Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku – Edycja 2018. Cuda i widy!

Gdańśk
🗺
📅 czwartek 08.11.2018 do niedziela 11.11.2018
Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku - atrakcje dla dzieci Trójmiasto 2018

Zapraszamy na gdańską edycję Festiwalu Literatury dla Dzieci 2018. Wspólnie z Instytutem Kultury Miejskiej zapraszamy na 5 dni literackich niesamowitości pod hasłem CUDA I WIDY! 

PROGRAM I ZAPISY: http://fldd.pl/2018/program/id,688-wydarzenia_festiwalowe_gdansku.html

 

 
Jak rezerwować?
 
Pod każdym wydarzeniem wymagającym rezerwacji znajduje się przycisk „Zarezerwuj”. Wyjątkiem jest rodzinna gra miejska, na którą przyjmujemy zgłoszenia mailowo: gra_gdansk@fldd.pl. Przed wysłaniem zgłoszenia prosimy o zapoznanie się z regulaminem gry. Zgłoszenia bez kompletu niezbędnych danych nie będą brane pod uwagę. Przypominamy o konieczności dosłania zgody dyrekcji na rezerwacje grup zorganizowanych.
 
 

Czwartek, 8 listopada 2018

 
10:00 – 11:00  Balbina i Bambak w lesie – spotkanie z Jackiem Frąsiem,
Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40 (4+)
 
Brak miejsc – lista pękła w szwach!
 
Jacek Frąś przedstawia Bambaka Zygmunta. Bambak ma kłopot, a w najbliższej przyszłości będzie miał ich więcej, dużo więcej. Na szczęście spotyka Balbinę, dzielną i odważną zerówkowiczkę i tak zaczyna się przygoda, w której udział wezmą między innymi pralka stojąca w lesie i wykąpany w błocie Krzyś. 
W programie między innymi: najkrótszy na świecie kurs opowiadania historii, warsztaty z rysowania rzeczy brudnych i czystych oraz zajęcia z podstaw dymkologii. Wszystko w wykonaniu Jacka Frąsia autora książek i komiksów.
 
Zarezerwuj
 
 
11:30 – 12:30  Jak stryjenka Milenka palec od ssania uratowała? 
Spotkanie z Anną Kaszubą-Dębską, 
Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40 (5+)
 
Anna Kaszuba-Dębska – malarka, ilustratorka, projektantka książek i autorka filmów animowanych tym razem stworzyła… zbiór opowiadań z dreszczykiem. Mroczna historia o tym Jak stryjenka Milenka palec od ssania uratowała udowodni wam, że dzieci też lubią się bać, a strach ma nie tylko wielkie oczy, ale też – w pewnych szczególnych przypadkach – właściwości pedagogiczne. Podczas spotkania porozmawiamy o tym, czego się boją mali, a czego duzi ludzie, czy ze strachu jest jakikolwiek pożytek i przede wszystkim jak się tego strachu… nie bać.
 
 
 
12:00 – 13:00  ŻelKot Alojzy w podróży – warsztaty z Agnieszką Żelewską, 
Patio Akademii Sztuk Pięknych, ul. Targ Węglowy 6 (6+)
 
Spotkanie i warsztaty na temat rozmaitych technik ilustracyjnych – takich jak choćby w książce o ŻelKocie Alojzym, której bohaterowie są uszyci z kolorowych szmatek i sfotografowani w plenerach oraz studiu fotograficznym Anity Andrzejewskiej i Andrzeja Pilichowskiego-Ragno. Koty-żelkoty oczywiście intensywnie uczestniczą w spotkaniu. Porozmawiamy więc co nieco o niełatwej sytuacji kota Alojzego, o potrzebie posiadania domu i o tym dlaczego dobrze jest mieć przyjaciół. 
Część warsztatowa to samodzielne tworzenie owych przyjaciół – mieszkańców przeróżnych stron świata.
 
 
 
16:00 – 17:30  Najstarsze, najwyższe, najgrubsze – drzewa, rośliny niezwykłe – warsztaty z Piotrem Sochą, Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40 (6+)
 
Brak miejsc – lista pękła w szwach!
 
O drzewach jak wiadomo można gadać godzinami! Kto w nich mieszka, kto je zjada? 
Czy potrafią podróżować i unosić się nad ziemią? Dlaczego warto je chronić? Po co drzewom liście i czy wszystkie potrzebują aż tylu gałęzi? Skąd wiemy ile drzewo ma lat? Dlaczego baobaby są takie grube? 
Na spotkaniu i warsztatach z Piotrem Sochą zobaczycie najwyższe, najstarsze i najgrubsze z nich. Dowiecie się co nieco o tym jakie budowle, instrumenty i wehikuły można zrobić z drewna. A na koniec – razem ma się rozumieć- wspólnie stworzycie jedno wieeelkie drzewo. 
 
Zarezerwuj
 
 
19:00 – 20:00  Czytanki po zachodzie słońca – Trudna sztuka wyboru, 
czyli 10 najlepszych wierszy dla dzieci, 
Sztuka Wyboru, ul. Słowackiego 19 (3+)
 
 
Olo Walicki – kontrabasista jazzowy i kompozytor przeczyta dla nas dziesięć najlepszych wierszy dla dzieci! Przyniesie też instrumenty muzyczne i pokaże wszystkim świat niesamowitych dźwięków, niecodziennych odgłosów, bajkowych brzmień.
 
 
 

Piątek, 9 listopada 2018

 
9:30 – 10:30  Potęga wyobraźni – warsztaty przygotowane przez festiwal
Kino w Trampkach dla Dzieci i Młodzieży, 
Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40 (8+)
 
Brak miejsc – lista pękła w szwach!
 
Czy zastanawialiście się kiedyś jak działa ludzka wyobraźnia? I co właściwie ma wspólnego z książką lub filmem? Na warsztatach o potędze wyobraźni spróbujemy odkryć jej granice i tajemnice. By nie rzucać słów na wiatr, warsztaty zakończymy wspólnym seansem krótkiej animacji. 
 
Zarezerwuj
 
 
11:00 – 12:00  Amory, zaloty i podboje – spotkanie z Szymonem Drobniakiem, 
Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40 (8+)
 
Brak miejsc – lista pękła w szwach!
 
Amory, zaloty i podboje, czyli niesamowite historie o rozmnażaniu w świecie przyrody to opowieść o miłości, ale nie pomiędzy dwojgiem drogich sobie osób, a wśród roślin i zwierząt żyjących na planecie zwanej Ziemią. O randkach ślimaków, patentach na podryw popularnych wśród skarabeuszy oraz zwyczajach godowych modliszek. Książka pełna jest anegdotek i ciekawostek, a podczas spotkania z jej współautorem Szymonem Drobniakiem, na pewno usłyszycie ich całe mnóstwo, bo to doktor biologii ewolucyjnej oraz zoologii, który zwiedził kostarykańską dżunglę i doświadczył mrozów szwedzkiej tajgi arktycznej.  W przerwach pomiędzy wycieczkami do dżungli lub tajgi doktor Drobniak pisze książki i uczy studentów na  Uniwersytecie Jagiellońskim. 
 
Zarezerwuj
 
 
12:30 – 13:30  Boskie przygody – spotkanie z Melanią Kapelusz wokół książki – Mitologia. Przygody słowiańskich bogów. 
Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40 (6+)
 
Brak miejsc – lista pękła w szwach!
 
Przed wiekami, gdy naszą części kontynentu porastały w większości lasy, a Lech, Czech i Rus dopiero szykowali się do drogi, żyjący tu Słowianie wierzyli w bardzo wielu bogów jednocześnie. Najważniejsi byli Perun – władca gromów i Świętowit – bóg o czterech twarzach. Melania Kapelusz  w najnowszej książce Mitologia. Przygody słowiańskich bogów przybliża nam ten niezwykły i dość skomplikowany świat w sposób zrozumiały dla pierwszoklasistów. Podczas spotkania porozmawiamy nie tylko o wierzeniach Słowian, ale też o tym jak mieszkali, co jedli i czym różniło się ich dzieciństwo od naszego.
 
Zarezerwuj
 
 
16:00 – 17:30  Pewnego razu w Gdańsku – warsztaty teatralne dla dzieci na podstawie picture booka pt. Pewnego razu w Londynie, 
Gdański Teatr Szekspirowski, Sala Spotkań (wejście administracyjne), 
ul. W. Bogusławskiego 1 (6+)
 
Brak miejsc – lista pękła w szwach!
 
Na tych warsztatach naprawdę mocno poruszymy dziecięcą wyobraźnię: przeniesiemy się na moment w czasy, w których smartfony nie istniały, a pluszowy miś był ukochanym przyjacielem i towarzyszem zabaw. Uczestnicy będą mieli możliwość wykazania się zdolnościami plastycznymi i aktorskimi inspirując się historią pewnego chłopca, który razem ze swoimi zabawkami trafia do XVI-wiecznego Gdańska. Wprowadzeniem do zajęć będzie książka  „Pewnego razu w Londynie” autorstwa Gregory’ego Rogersa. 
Jest to opowieść w obrazkach, przedstawiająca historię ucznia, który podczas zabawy w opuszczonym teatrze przenosi się w czasy Williama Szekspira.
 
Zarezerwuj
 
 
19:00 – 20:00  Czytanki po zachodzie słońca. Kacper w operze.
Czytają artyści związani z Operą Bałtycką, Opera Bałtycka, al. Zwycięstwa 15 (5+)
 
 
W pięknej scenerii Opery Bałtyckiej przygotowaliśmy dla was kolejną odsłonę czytanek. Tym razem posłuchamy historii o Kacprze, który wraz z rodzicami udał się do niezwykłego miejsca – opery. Gdzie? Jak? Dlaczego? Kacper w operze autorstwa Adama Święckiego pozwoli nam dowiedzieć się najważniejszych rzeczy na temat tego rodzaju przedstawień. Co więcej, z przygodami chłopca zapoznają nas artyści na co dzień występujący na deskach Opery Bałtyckiej.
 
 
Zarezerwuj
 
 

Sobota, 10 listopada 2018

 
10:30 – 11:30  Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy. 
Spotkanie z Anną Dziewit-Meller, 
Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40 (7+)
 
 
„Bardzo, ale to bardzo mi miło, że cię widzę. Jestem Heńka” – tak zaczynają się Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy, książka Anny Dziewit-Meller, dziennikarki radiowej i telewizyjnej, pisarki, a także wokalistki i gitarzystki.  Historie o 17 Polkach, które zrobiły bardzo wiele, bardzo ciekawych i bardzo ważnych dla nas rzeczy, a o których często nikt już pamięta. 
Mamy nadzieję, że wystarczy nam czasu by porozmawiać też o drugim tomie tej serii, książce Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy, bo jak się okazuje wcale nie było tak, że nieznane wody i lądy odkrywali wyłącznie mężczyźni. 
 
 
 
12.00-15.00  Łata Pirata. Morska gra miejska na suchym lądzie. Start i rozdanie nagród
Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40 (7+)
 
Ahoj, Piraci bez Gaci! W sobotę 10 listopada czeka Was przygoda grubymi nićmi szyta – literacka gra miejska z okazji 5. Festiwalu Literatury dla Dzieci.
 
W samo południe wyruszycie na nieznane i burzliwe wody Głównego Miasta w Gdańsku w poszukiwaniu części potarganej mapy Wyspy Skarbów. Ową mapę narysował dawno temu kapitan Golas na niezbyt czystych gaciach pewnego majtka, w nadziei, że nikt jej tam nie znajdzie. Ale przed prawdziwymi wilkami morskimi nic się nie ukryje.
W trzygodzinnych poszukiwaniach mogą wziąć udział 3-4-osobowe załogi Piratów bez Gaci, dowodzone przez co najmniej jednego kapitana w wieku 6-12 lat. Cel rejsu: zdobyć i zeszyć fragmenty mapy tak, by ustalić miejsce ukrycia skarbu, a przy okazji… zacerować gacie.
Po drodze czeka Was wiele przygód – od wizyty w tawernie „Pod Zdechłą Meduzą”, po zdobywanie fortu i spotkanie burta w burtę z prawdziwym Wilkiem Morskim. Prócz łat, będziecie gromadzić szlachetne kamienie i dziwne przedmioty, kupować i sprzedawać łupy oraz toczyć bitwy z innymi załogami, oczywiście grając w statki.
Zgłoszenia do udziału w wyścigu po skarb ślijcie do 6 listopada włącznie, mailem na adres gra_gdansk@fldd.pl. Wymyślcie „piracką” nazwę swojego okrętu, podajcie imiona i nazwiska marynarzy, ich wiek, a także adres email, na który przyślemy Wam mewą pocztową potwierdzenie zgłoszenia. Szczegóły rejsu poznają tylko osoby zaokrętowane.
Regulamin wyprawy znajdziecie na stronie fldd.pl, ale szczegóły poznają tylko osoby zaokrętowane. 
Do zobaczenia, pogromcy dzikich mórz! 
I już.
 
regulamin: Pobierz
 
 
13:00 – 14:00  Leo i czerwony automat – spotkanie z Marcinem Szczygielskim, 
Sztuka Wyboru, ul. Słowackiego 19 (10+)
 
Marcin Szczygielski w sposób wciągający i chwytający za serce pisał już o dalszej (Arka czasu) i nieco bliższej przeszłości (Teatr niewidzialnych dzieci). Był za to wielokrotnie nagradzany, a jego najpopularniejsza powieść Za niebieskimi drzwiami, doczekała się adaptacji filmowej. Podczas spotkania porozmawiamy o najnowszej książce Leo i czerwony automat, w której Szczygielski przenosi nas w przestrzeń sielskiego miasteczka, abyśmy wraz z tytułowym bohaterem rozwiązali zagadkę pewnego czerwonego automatu. Maszyna sprawia, że ludziom “nie chce się być dobrymi”, a przed tym, by całkiem się nie zepsuli może uchronić ich tylko Leo, para jego niecodziennych przyjaciół i pewna stara mapa. 
 
 
 
16:00 – 17:00  Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości, 
Spotkanie z Michałem Rusinkiem, 
Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40 (7+)
 
 
Sto lat, sto lat niech żyje, żyje nam… niepodległość! Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości Michał Rusinek – felietonista, wykładowca na Wydziale Polonistyki UJ, kiedyś sekretarz Wisławy Szymborskiej, a obecnie szef fundacji jej imienia – stawia sobie i nam pytanie „Kto ty jesteś?”. Pytanie to zadał już kiedyś Władysław Bełza w wierszu, który zna prawdopodobnie każde polskie dziecko. Michał Rusinek w książce Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości odpowiada na nie po swojemu, przez co takie słowa jak patriota, patriotyzm czy obywatel stają się bardziej zrozumiałe, bliskie i przez to bardziej użyteczne dla kogoś, kto ma dajmy na to 8 lat. 
Spotkanie zakończy gdańską edycję 5 Festiwalu Literatury dla Dzieci.
   
 
773 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent