Zielona Sowa

Festiwal Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA

Nowa Synagoga, Partyzantów, Gdańsk
🗺 mapa
📅 sobota 10.09.2016 do niedziela 11.09.2016
festiwal-kultury-zydowskiejzblizenia-1
Spektakl „Szczęśliwe miasteczko” w wykonaniu Mai Miro i Teatru Barnaby

10 września (sobota), godz. 11:30

Warsztaty „Święta żydowskie” prowadzone przez Hankę Kossowską

11 września (niedziela), godz. 10:00-12:00

(obowiązują zapisy na e-maila: zblizeniadsa@gmail.com)

SZCZĘŚLIWE MASTECZKO- spektakl

„Szczęśliwe Miasteczko” to spektakl przeznaczony dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, którego scenariusz został oparty o tradycyjne historie kultury żydowskiej Europy Środkowo-Wschodniej. Jest to muzyczne przedstawienie lalkowe z udziałem jednego aktora i jednego muzyka, wykonującego muzykę na żywo.

Kultura żydowska może być nazwana kulturą muzyki i słowa – oba te media mają ogromne znaczenie dla ekspresji jej wartości i pielęgnowania tradycji. Jednym z bardzo ważnych tematów opowieści żydowskich jest polskie miasto Chełm, w którym społeczność żydowska obecna była od XIV wieku. W wielu historiach jest ono synonimem wyobrażonego miejsca na świecie, w którym żyją ludzie pozornie niezbyt mądrzy i nierozgarnięci, ale bardzo szczęśliwi. Historie te stały się między innymi kanwą dla „Opowiadań dla Dzieci” Issaca Bashevisa Singera, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, dzięki któremu tradycja i kultura żydowska w barwnej formie zachowana została do dziś. Są one także adaptowane dla dzieci przez autorów piszących w języku angielskim i niemieckim. Swoista naiwność wyimaginowanych mieszkańców tego żydowskiego miasteczka pozwala przeżywać im barwne, a zarazem abstrakcyjne przygody, które stanowią istotny element żydowskiego dziedzictwa przekazywanego w opowieściach.

Wiele z tych historii ma swój walor nie tylko w pełnym humoru przedstawieniu niespotykanych konsekwencji decyzji podejmowanych przez mieszkańców miasteczka, ale także w pochwale uniwersalnych wartości, takich jak potrzeba dobra, przyjaźni i radości w codziennym życiu. Przekaz jest na tyle uniwersalny, że historia odrywa się od geograficznego źródła na mapie i staje się tytułowym „szczęśliwym miasteczkiem” żydowskim, z rabinem, synagogą, kupcem, krawcem itp. – które mogłoby istnieć wszędzie – także w dawnym Gdańsku.

Opieka reżyserska: Marek Brand

Lalki, gra aktorska: Marcin Marzec

Scenariusz, muzyka, koncepcja: Maja Miro-Wiśniewska

Scenografia: Jakub Skrzypczak

ŚWIĘTA ŻYDOWSKIE – warsztaty

Spotkanie będzie dostosowane do wieku i zdolności poznawczych jego uczestników. Wyświetlanej prezentacji będzie towarzyszył komentarz Hanny Kossowskiej, która omówi wybrane święta i legendy obecne w tradycji żydowskiej.

Szczególna uwaga zostanie zwrócona na święto Purim, charakterystyczne ze względu na swój karnawałowy charakter. Podczas spotkania zostanie omówiona geneza święta oraz barwny sposób jego obchodzenia. Wykład płynnie przejdzie w zajęcia plastyczne, podczas których uczestnicy wykonają maski oraz grygiery, czyli kołatki. Powstaną również związane ze świętem Rosz Haszana – kartki noworoczne. W miesiącu Tiszrej, który w tym roku wypada w październiku będziemy obchodzić Rosz-Haszana, czyli Żydowski Nowy Rok. Zwyczajem jest wysyłanie lub wręczanie kartek noworocznych – pod koniec spotkania zostaną wykonane kartki.

Zapraszamy!

Zachęcamy do zapoznania się z całym programem Festiwalu Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA https://www..com/events/316655672009253/

392 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent