Festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Od ziarenka do bochenka” w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce, gm. Lubień Kujawski –
1 sierpnia w godz. 15.00–18.00.
Przysłowiowe stwierdzenie: od ziarenka do bochenka – to mozolna droga do chleba – to wiele etapów prac: orka, zasiew i żniwa – od zawsze, czas najważniejszych w roku zajęć w gospodarstwie. Od ich powodzenia, od uzyskanych plonów, zależała dalsza egzystencja rodziny chłopskiej. Żniwa będące czasem wytężonej pracy mieszkańców wsi miały swój porządek, ustalony harmonogram i uświęcone tradycją zwyczaje i obrzędy, które zostaną przypomniane podczas festynu. Odbędzie się pokaz żęcia kosą, wiązania snopków i ustawiania w sztygi.
Zaprezentowane zostanie młócenie cepami i młocarnią „kastrą”, czyszczenie zboża szuflą i wialnią, produkcję mąki (ręcznie) na żarnach. Po raz pierwszy będziemy mogli obserwować ustawianie wiatraka do pracy. Uczestnicy spotkania zobaczą widowisko o pieczeniu chleba z pierwszej po zbiorach mąki i tradycyjne „wieńcowe” na Kujawach. Nie zabraknie ludowej muzyki i śpiewu.
Ponadto w kuźni kowal będzie kuł żelazo na gorąco, garncarz toczył naczynia na kole garncarskim, a plecionkarz wyplatał kosze wiklinowe.
Na kiermaszu towarzyszącym występom będzie można obejrzeć i zakupić koronki, haftowane obrusy, serwetki, ozdoby z bibułki, słomy, wiklinowe kosze, rzeźbione świątki, naczynia z gliny i wyroby kowalstwa artystycznego. Na stoiskach spożywczych nie zabraknie tradycyjnych smakołyków, np. miodu (również pitnego), chleba orkiszowego, ciast, pierogów i klusek ziemniaczanych.
„DELECTA” – sponsor Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce poczęstuje gości kawą zbożową. Organizacja imprezy jest współfinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
W PROGRAMIE:
– widowisko pt. „Rośnij chlebie” w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego „Lubominianki” z Lubomina
– widowisko pt. „Wieńcowe” w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego „Kujawy Bachorne Nowe” z Osięcin
– występ Zespołu Folklorystycznego „Borucinianki” z Borucina
– występ „Kapeli Ludowej” z Osieka nad Wisłą
– pokazy związane ze żniwami i obróbką ziarna
– pokaz ustawiania wiatraka do pracy
– pokazy pracy rzemieślników
– kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła
Bilety wstępu do skansenu:
normalny – 6 zł
ulgowy – 4 zł