Ferie w Muzeum Tradycji Niepodległościowych

📅 piątek 13.02.2015
Ferie w Muzeum Tradycji Niepodległościowych

2 – 13.02.2015

„Przygoda z historią. Ferie w Muzeum Tradycji Niepodległościowych."

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi serdecznie zaprasza wszystkie dzieci, młodzież szkolną i całe rodziny do spędzenia niezapomnianych ferii w Muzeum.  Dobra zabawa gwarantowana.
Muzeum Tradycji Niepodległościowych na każdy dzień ferii przygotowało inną atrakcję:

4, 10, 12 lutego 2015 r.
„Litzmannstadt. Łódź w okresie okupacji"

(gra historyczna – zajęcia warsztatowe)

Gra planszowa osadzona w realiach historycznych okresu okupacji Łodzi. Jest współczesną grą strategiczno-losową. Planszę uzupełniają ruchome elementy gry na których są fotografie gmachów użyteczności publicznej, parki, miejsca pamięci z lat 1939-1945. Gracz do dyspozycji ma łącznie 120 kart, 3 kości gry, z których może ułożyć własny plan strategii, wyprzedzić innych graczy dodatkowym ruchem, umiejętnie inwestować i wygrać! Zadaniem graczy jest skolekcjonowanie postaci, bohaterów wspomnianego okresu. Gracz ponadto porusza się po planszy głównej – planie miasta Litzmannstadt (Łódź). Gra przewidziana jest od 2 do 4 graczy (również grup). Nie siedź w domu, podejmij konspiracje, nie daj się złapać i odkryj swojego bohatera!

(preferowany wiek uczestników powyżej 10 lat oraz dorośli)
Czas trwania: 60 – 150 minut
Na zajęcia zapraszamy od godziny 11.00
Miejsce: Oddziale Martyrologii Radogoszcz, ul. Zgierska 147

2, 5, 11 lutego 2015 r.
„Miasto Szyfrów"

(zajęcia warsztatowe)

Niestandardowa lekcja muzealna uzupełniona o elementy gry edukacyjnej. Narracja oparta jest o temat ekspozycji stałej „Łódź i Ziemia Łódzka w okresie wojny i okupacji niemieckiej 1939-194". Zabawa przewidziana jest dla dzieci i grup szkolnych. Ideą zajęć jest znalezienie odpowiedzi na przygotowane zadania. Dalej młodzi agencji Komitetu Obywatelskiego będą musieli ułożyć 13 literowe hasło, wykazać się zdolnościami negocjacji, interpretacji, umiejętnościami liczenia. Główne cel to – przetrwać i nie dać się zdemaskować. Konspiracja w czasie ferii trwa w Mieście Szyfrów!

(preferowany wiek uczestników 7 – 16 lat)
Czas trwania 45 min. – 80 min.
Na zajęcia zapraszamy od godziny 11.00
Miejsce: Oddziale Martyrologii Radogoszcz, ul. Zgierska 147

 

3, 6, 9, 13 luty 2015 r.
„Łódź na pocztówkach okupacyjnych. Puzzle Historyczne"

(zajęcia warsztatowe)

Czy poznawanie historii może być bardziej przyjemne niż odkrywanie jej na pocztówkach? A jeśli dodatkowo pocztówki są puzzlami, za pomocom, których budujemy obraz przeszłości to odpowiedź jest prosta – odkrywanie historii to interesująca zabawa! Zapraszamy na zajęcia warsztatowe układanie puzzli historycznych. Wspólnie odkryjemy i nazwiemy architektoniczną przeszłość miasta – gmachy użyteczności publicznej, parki, miejsca pamięci. Warsztaty połączymy z oprowadzaniem po wystawie stałej.

(preferowany wiek uczestników 7 – 16 lat)
Czas trwania 60 min.
Na zajęcia zapraszamy od godziny 11.00
Miejsce: Oddziale Martyrologii Radogoszcz, ul. Zgierska 147

Prosimy o zgłaszanie telefoniczne lub e-mailowe grup dzieci oraz indywidualnych osób minimum jeden dzień przed zajęciami. Zajęcia odbywają się w Oddziale Martyrologii Radogoszcz, ul. Zgierska 147.

Uwaga! Młodzież szkolna do 18 roku życia musi znajdować się pod opieką dorosłej osoby
Przez ferie zajęcia są bezpłatne !!!
e.mail r.pakula@muzeumtradycji.pl
tel. 42 655 36 66, Dział historyczny

******************************

2 lutego 2015 r.
"Dzień z Janem Matejką"

(prelekcja z elementami warsztatowymi)

Na zajęciach dzieci dowiedzą się o życiu i twórczości polskiego malarz Jana Matejki. W pokazie multimedialnym obejrzą najsłynniejsze obrazy artysty. Dodatkowo zajęcia są wzbogacone o ciekawe zadania. W zależności od wieku uczestników zajęcia zakończą się układaniem puzzli historycznych tematycznie związanymi z twórczością mistrza polskiego malarstwa lub rozwiązaniem krótkiego quizu, składającego się z kilku pytań, uzupełnionego małą krzyżówką z hasłami bezpośrednio dotyczącymi życia Jana Matejki. 

(preferowany wiek uczestników 8-16 lat).
Czas trwania: 60 – 75 minut
Na zajęcia zapraszamy w następujących godzinach. 9.00, 11.00 i 13.00
Miejsce: główna siedziba Muzeum ul. Gdańska 13

3 lutego 2015 r.
„Dzień z grupą rekonstrukcji historycznej Odwet-Jędrusie"

Celem organizacji tego wydarzenia jest przybliżenie dzieciom i młodzieży realiów życia polskiego partyzanta podczas II wojny światowej w oparciu o historię organizacji "Odwet" i Oddziału Partyzanckiego Jędrusie. W czasie pokazu uczestnicy zapoznają się z zarysem historii partyzantów związanych z organizacją „Odwet" i oddziałem Jędrusie, a następnie odbędzie się pokaz stroju i uzbrojenia typowego partyzanta. Wydarzenie przybierze formę żywych lekcji historii z elementami warsztatowymi.

Czas trwania: 75 minut
Na zajęcia zapraszamy z następujących godzinach :
I – 9.00, II – 10.30, III – 12.00, IV – 13.30
(preferowany wiek uczestników 6-16 lat).
Miejsce: główna siedziba Muzeum ul. Gdańska 13

4 lutego 2015 r.
„Odszukaj artefakt"

(warsztaty)

Pod takim hasłem organizujemy warsztaty, a w zasadzie grę mającą charakter drużynowy, w której każda drużyna otrzymuje zestaw 10-20 czarnobiałych obrazków, przedstawiających artefakty znajdujące się na wystawach stałych i czasowych w Muzeum. Zadanie polega na zlokalizowaniu i podpisaniu właściwym opisem z ekspozycji każdego ze zdjęć. Stopień trudności zostanie przystosowany do możliwości uczestników poprzez wybór zdjęć odpowiednich eksponatów. Gra jest połączona z krótkim oprowadzaniem, podczas którego uczestnicy dowiadują się z czym związane są eksponaty przeznaczone do odnalezienia podczas zabawy.

(preferowany wiek uczestników 6-18 lat).
Czas trwania: około 45-60 minut
Na zajęcia zapraszamy w następujących godzinach. 9.00, 11.00 i 13.00
Miejsce: główna siedziba Muzeum ul. Gdańska 13

5 lutego 2015 r.
„Za czym ta kolejka stoi" (gra planszowa)

Warsztaty te są oparte na grze planszowej „Kolejka", wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej, która przypomina nieco znaną wszystkim słynną grę „Monopoly". W czasie trwania gry gracze cofają się w czasie do lat 80-tych XX wieku w Polsce, a przed nimi stoją nowe życiowe cele do zrealizowania zupełnie inne od tych, do których dążymy w czasach nam współczesnych. Tutaj priorytetem staje się zdobycie określonego towaru i chociaż mamy odłożone pieniądze na ten cel, na drodze pojawia się zasadnicza przeszkoda. Sklepy mają problemy z zaopatrzeniem, towar jest wydzielany w bardzo ograniczonych ilościach, a my musimy wystać swoje w kolejce, aby otrzymać wymarzony przedmiot. Gra „Kolejka" przeznaczona jest dla 2 do 5 graczy, a z dodatkiem "Ogonek" dla 6, a jedna gra trwa godzinę. Gra polega na zdobyciu określonej liczby artykułów ze sklepów znajdujących się na planszy. Na początku gry pionki (po 5 pionków na gracza) rozstawia się w kolejce do sklepów. Na końcu kolejki staje spekulant. Na początku każdej tury odbywa się "dostawa", polegająca na umieszczeniu w sklepach artykułów wylosowanych na kartach dostawy. Po dostawie odbywają się "przepychanki kolejkowe", polegające na przestawianiu pionków na planszy zgodnie z instrukcjami znajdującymi się na kartach kolejki. Później pionki "zabierają" towary do domu, po czym z powrotem wracają na plansze do kolejek. Po pięciu turach kolejki ustawiane są na nowo, a z planszy zabiera się zużyte karty kolejki, które wracają do graczy. Kiedy gracz zbierze wszystkie artykuły, wygrywa grę.

(preferowany wiek uczestników 8-16 lat).
Czas trwania: 60-75 minut
Na zajęcia zapraszamy w następujących godzinach. 9.00, 11.00 i 13.00
Miejsce: główna siedziba Muzeum ul. Gdańska 13

6 lutego 2015 r.
„Warsztaty historyczno – modelarskie"

Warsztaty modelarskie mające na celu zapoznanie uczestników z podstawowymi technikami modelarskimi oraz wykonaniem prostych modeli sprzętu wojskowego z lat 1914-2000, używanego przez Wojsko polskie, podczas I i II wojny światowej oraz NATO. Oprócz modeli militariów, będzie można złożyć również modele zwierząt leśnych oraz wojowników z różnych epok historycznych. Biorąc pod uwagę wiek grupy, możemy zaproponować dzieciom dużo prostsze modele oraz oczywiście pomoc w ich wykonaniu.

(preferowany wiek uczestników 6-12 lat).
Czas trwania: 60 – 75 minut
Na zajęcia zapraszamy w następujących godzinach. 9.00, 11.00 i 13.00
Miejsce: główna siedziba Muzeum ul. Gdańska 13

9 lutego 2015 r.
 „Kalambury" (warsztaty)

Kalambury to gra towarzyska, w którą gra się drużynowo. Najlepiej, gdy drużyna liczy co najmniej trzech członków. Cel gry to odgadywanie haseł. W każdej kolejce drużyna ma za zadanie odgadnąć jedno lub więcej takich zagadek historycznych. Hasło prezentowane jest jednym z możliwych sposobów przez jednego z członków drużyny. Konkretne etapy gry mogą być różnicowane pod względem sposobu prezentowania hasła. Można je przedstawić pantomimą (gestami) lub rysunkami (duże podobieństwo do rebusu). Osoba, która ma za zadanie przedstawić hasło nie może używać żadnych słów, nie może też wydawać żadnych innych dźwięków, ani nie może w żaden sposób podpowiadać. W zabawie między drużynami zostanie rozegranych kilka kolejek. Drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów wygrywa.

(preferowany wiek uczestników 6-12 lat).
Czas trwania: 45 minut
Na zajęcia zapraszamy w następujących godzinach. 9.00, 11.00 i 13.00
Miejsce: główna siedziba Muzeum ul. Gdańska 13

10 lutego 2015 r.
„Polskie symbole narodowe"
(prelekcja z elementami warsztatowymi)

 Zajęcia te zaczynają się od prelekcji na temat polskich symboli narodowych. Uczestnicy prelekcji dowiedzą się na niej, jakie Polska ma najważniejsze symbole narodowe, a oprócz tego poznają ich historię oraz zostanie im zaprezentowane, jak zmieniały się one pod wpływem czasu. W drugiej części następuje rywalizacja drużynowa. Każda drużyna otrzymuje zestaw sześciu kopert, gdzie w pięciu mamy pocięte obrazki, a w jednej podpisy do nich. Zadanie polega na prawidłowym ułożeniu obrazków, wyklejeniu ich i dopasowaniu do nich odpowiednich podpisów. Wygrywa drużyna, która zrobi to najszybciej, ale liczy się również estetyka w wykonaniu zadania.

(preferowany wiek uczestników 6-12 lat).
Czas trwania: 60 – 75 minut
Na zajęcia zapraszamy w następujących godzinach. 9.00, 11.00 i 13.00
Miejsce: główna siedziba Muzeum ul. Gdańska 13

11 lutego 2015 r.
Spotkania, pokazy i prelekcje z członkami łódzkiego koła „Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ

W terminie 11.02.2015 r. w naszym Muzeum odbędą się trzy spotkania, pokazy i prelekcje prowadzone przez kombatantów misji pokojowych ONZ. Zainteresowanych udziałem w spotkaniach zapraszamy w następujących godzinach:
I pokaz- godz. 9.00
II pokaz – godz. 10.30
III pokaz- godz. 12.00
W czasie spotkań uczestnicy będą świadkami pokazu pamiątek z różnych zakątków świata, zdjęć itp. Kombatanci misji pokojowych ONZ opowiedzą o tym, jak wygląda taka misja pod względem militarnym. Dowiemy się również co nieco o życiu codziennym żołnierza biorącego udział w takich misjach. Kombatanci podzielą się z Nami opisem własnych doświadczeń i przygód, które przeżyli podczas misji. No koniec będzie miał miejsce pokaz sprzętu i uzbrojenia (oryginalny wykrywacz min, umundurowanie, kamizelka kuloodporna, repliki broni). Dzieci będą mogły również dotknąć, a nawet przymierzyć niektóre elementy uzbrojenia prezentowane podczas spotkania.

Czas trwania: 60 – 75 minut
(preferowany wiek uczestników od 10 lat).
Miejsce: główna siedziba Muzeum ul. Gdańska 13

12 lutego 2015 r.
„Ubiór szlachecki i regionalny w dawnej Polsce"
(prelekcja z elementami warsztatowymi)

Prelekcja ta jest oparta o prezentacje multimedialną oraz uzupełniają ją elementy warsztatowe w postaci puzzli historycznych i zadań im towarzyszących. Zajęcia składają się z dwóch części. W pierwszej części odbywa się krótka prelekcja na temat ubioru szlacheckiego połączona z puzzlami historycznymi i zadaniem polegającym na prawidłowym podpisaniu charakterystycznych elementów polskiego stroju szlacheckiego. W drugiej części odbywa się
krótka prelekcja na temat ubioru regionalnego na przykładzie stroju łowickiego również połączona z puzzlami historycznymi i zadaniem.

(preferowany wiek uczestników 6-12 lat).
Czas trwania ok. 60 – 75 minut
Na zajęcia zapraszamy w następujących godzinach. 9.00, 11.00 i 13.00
Miejsce: główna siedziba Muzeum ul. Gdańska 13

13 lutego 2015 r.
„Graj w znaki"
(gra – warsztaty)

Warsztaty te są oparte na grze edukacyjnej „Znaj Znak" wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej. „Znaj Znak". Jest to gra przeznaczona dla dwóch graczy, w której wiedza przychodzi samoistnie podczas rozgrywki. Przy użyciu jednego kompletu kart w „Znaj Znak" mogą grać jednocześnie nawet 32 osoby. W trakcie rozgrywki w „Znaj Znak" gracze uczą się rozpoznawać symboliczne dla polskiej historii znaki, daty, postacie, miejsca, przedmioty. Gra składa się ze 132 kart. Na każdej znajduje się 12 różnych symboli dotyczących najnowszej historii Polski. Jeżeli weźmiemy dowolne dwie karty i uważnie się im przyjrzymy, okaże się, że mają jeden wspólny symbol. 132 karty 133 symbole i zawsze tylko jeden wspólny znak na dwóch kartach. Gracz ma za zadanie jak najszybciej znaleźć ten wspólny symbol na dwóch leżących na stole kartach i podać jego nazwę. Jeżeli mu się to uda, swoją kartę oddaje przeciwnikowi. Jeżeli nie zna nazwy znaku, odwraca kartę, odczytuje definicję symbolu, a na stół wykłada nową kartę i gra toczy się dalej. Wygrywa ten, kto pierwszy pozbędzie się wszystkich kart z ręki.

(preferowany wiek uczestników 8-16 lat).
Czas trwania: 60 – 75 minut
Na zajęcia zapraszamy w następujących godzinach. 9.00, 11.00 i 13.00
Miejsce: główna siedziba Muzeum ul. Gdańska 13

Prosimy o zgłaszanie telefoniczne lub e-mailowe grup dzieci oraz indywidualnych osób minimum 2 dni przed danymi zajęciami. Grupa nie może być większa niż 30 osób. Zajęcia odbywają się w budynku przy ul. Gdańskiej 13. 
Uwaga! Młodzież szkolna do 18 roku życia musi znajdować się pod opieką dorosłej osoby

Przez ferie zajęcia są bezpłatne !!!

e-mail edukacja@muzeumtradycji.pl tel. 42 632 31 41, 42 632 71 12

782 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent