Cztery żywioły – zajęcia dla dzieci w wieku 8-12 lat (zapisy indywidualne).
Serdecznie zapraszamy na bezpłatne zajęcia dla dzieci w Bramie Poznania.
Jak potężne mogą być żywioły i jakie dźwięki się z nimi kojarzą? Na zajęciach rozwikłamy wiele tajemnic z nimi związanych, a także zbudujemy własne instrumenty muzyczne z materiałów recyklingowych. Zapraszamy na cały cykl czterech zróżnicowanych tematycznie zajęć lub na pojedyncze spotkania.
Informacje praktyczne:
Uczestnicy: dzieci w wieku 8-12 lat
Miejsce zajęć: Brama Poznania, ul. Gdańska 2
Czas trwania: 120 min
Terminy: 7, 8, 9, 10 lutego godz. 11.00-13.00
Koszt: bezpłatne; uczestnictwo możliwe po przesłaniu formularza zgłoszeniowego na adres edukacja@bramapoznania.pl i otrzymaniu potwierdzenia. Formularz znajduje się na http://bramapoznania.pl/oferta/edukacja/ferie-zimowe/cztery-zywioly-zajecia-dla-dzieci-indywidualnych/ Liczba miejsc ograniczona decyduje kolejność zgłoszeń.
Harmonogram zajęć:
Woda
Termin: 7.02.2017r. godz. 11.00-13.00
Jak potężnym żywiołem może być woda i jakie szkody przynosiły powodzie na Ostrowie Tumskim? Jak to się dzieje, że trafia do kranów i dlaczego trzeba ją oszczędzać? Sprawdzimy, co to jest wirtualna woda i ile jej potrzeba do wyprodukowania jednej koszulki. Wykonamy doświadczenia związane z wodą i wsłuchamy się w jej dźwięki. Zbudujemy własny instrument muzyczny naśladujący odgłosy wody.
Powietrze
Termin: 8.02.2017r. godz. 11.00-13.00
Jak silne mogą być podmuchy wiatru i jakie zniszczenia spowodowały na Ostrowie Tumskim? Jak tworzą się huragany i jak się podczas nich zachować? Czy dźwięki niesione przez powietrze mogą mieć magiczne znaczenie? Wysłuchamy legendy o Królu Kruków i dowiemy się, co wydarzyło się dawno temu w Poznaniu. Na zakończenie zbudujemy własny instrument muzyczny fletnię pana i spróbujemy wydobyć z niej dźwięki przez podmuchy powietrza.
Ziemia
Termin: 9.02.2017r. godz. 11.00-13.00
Jakie tajemnice skrywa ziemia na Ostrowie Tumskim? Jaki był poziom wyspy przed 1000 lat i co się stało, że się zmienił? Podczas zajęć przekonamy się, ile organizmów żyje w glebie i dlaczego można ją porównać do tortu. Wykonamy doświadczenia, żeby dowiedzieć się jak ważne są gleby dla naszego ekosystemu. Wywołamy dźwięki kojarzące się z ziemią i skonstruujemy własny instrument: przeszkadzajki (marakasy).
Ogień
Termin: 10.02.2017r. godz. 11.00-13.00
Co o ogniu wiedzieli dawni mieszkańcy poznańskiej wyspy? Jak to możliwe, że pożary na Ostrowie Tumskim spowodowały nie tylko zniszczenia? Co jest niezbędne do powstania ognia i jak należy zareagować na pożar? Dlaczego po smacznym obiedzie robi nam się ciepło? Podczas zajęć wsłuchamy się w dźwięki ognia i skonstruujemy własne instrumenty muzyczne, takie jak kastaniety. Czy uda nam się wywołać prawdziwie ogniste dźwięki? Przekonajcie się sami.
fot. Łukasz Gdak
Brama Poznania Ichot
Brama Poznania - nowy kierunek zwiedzania Brama Poznania, czyli Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, to instytucja, która odwołując się do ponad tysiącletniej historii poznańskiej Wyspy Katedralnej odkrywa przed zwiedzającymi miejsce narodzin polskiej państwowości. Stanowi ona przykład …