
- BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI. STELLA NOSTRA (wiek 6+)
reż. Pontus Klange, Walter Soderlund, Szwecja 2015 (75`)
Pełne humoru i zaskakujących zwrotów akcji przygody dwójki młodych detektywów. Tym razem Lasse i Maja będą mieli do rozwiązania zagadkę zniknięcia wspaniałego rodowego klejnotu, Stelli Nostry. Zwaśnione włoskie rody, ich historia i wiszący w powietrzu konflikt – detektywi będą pracować w trudnych warunkach! Film powstał na podstawie bestsellerowych książek M. Widmarka i H. Willis.
W polskiej wersji językowej w rolach szefowych mafii: Agnieszka Dygant i Małgorzata Kożuchowska.
Nagrody Publiczności na Festiwalu Kino Dzieci 2016.
- MAŁE WIELKIE KINO / KINO DZIECI PREZENTUJE
15, 24-27 STYCZNIA 2017
ŁAPA (wiek 6+)
reż. Robert Adrian Pejo, Węgry 2015 (92`)
Wzruszająca, momentami zabawna historia wielkiej przyjaźni między tramwajarzem Zolim a przygarniętym przez niego psem. Tytułowy Łapa to uroczy psiak, który tułał się po świecie od małego. W końcu stanął na drodze Zoli, który niewiele się zastanawiając, dał Łapie schronienie. Okazało się, że jest niezłym treserem. Łapa wiernie realizuje wszystkie polecenia, a wieczorami zapewnia towarzystwo samotnemu do tej pory kompanowi. Zola i Łapa postanawiają rozpocząć wyprawę życia. Ruszają w świat, by ratować ludzi zaginionych podczas trzęsienia Ziemi. Historia oparta na faktach.
ALPEJSKA PRZYGODA (wiek 9+)
reż. Xavier Koller, Szwajcaria 2015 (104`)
Mały chłopiec musi zmierzyć się z prawdziwą alpejską zimą, aby odzyskać ważną rodzinną pamiątkę – dzwon Chalandamarz. Zanim jednak będzie mógł rozpocząć podróż, musi pomóc przetrwać swojej rodzinie najtrudniejszą zimę życia, uratować ukochaną kozę z rąk znienawidzonego kolegi oraz zdobyć miłość pięknej Serainy. Czy uda mu się wrócić do domu na czas, aby czcić święto Chalandamarz? Piękna opowieść o sile miłości, przyjaźni i rodziny rozgrywająca się wśród zapierających dech piersiach alpejskich szczytów.
SZCZĘŚCIE SPRZYJA ODWAŻNYM (wiek 9+)
reż. Norbert Lechner, Niemcy 2016 (96`)
Jedenastoletnia Linh jest samodzielną dziewczynką. Kiedy jej matka, samotnie wychowująca ją oraz jej młodszą siostrę, musi nieoczekiwanie wyjechać do Wietnamu, Linh zajmuje się domem oraz rodzinną restauracją. Nikt nie może się dowiedzieć, że dziewczynki są same. Największym problemem Linh okazuje się rudowłosa Pauline, która kontroluje całą okolicę. Do odważnych świat należy. Czy jednak drobne kłamstwa w słusznej sprawie można wybaczyć?
KACPER I EMMA NA SAFARII (wiek 4+)
reż. Arne Lindtner Naess, Norwegia 2015 (75`)
Czwarta część przygód filmowych przedszkolaków, których pokochały dzieci na całym świecie, również w Polsce. Najlepsi przyjaciele, Kacper i Emma oraz ich pluszowi towarzysze – Leo i Pani Królik – spędzają wakacje w Afryce gdzie mama Emmy pomaga przyjaciółce w klinice dla zwierząt. Wiecie, ile tam można spotkać dzikich zwierząt? Może zobaczymy strusie, albo żyrafy, albo… kto tam jest? Czy to? Tak, to lwiątko! Gdy Emma odkrywa, że młody lew tęskni za swoją mamą, razem z całą drużyną rusza na jej poszukiwania. Czy im się uda?
Wędrujące Koziołeczki– Wielka Nagroda Publiczności Festiwalu Ale kino! 2016.
CENNIK
seanse poranne I tygodnia z wyjątkiem filmu Stella Nostra: normalny/ulgowy – 12 zł grupowy – 10 zł seanse poranne II tygodnia, film Stella Nostra oraz seanse popołudniowe: normalny – 12 zł ulgowy – 10 zł
warsztaty: 10 zł – (dziecko + 1 opiekun) Na warsztaty obowiązują zapisy: tel. 32 238 25 01, biuro@amok.gliwice.pl
Kino Studyjne AMOK w Gliwicach
Kino AMOK, powstałe w 1993 roku, ma charakter kina studyjnego, skupiającego się na wyświetlaniu filmów artystycznych, ze szczególnym uwzględnieniem filmów polskich i europejskich. Działa w ramach Gliwickiego Teatru Muzycznego, który jest samorządową instytucją kultury.
Oprócz samego …
44-100 Gliwice
32 231-56-99
biuro@amok.gliwice.pl
https://www.amok.gliwice.pl